DOBROČ. Aj obec Dobroč môže byť váš turistický cieľ. Čistý vzduch, lesy plné húb, skvelá cyklotrasa, na ktorej môžete spoznať i laznícky spôsob života a historický skvost – tunajší kostol, sú skvelým lákadlom.
Dobročská dolina je plná prekvapení. Zavedie vás do nej Dobročský potok.
Ak hľadáte viac informácií o Dobroči, navštívte stránku www.dobroc.sk.
Cyklotrasa začína pri obecnom úrade. Je označená červenou farbou. Dobročská dolina fascinuje v každom ročnom období najmú pre jej divoký vzhľad. Svahy sú strmé a chvíľami máte pocit, že už - už sa mohutné balvany uvoľnia. Voda tu vytvára malé kaskády. Nájdete v nej dve protipovodňové hrádze. Keď ňou prejdete, dostanete sa na lazy Herman.
Zaujímavosti
Kostolík stojí na kopci medzi dedinami Dobroč a Mýtna v dominantnej polohe, je viditeľný na vzdialenosť niekoľkých kilometrov
Chýbajúca horná časť veže dáva kostolíku veľmi netradičný vzhľad.
- O stredovekom pôvode stavby dnes svedčí najmä jej pôdorys a ranogotické okno na východnej stene presbytériaPodľa legendy mal neďaleko stáť ďalší kostol, s ktorým ho mala spájať podzemná chodba. Reálnejšia je verzia o podzemnej chodbe na hrad Divín
V interiéri sa zachoval drevený oltár a drevená kazateľnica z roku 1772. Zvony vo zvonici boli pôvodne zo 17. storočia, počas prvej svetovej vojny ich však zabavili a roztavili. Nové, dodnes zachované, pochádzajú z roku 1923.
Pri poľovníckej chate si môžete opiecť slaninu. Ak ste zvedaví na to, ako sa voľakedy žilo na lazoch, odporúčame navštíviť osadu Strhár, kde sa nachádza niekoľko starších domov. Na prvý pohľad vyzerajú opustene, no zdanie klame. Žijú v nich pohostinní ľudia, ktorí vás ponúknu domácim syrom i čerstvo nadojeným mliekom. Ak budete pokračovať po vyznačenej trase, dostanete sa na Brestiny a odtiaľ na vrch Dobroč.
Leží v nadmorskej výške 875 metrov a je odtiaľ nádherný výhľad na severnú časť malebnej krajiny. Vidieť stadiaľ aj vulkán Poľana. Dobročská dolina je rajom pre milovníkov prírody. Pre tých menej fyzicky zdatných odporúčame navštíviť tunajší kostol. Nachádza sa v opevnenom areáli na kopci medzi dedinami Dobroč a Mýtna.
Kostolík postavili na kopci niekedy koncom 13. alebo začiatkom 14. storočia. Išlo o typickú vidiecku stavbu ranogotického slohu s obdĺžnikovou loďou, predstavanou západnou vežou a polygonálnym presbytériom. Začiatkom druhej polovice 15. storočia ho obsadili bratríci a opevnili kamenným múrom s malými strieľňami, ktorý dopĺňala aj hlboká priekopa. K vojenským účelom slúžil aj počas vojen s Turkami a v období stavovských povstaní (1604 - 1711).
Počas reformácie prešiel do rúk protestantov. V 17. storočí bol objekt prestavaný, keďže ho v bojoch vážne poškodili a prišiel o hornú časť veže. V 18. storočí preto postavili na južnej strane drevenú zvonicu, v ktorej sú umiestnené tri zvony. V 19. storočí pristavali pred južný vchod otvorenú murovanú predsieň. Kostolík bol obnovený po druhej svetovej vojne a naposledy v roku 2002, kedy dostal okrem iného aj novú strechu.