LUČENEC. Na nedávnom oceňovaní dobrovoľníkov prezidentom Andrejom Kiskom bol aj Lučenčan Ivan Siláči. Šikovný študent architektúry sa už dlhšiu dobu venuje skrášľovaniu Lučenca. Za svoje aktivity odmenu neprijíma. Už vyše tri a pol roka robí všetko dobrovoľne.
Oceňovanie dobrovoľníkov s názvom Srdce na dlani vyhlasuje Národné dobrovoľnícke centrum CARDO v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí SR. Jeho posledný ročník sa konal 27. januára v Prezidentskom paláci v Bratislave. Ivan Siláči sa dostal medzi trojicu najlepších v oblasti vzdelávania a životného prostredia.
„V kategórii Obec - mesto priateľské k dobrovoľníctvu nominovali aj lučeneckú samosprávu. Bohužiaľ, minuloročné víťazstvo sa im nepodarilo obhájiť. Za úspech však považujem už len to, že sme sa ja i mesto umiestnili v prvej trojke v našich kategóriách z vyše sto nominácií,“ skonštatoval Ivan.
Andrej Kiska bol priamy a úprimný
Napriek tomu, že vo svojej kategórii nevyhral, ako úspech vníma rozhovor s prezidentom. Kiska bol podľa neho priamy a úprimný.
„Prezident sa pýtal mňa i primátorky na to, aké možnosti vytvára mesto pre dobrovoľníkov i na to, či dobrovoľníctvo dokáže pomôcť v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou. Povedal som, že mi dobrovoľníctvo dalo skúsenosti a otvorilo mnohé dvere. Nadobudol som zručnosti, ktoré by som v klasickom zamestnaní nedosiahol. To je jeden z hlavných cieľov dobrovoľníctva. Potešilo ma, že riaditeľka CARDO Zuzana Vinklerová moju osobu prirovnala k prototypu fungovania tohto ideového vzorca,“ priblížil mladík.
Nomináciou sa mu splatili roky driny
Aktivity mladého Lučenčana a jeho občianskeho združenia Young Folks domáci veľmi dobre poznajú. Každoročné akcie ako Parking day, Zóna bez peňazí, Hug day, rôzne prednášky, diskusie či nedávne čistiace práce na cintoríne a v Parku B. S. Timravy upútali pozornosť mnohých. Podľa Ivana sú tieto časté aktivity možné najmä vďaka dobrej spolupráci s mestom.
„Páči sa mi, že nevytvárajú len pasívne možnosti pre dobrovoľníkov, ale aktívne sa zapájajú do riešenia problémov v meste. Iba aktívne občianstvo môže viesť k zdravej samospráve, a tá môže znamenať pravú demokraciu. “
Mladíka do súťaže nominovali viacerí. Ako sám povedal, nominácia jeho i rodinu potešila. „Doma to vnímajú ako zadosťučinenie za všetku drinu, ktorú vynakladám. Mám však aj veľa neprajníkov. Mrzí ma, že namiesto toho, aby sme sa všetci v Lučenci podporovali, si navzájom hádžeme polená pod nohy a ohovárame sa.“
Internetových frflošov vyzýva: Pridajte sa k nám
Ivan v súčasnosti končí štúdium architektúry v Bratislave. Dobrovoľníctvu sa chce venovať aj naďalej. „Nechcem prestať. Dobrovoľným aktivistom som začal byť najmä pre vnútornú nespokojnosť s vecami okolo mňa. Veril som, že ak má človek nápady a zapálenie, dokáže ich zrealizovať.“
Napriek tomu, že sa lučenecká komunita dobrovoľníkov postupne rozrastá, mnohých podľa neho od takýchto aktivít odrádza absencia materiálneho zisku. „Lučenec, tak ako všetky mestá, má mnoho takzvaných frflošov, ktorí radi kritizujú stav mesta, ulíc, poriadku a podobne. Týchto všetkých vyzývam, nech nesedia za počítačom a nech niečo urobia pre komunitu, v ktorej žijú. Či už vlastnými projektmi alebo pridaním sa k nám,“ vyhlásil.
Spolu so samosprávou a občianskym združením Young Folks má Ivan pripravených viacero projektov. „Radi by sme zosieťovali všetky záujmové združenia v meste s cieľom spoločného napredovania. Konkrétne projekty zatiaľ neprezradím, no hlavným cieľom ostáva rozvoj mesta,“ zakončil šikovný Lučenčan.