TISOVEC. Tisovec má všetky predpoklady, aby sa stal turisticky vyhľadávaný. Miestnym nadšencom sa podarilo sfunkčniť parnú lokomotívu, ktorú doniesli z rumunského šrotoviska. Jej rekonštrukcia trvala roky, ale finálny produkt stojí za to.
Zubačka už štartuje.
„Jazda parnou lokomotívou je ozajstný zážitok,“ hovorí Peter Mináč, primátor Tisovca. Lokomotíva premáva na unikátnej ozubnicovej trati z Tisovca do Pohronskej Polhory.
Trať je zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok. Stúpanie dosahuje miestami až 52 promile. Prechádza tunelom dlhým 786 metrov, je na nej osem menších mostov a dva 36-metrové viadukty. Má dĺžku 16 kilometrov. Záujemcovia jazdy nebudú sklamaní. Na trati je dosť atrakcií, ktoré stoja za zhliadnutie. O konkrétnych termínoch jázd sa môžete dočítať na stránke www.zubacka.sk. Okrem jázd bude možné objednať si osobitne aj jazdu zubačkovým vlakom.
Predseda OZ Zubačka a primátor Tisovca Peter Mináč.
„Jazda tisovským vlakom je unikátna nielen kvôli ozubnicovému rušňu, ale aj vďaka kulise, ktorú vytvára okolitá príroda a nevšedná trať,“ hovorí Peter Mináč. Výlet parným vlakom je turistickou atrakciou v každom ročnom období.
Parná zubačka najčastejšie premáva z Tisovca do sedla Zbojská. V Tisovci nájdete aj železničné múzeum a dobové depo.
A my máme pre vás ešte jeden tip. Ak sa vyberiete do Tisovca, pri východnom výjazde smerom na Muráň sa nachádza chutný minerálny prameň Šťavica. Nájdete ho veľmi jednoducho. Pri hlavnej ceste je vybudované parkovisko a odtiaľ je už prameň dobre viditeľný. Odporúčame zobrať si so sebou viac prepraviek, pretože voda je naozaj chutná.
Atrakcia pre všetky vekové kategórie.
Do povedomia vám dávame aj náučný chodník Hradová, ktorý otvorili v roku 2007. „Myšlienka vybudovať tento chodník vznikla u Samuela Gájera, ktorý bol milovníkom tisovskej prírody. Chodník je dlhý vyše tri kilometre s prevýšením 475 metrov,“ informuje primátor.
Viac informácii o tisovskom chotári i parnom vlaku na dozviete na stránkach mesta www.tisovec.com, www.echoviny.sk a na stránke www.zubacka.sk.
Náučný chodník pozostáva z deviatich náučných tabúľ a jedného informačného bodu, ktorým sa chodník začína. Informačný bod tvorí prístrešok, ktorý sa nachádza iba 100 metrov od centra mesta. V budúcnosti by sa jeho súčasťou malo stať aj menšie miesto na parkovanie. Prvý informačný panel sa nachádza na autobusovej zastávke. Ten informuje turistov o existencii chodníka a ostatných miestach, ktoré môžu v Tisovci navštíviť.
Pohľad z Hradovej.
Tisovská Hradová (887 m n. m.) predstavuje jednu z najvýraznejších krajinných dominánt okolia Tisovca. Tento mohutný vrch z vápencových brál s početnými jaskyňami poskytoval ľuďom bezpečné bývanie už od mladšej doby kamennej. Stopy po pravekom osídlení dodnes nachádzame takmer po celom hrebeni. Vrchol Hradovej ukrýva aj zvyšky stredovekého hradu, opradeného množstvom legiend.
Hradová sa nachádza v ochrannom pásme Národného parku Muránska planina. V roku 1984 bola zaradená medzi maloplošné chránené územia. Dôvodom pre zriadenie tejto národnej prírodnej rezervácie o rozlohe 127,47 ha je prítomnosť zachovalých pestrých spoločenstiev so zastúpením viacerých zriedkavých druhov rastlín a živočíchov. Na jej území platí piaty, teda najvyšší stupeň ochrany. Hradová je súčasťou navrhovaného územia európskeho významu sústavy NATURA 2000.