ŠOLTÝSKA. Do nového volebného obdobia vchádza obec Šoltýska v lepšej ekonomickej kondícii ako tomu bolo v predošlom volebnom období. Zásluhu na tom má staronový starosta obce Marián Habovčík, ktorý sa po svojom zvolení v polovici predchádzajúceho volebného obdobia zameral predovšetkým na oddlženie obce a konsolidáciu obecných financií.
Obklopená prírodou
V komunálnych voľbách dostal od občanov dôveru aj pre budúce obdobie. Vo svojom volebnom programe sľúbil voličom, že ak bude zvolený chce v obci zabezpečiť fungujúci systém opatrovateľskej služby pre starších občanov. V obci kde je viac ako 2/3 občanov v dôchodkovom veku je to priorita nanajvýš žiaduca.
Dobrá lyžovačka je od Šoltýsky len na skok
Prepravná služba pre seniorov do zdravotníckych zariadení už bola v obci zriadená, zostáva ešte zriadiť opatrovateľskú službu a zaregistrovať obec Šoltýska u VUC pre poskytovanie týchto služieb a personálne ju ustáliť. Venovať sa chce aj skonsolidovaniu a ukončeniu úprav obecného daňového systému. Veď dane sú nezanedbateľný zdrojom obecného príjmu.
Peniaze obec potrebuje nielen na zbavenie sa všetkých dlhov, ale okrem toho aj na skrášlenie obce. Opravy kultúrneho domu najmä tie odborné doteraz boli vykonané prevažne vďaka iniciatíve občanov bez nároku na odmenu.
Chcete vedieť o Šoltýske viac? Stačí kliknúť - www. soltyska.sk.
Vzhľad obce je dôležitý. Ak bude obec upravená a vzhľadná určite bude miestom, kde sa radi prídu pozrieť návštevníci z neďalekého rekreačného strediska Kokava – Línia.
Na skrášľovaní obce majú podiel aj občania, ktorým miestni hovoria „víkendoši“. Viacerí si pôvodné drevenice a domy opravili na víkendové chalupy. Po založení dediny v r. 1796 stávali kolonisti všetky domy z dreva. Prvou murovanou stavbou bola farská budova dokončená v roku 1826. V júni roku 1834 bol dokončený a slávnostne vysvätený rímsko – katolícky kostol.
Drevenice v Šoltýske
O rok neskôr, v roku 1835, bola dokončená za kostolom cirkevná škola. Fara a kostol sú aj na dnešné pomery veľké stavby a preto ich výstavba na dobové pomery a bez mechanizačných prostriedkov aké máme možnosť na stavbách vidieť v dnešných časoch, vzbudzuje obdiv.
Až v poslednej štvrtine 19. storočia pribudla k ním budova obchodu v hornej časti obce – na Ľubienke, ktorú postavil židovský obchodník. V roku 2014 k doterajším víkendovým chalupám pribudli dve ďalšie stavby. Jedna vo forme pekného zrubového domu a druhá v tvare pôvodnej drevenice. to nasvedčuje, že obec sa predsa len stáva príťažlivejšou. Návštevníkom obce odporúčame prehliadku miestneho kostola.
Veľmi pekná výmaľba, akú majú možnosť vidieť návštevníci kostola v dnešných časoch bola urobená v r. 1990 skupinou maliarov z Trenčina pod vedením Juraja Krajču. Stropné maľby s náboženskými výjavmi reštauroval Emil Prokop. Opravu organizoval vtedajší p. farár Štefan Popovič.
Pôvodná výmaľba bola urobená v roku 1930 slovenským maliarom Jozefom Hanulom počas pôsobenia p. farára Arnošta Liptaya.Keďže počas socialistickej éry nebolo možné bez súhlasu štátnych orgánov opravu začať, bola dňa 14. septembra 1985 dp. farárom Štefanom Popovičom podaná žiadosť na cirkevného tajomníka Igora Školníka o opravu interiéru kostola. Tajomník odporučil konzultovať žiadosť na Pamiatkovom úrade.
Interiér kostola
Dňa 9. decembra 1985 Krajský ústav Štátnej pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody Banská Bystrica, stredisko Lučenec - Vidiná zastúpený riaditeľom Dr. Gabrielom Krudým a Ing. Jurajom Dobrockým odporučili realizovať opravu. Následne 5. marca 1986 dal súhlas na opravu interiéru aj cirkevný tajomník Igor Školník. Dp. Štefan Popovič zahájil finančnú zbierku a vyzval veriacich k štedrosti, aby sa oprava v čo najbližších rokoch mohla začať. Štedrosťou farníkov sa podarilo vyzbierať až 172 tisíc Sk.
Na stretnutí rodákov