ĽUBOREČ. Obec Ľuboreč je priam stvorená pre turizmus. V dedine a jej okolí sú mnohé zaujímavosti.
„V južnej časti chotára máme bunkre z obdobia 2. sv. vojny. Tatárske pivnice za dedinou sú históriou vytesanou do pieskovca. V kostole sú vzácne fresky a máme tu aj pamätnú miestnosť – minimúzeum Eleny Maróthy - Šoltésovej,“ hovorí Marcel Šupica, starosta obce. V blízkosti Ľuboreče sa nachádza priehrada, ktorá je lákadlom nielen pre rybárov, ale aj rekreantov.
Tatárske pivnice
Tatárske pivnice sú miestnou atrakciou, ktorú sa oplatí vidieť. Nachádzajú sa približne kilometer za dedinou v kopci po pravej strane. Legenda hovorí, že pred vyše 400 rokmi sa v nich ľudia ukrývali pred Tatármi. V čase tatárskych nájazdov slúžili ako úkryt pre ľudí aj dobytok.
Nerozlúštený nápis v jednej z pivníc
Pôvodne boli tri, no jednu zasypalo počas vojny. Väčšia z nich je dlhá približne desať metrov a široká štyri metre, menšia má rozmery 6x4 metre. Na jej konci je vydlabaný otvor. Ten mohol slúžiť ako ohnisko alebo ako odkladací priestor na potraviny. K pivniciam sa dostanete aj na bicykli.
Leto na priehrade
Zaujímavý pre turistov je aj vrch Lysec, ktorý leží v nadmorskej výške 716 metrov nad morom. Sú na ňom viditeľné stopy po priepasti. Povesť hovorí, že keď naši predkovia tu niečo cez deň postavili, divožienky im to v noci zbúrali. Na Lysec vedie turistický chodník, z ktorého je na viacerých miestach nádherný výhľad na široké okolie. Túru doporučujeme aj rodinám s deťmi.
Chcete vedieť viac? Kliknite a prezrite si obecnú stránku www.luborec.sk.
Ľuboreč je na jar magická
Na návrší na okraji obce stojí evanjelický kostol. Postavili ho v prvej polovici 14. storočia. Nájdete v ňom vzácne fresky z obdobia okolo roku 1385. Na stenách sa zachovali tradičné výjavy - zvestovanie, klaňanie sa troch kráľov, korunovanie Panny Márie či cyklus dvanástich apoštolov. Kostolík je ozajstným skvostom obce. Nájdete tu aj vzácny oltár z roku 1722, o pol storočia mladšiu kazateľnicu a organ z polovice 19. storočia.
Evanjelický kostol
Budova fary pri kostole je spojená so spisovateľkou Elenou Maróthy – Šoltésovou, ktorá v dedine prežila detské roky. V múzeu nájdete všetko zo života známej spisovateľky. Veľkú úctu ľudí k Elene Maróthy-Šoltésovej naznačuje i jej priateľský kontakt s prezidentom Československej republiky T. G. Masarykom a jeho rodinou. Stretávala sa s nimi pri letných pobytoch Masarykovcov na Slovensku v Topoľčiankach, oni ju pozývali do Prahy, do Lánov.
Pamätná izba
Tešila sa i z rešpektu v európskom meradle. Nemecká autorka Elga Kernová, ako v už citovanej knihe o Šoltésovej píše Ž. Handzová, zaradila do svojho diela, ktoré pod názvom Vedúce ženy Európy vyšlo v roku 1930, aj Elenu Maróthy-Šoltésovú. Publikácia bola orientovaná na zaangažovanosť, ktorú významné Európanky prejavili v oblasti ženskej práce.
Tatárske pivnice za dedinou sú históriou vytesanou do pieskovca.
MARCEL ŠUPICA, starosta
S pribúdajúcimi rokmi rástla doma i vo svete úcta k Elene Maróthy-Šoltésovej. Dostávala mnohé dary, listy, pozvania na prestížne podujatia, udelili jej vysoké ocenenia, odhalili pamätné tabule, sochy... Starenka sa zatiaľ v martinskom súkromí statočne usilovala bojovať so svojím vekom, slepotou, chorobami a ťažkosťami, ktoré nad ňou napokon zvíťazili. Jedenásteho februára 1939 Elena Maróthy-Šoltésová vo veku 85 rokov zomrela. Aj sedemdesiat rokov po jej odchode do večnosti sa presviedčame - bola a ostáva to žena pevná ako strom, ktorý dodnes nesie ovocie.
Múzeum miestnych dejín a pamätná izba Daniela Maróthyho a Eleny Maróthy Šoltésovej
Múzeum miestnych dejín je pamätnou izbou nielen spisovateľky Šoltésovej, ale aj jej otca, evanjelického otca a štúrovca Daniela Maróthyho. Okrem listín a dokumentov z obdobia, v ktorom žili, tu nájdete aj pôvodný krčah na víno, z ktorého pil samotný Maróthy.
Pre turistov je zaujímavá aj vodná priehrada neďaleko obce. Kúpanie je tam na vlastné riziko, ale voda je pomerne čistá a v lete dobre osvieži. Priehrada je priam stvorená pre rybolov. Návštevníci tu dokonca nájdu aj bufet s občerstvením.
Vodný mlyn
Bunker z čias vojny
Na prechádzke chotárom