ČÍŽ. Nový starosta obce Číž Peter Tóth (nezávislý) má v úmysle rozvíjať cestovný ruch, oživiť komunitný život a výraznejšie spolupracovať s miestnymi kúpeľmi. Za mimoriadne dôležité považuje tiež vytváranie nových pracovných príležitostí a cezhraničnú spoluprácu.
"V prvom rade však chcem vypracovať program sociálno-hospodárskeho rozvoja, kde by sme si analyzovali naše ľudské zdroje, problémy obce a na ich základe si stanovili ciele a hľadali zdroje. Tie vidíme v operačných programoch z fondov Európskej únie," uviedol starosta.
Jeho veľkou prioritou je obnova komunitného života v obci, ktorý vnímal ako dieťa v 70. a 80. rokoch. "Máme kultúrny dom, ale nie sú v ňom akcie. Máme minifutbalové ihrisko a v budúcnosti by sme chceli vlastnými silami, komunitnou prácou pri ňom vytvoriť hľadisko, detský kútik a miesto na grilovanie," konkretizoval svoje plány starosta.
Podľa Tótha má obec výrazný potenciál predovšetkým z hľadiska turizmu a cestovného ruchu. "Naša obec je kúpeľná a teda určitým zmyslom atraktívna nielen v okrese, ale aj v celoslovenskom meradle, konštatoval. Práve spoluprácu s kúpeľmi považuje za veľmi dôležitú pri rozvoji obce a turistického ruchu. Chceme poskytnúť kúpeľom doplnkové služby k ich službám. Zároveň by sme návštevníkom chceli poskytnúť čo najviac atrakcií, napríklad v oblasti agroturistiky alebo kúpeľnej turistiky," načrtol. Podporovať mieni aj cezhraničnú spoluprácu s Maďarskom, ktorá môže takisto pozitívne prispieť k zvýšeniu cestovného ruchu.
"Približne jedna tretina obce sú sociálne znevýhodnení občania. Veľakrát oni sami za to nemôžu, keďže je tu nedostatok pracovných príležitostí," povedal starosta. Aj z tohto dôvodu chce okrem orientácie na cestovný ruch obnoviť aj služby v poľnohospodárskej výrobe, čím by sa vytvorili pracovné príležitosti pre menej kvalifikovaných.
Finančná situácia obce nie je zlá. "Zadlžení nie sme, ale určite budeme na splnenie našich plánov potrebovať partnerstvo. Snažíme sa preto budovať vzťahy medzi verejnou správou, teda obcou, a podnikateľskou sférou, ktorá je zastúpená predovšetkým kúpeľmi. Samozrejme, radi by sme naštartovali aj komunitu a už je tu badateľný záujem o vytvorenie občianskych združení, ktoré by zastupovali občiansku spoločnosť," objasnil Tóth.
S predchádzajúcich starostom má priateľské vzťahy a váži si, čo pre obec urobil. "Všímal som si však isté veci, ktoré by sa z profesionálneho hľadiska dali podľa mňa robiť ešte lepšie, povedal starosta. Oceňuje, že za bývalého starostu sa v rámci jedného projektu obnovilo centrum dediny a v investičných akciách mieni pokračovať Chcem napríklad riešiť osvetlenie obce a dobudovať komunikácie," uviedol.
Starosta však zostáva realistom a je si vedomý, že nie všetko z jeho plánov sa možno podarí zrealizovať. "Toto sú veci, ktoré ponúknem zastupiteľstvu, ale, samozrejme, nie všetko musí byť podporené," uzavrel starosta.
Peter Tóth sa do obce Číž prisťahoval pred ôsmimi rokmi, podľa vlastných slov však nie je v skutočnosti prisťahovalec, keďže v obci má korene z obidvoch strán až do úrovne prastarých rodičov. Pri práci pre obec chce využiť skúsenosti, ktoré získal pri vzdelávaní v oblasti výpočtovej techniky a na Okresnom úrade práce v Rimavskej Sobote, kde sa podieľal na vypracovávaní medzinárodných projektov.