CINOBAŇA. Cinobaňa sa do povedomia širokej verejnosti dostala unikátnym archeologickým nálezom. Archeológom sa tu podarilo odkryť najväčšie pohrebisko kyjatickej kultúry.
Nachádza sa pod kopcom Strieborná. Kým sa archeológovia prekopali k samotným hrobom, dalo im to poriadne zabrať. Museli sa dostať cez hrubú vrstvu kameňov.
„Zem okolo Cinobane je doslova prešpikovaná históriou. Pod hradiskom bola osada. Od pohrebiska ju oddeľoval potok,“ vysvetľuje Jozef Melicher, starosta obce. V zemi sa našli stovky artefaktov. Časť z nich nájdete aj na tunajšom obecnom úrade.
Pri pohrebisku sa nachádza informačná tabuľa a lavičky na sedenie. Pri troške fantázie sa tu môžete vcítiť do života pravekých ľudí. Ľudia, ktorí tu žili, boli veľmi nábožní a poverčiví. Potok, ktorý oddeľoval pohrebisko od osady, bol hranicou medzi živými a mŕtvymi.
Samotné hroby sa nachádzali v kamenných skrinkách s vencami z kameňov. Popol dávali do nádoby, ktorú väčšinou prekryli misou. Do hrobov dávali nebožtíkom rôzne predmety - nádoby, šperky, ale aj rozličné bylinky. Doteraz tu odhalili vyše tristo hrobov. Na niektorých nádobách, ktoré tu našli, bolo znázornené slnko.
Zem okolo Cinobane je doslova prešpikovaná históriou. Pod hradiskom bola osada. Od pohrebiska ju oddeľoval potok.
Jozef Melicher, starosta
„Pre pravekých ľudí to znamenalo symbol života, podobne ako voda. Hradisko si postavili na vrchu Strieborná, odkiaľ bol dobrý výhľad na okolie,“ vysvetľuje starosta.
V zemi sa našli stovky artefaktov.
Výlet na miesto, ktoré je prešpikované históriou, odporúčame všetkým milovníkom histórie. Výstup na vrch Strieborná nie je náročný. Zvládnu ho i menej trénovaní turisti. Vrch so svojou výškou 719 metrov nad morom sa nachádza na severovýchodnej strane chotára. Malebná cinobanská dolina je rajom nielen pre turistov, ale aj hubárov.
Evanjelický kostol.
K obci patria aj časti Maša, Katarínska Huta, Hrnčiarky, Žihľava, ale aj Turíčky, kde žije uznávaný slovenský výrobca ľudových nástrojov Tibor Kobliček. Ešte predtým, než sa do Cinobane vyberiete, odporúčame vám navštíviť webovú stránku obce www.cinobana.sk, na ktorej sa môžete dočítať aj o iných pamiatkach obce a jej okolia.
Napríklad o evanjelickom kostole, v ktorom sa nachádza zaujímavý oltár z roku 1718. V kostole sa zachovala cínová misa zo 14. storočia, ktorá bola použitá v 18. storočí ako časť krstiteľnice. Na vonkajšom obvode je misa opatrená vrytým kolkom s tureckým nápisom, akých je na Slovensku málo.
Vzácny oltár v evanjelickom kostole.
Výrobca ľudových nástrojov Tibor Kobliček.
Drevená zvonica v Turičkách.