VEĽKÁ NAD IPĽOM. Obec Veľká nad Ipľom sa dostala aj do Knihy slovenských rekordov. V malej dedinke v okrese Lučenec sa nachádza najstaršia skamenelina stromu. Podľa viacerých odborníkov sa vek náhrobného kameňa – skameneliny odhaduje na 20 miliónov rokov. Objavil ju pred 11 rokmi miestny historik Ján Rideg. Pomník stráži posvätný pokoj farára Gejzu Borbáša, ktorý patril medzi významné osobnosti Veľkej nad Ipľom.
„Nemal ani 60 rokov, keď mu zistili rakovinu jazyka a hrdla. Jeho posledná žiadosť znela, aby mu z Ipolytarnócu priviezli na jeho náhrobný kameň vzácnu skamenelinu. Gróf Forgách mu túto žiadosť splnil,“ približuje históriu Rideg.
Rarita svetového významu sa vo Veľkej nad Ipľom nachádza od roku 1910. Pochádza z obdobia výbuchu sopky pred 20 miliónmi rokmi. Horúci vulkanický popol vylučoval kyselinu kremičitú a tá prenikla do kmeňov stromov. A rokmi ich premenila na kameň.
„Skamenelina odolá všetkým poveternostným vplyvom. Je atrakciou nielen pre miestnych obyvateľov, ale aj cudzincov. Je zapísaná v zozname nehnuteľných pamätihodností obce a teraz sa dostala aj do knihy rekordov,“ hovorí miestny historik. Rideg z malých kúskov skameneliny pochádzajúcej zo základov starej maštale dal vyrobiť prívesky pre šťastie. Väčšinu z nich rozdal.
Vzácna skamenelina
Skamenelina má vysokú kvalitu, preto ju netreba konzervovať. „Náš cintorín navštevujú ľudia z celého Slovenska. Vedia o nás aj v zahraničí. Máme unikát, ktorý len tak nenájdete,“ hovorí starosta Gabriel Rácz. Keď už zavítate do Veľkej nad Ipľom odporúčame vidieť aj katolícky Kostol všetkých svätých z roku 1762 postavený v barokovom štýle.
V roku 1896 bol zrekonštruovaný. Nad oltárom sa nachádza obraz z roku 1888 zobrazujúci všetkých svätých, ktorí sú patrónmi obce. Oltár je dielom Lajosa Kubányiho. Kostol bol zvonku opravený, zrekonštruovaný a vymaľovaný v roku 1997.
Pre viac informácií navštívte obecnú stránku www.velkanadiplom.sk
Vo vnútri na kupole a klenbách sú hodnotné olejomaľby - obrazy štyroch evanjelistov. Do evidencie kultúrnych pamiatok sú zaradené aj drevené lavice. Socha Panny Márie umiestnená pred kostolom vznikla v roku 1903.
Cintorín je plný histórie
V katastri obce sa nachádza aj prírodná rezervácia Dálovský močiar. Je to územie s rozlohou vyše 148-tisíc metrov štvorcových. Za chránené územie bolo vyhlásené v roku 1999. Našli tu útočisko viaceré ohrozené druhy rastlín a živočíchov. Nájdete tu napríklad staručkú vŕbu s úctyhodným rozmerom kmeňa.
Vŕba s Dálovského močiara
Kostol neprehliadnete ani v noci