MÝTNA. V Mýtnej, v obci v okrese Lučenec, vám odporúčame navštíviť dve atrakcie. Evanjelický kostol, ktorý sa vypína nad obcou a sklársku pec, ktorá sa nachádza v časti Bzová.
Ak sa vyberiete ku kostolu, odporúčame obuť si športovú obuv. Na kopec je to dobrý kilometer.
„Kostol máme spoločný s obcou Dobroč. Je ohradený múrom, ktorý podľa odhadu archeológov pochádza z konca 13. a začiatku 14. storočia. V tomto období to bol porochiálny kostol alebo kaplica rodu Balassovcov. Pripúšťa sa, že tu boli kedysi dve svätyne spojené podzemnou chodbou. Jedna z nich patrila mníchom. Pod vežou je hlboká jama, ktorá pravdepodobne nadväzovala na podzemnú chodbu vedúcu k Divínskemu hradu," vysvetľuje starosta Pavel Greksa.
Pre viac informácií navštívte stránku www.mýtna.sk.
"Archeologicky nie je chodba preskúmaná. Pôvodné zvony odňali z čias I. svetovej vojny na vojenské účely. Pôvodne bol kostol katolícky, zasvätený sv. Anne, avšak v 15. storočí ho katolíkom odobrali husiti a začali ho používať ako obranný bod. Po reformácii prešiel do rúk evanjelikom,“ hovorí Greksa.
Múr okolo kostola
Pri kostole sa nachádza drevená zvonica s tromi zvonmi rôznej veľkosti.
V Dolnej Bzovej kedysi stála sklárska huta. Práve v tejto obci, ktorej väčšia časť patrí Podkriváňu a menšia Mýtnej, sa dala dokopy partia nadšencov, ktorá sa pred deviatimi rokmi rozhodla pripomenúť si zašlú slávu. Aby neostali iba pri debatách, oslovili viacerých odborníkov, ktorým sklárska história nie je ľahostajná.
Veža pri kostole
Vytvorili projekt, ktorý by sklárne v Dolnej Bzovej historicky zdokumentoval z hľadiska archívneho, kartografického a archeologického. Rozposlali množstvo žiadostí o granty, nakoniec im prispelo ministerstvo kultúry a Nadácia VÚB. Takým malým vyvrcholením ich snaženia boli Prvé bzovské sklárske dni, ktoré zorganizovali v roku 2011.
Kostol je ohradený múrom, ktorý podľa odhadu archeológov pochádza z konca 13. a začiatku 14. storočia. PAVEL GREKSA
Dnes v Bzovej nájdete jedinú historickú pec na drevo v našom regióne. Tehly na jej zhotovenie si nadšenci vyrobili sami. Sklársku históriu vám rád objasní Peter Greksa, brat mýtňanského starostu. Dozviete sa, že tehly na pec vyrobili dvaja trinásťroční chlapci David a Samuel.
Starosta Pavel Greksa (vľavo) pri peci
Vyše 600 kusov špeciálnych tehál namiešali ručne. „Pec sa dá rozpáliť na 1 240 stupňov, na čo je potrebných až 15 kubíkov dreva. Sklo fúkame ručne. Vieme vyrobiť džbány, kalíšky i rôzne figúrky,“ hovorí Peter Greksa.
Peter Greksa
Vybrať sa na výlet do Mýtnej sa naozaj oplatí. Prechádzka do kostola je vhodná napríklad po nedeľňajšom obede, vidieť historickú pec a vypočuť si výklad, ako kedysi žili sklári, si môžete kedykoľvek.