ŠIATORSKÁ BUKOVINKA. Približne desať kilometrov od Fiľakova sa nachádza hrad Šomoška. Je pomenovaný podľa maďarskej obce Somoskő, nad ktorou sa vypína.
Hrad je potavený z čadičových kvádrov, ktoré boli ťažené priamo na hradnom kopci. Vlastníkom hradu je obec Šiatorská Bukovinka. Štátu za národnú kultúrnu pamiatku zaplatila desaťtisíc eur.
Ročne navštívi hrad, ktorý je európskym unikátom, okolo dvadsaťpäťtisíc turistov zo Slovenska aj zahraničia. Vstupné do areálu je 1,15 eur. V tejto sume je zahrnutý nielen historický výklad, ale napríklad aj drevo na opekanie, disk na pečenie, deti majú k dispozícii preliezačky či iné detské atrakcie. K hradu vedie náučný chodník, na ktorom sú informačné tabule.
„Jednotlivé tabule upozorňujú na tunajšiu faunu i flóru a na rôzne iné pozoruhodnosti,“ hovorí Juraj Badinka, starosta obce. Výlet na hrad je ideálnym tipom pre rodiny s deťmi, zaľúbencov, školské výlety či rôzne kluby. Je to skutočný klenot neďaleko štátnej hranice s Maďarskom. Hrad je lákavým cieľom v každom ročnom období.
Viac informácií o hrade, náučných chodníkoch Šomoška a Mačacia, ale aj o unikátnom kameňolome a cyklistických trasách, sa dozviete na webovej stránke obce www.siatbukovinka.sk.
Na ploche 40 krát 100 metrov, v severnom svahu hradného vrchu sa nachádza kamenné more. Skladá sa prevažne z úlomkov päť až šesťbokých stĺpov bazaltu, bez prímesy hlinitých zvetralín. Táto kamenná stráň vznikla zvetraním skalných výstupov bazaltu na hradnom vrchu a má prirodzený pôvod.
Vulkanický vodopád
Rozpad bazaltových stĺpov spôsobila často zamŕzajúca voda, ktorá rozširovala pukliny v bazalte a jednotlivé kusy sa rozpadávali a hromadili v podobe sutiny na miernejšom svahu. Nahromadená sutina je obohatená aj o materiál z ruín hradu. Priestory vo vnútri kamenného mora poskytujú vhodné prostredie takým druhom, ktoré potrebujú počas roka priemerne stálu teplotu.
Z vtáčej perspektívy
Zaujímavý, 9 metrov vysoký, geomorfologický útvar bol odkrytý v 14. storočí ťažbou bazaltu na výstavbu hradu. Umožnilo sa tým sledovanie päť až šesťbokej odlučnosti bazaltu na okraji krátera s prechodom do lávového prúdu. Stĺpovitá odlučnosť je charakteristická pre homogénnu lávu, najmä pre bázické horniny a je vždy orientovaná kolmo na plochu chladnutia.
Šomoška kraľuje širokému okoliu aj v noci
V Cerovej vrchovine sa vyskytuje bežne, no v takejto ohnutej forme sa radí medzi európske unikáty. Sopka na Šomoške je jednou z viacerých malých erupčných centier, ktoré sa vytvorili na hlbokých zlomoch zemskej kôry, vzniknutých následkom vyvrásnenia centrálnych častí Západných Karpát. Do súčastnej podoby bol prepracovaný následkom výzdvihov územia a erózno-denudačných procesov.