V polepšovni sa starali o záškolákov aj vrahov

Psychicky náročná práca zamestnancov Reedukačného centra v Čerenčanoch prináša svoje ovocie v podobe krajších životov ich zverencov.

Riaditeľ Reedukačného centra v Čerenčanoch Gabriel Bodnár.Riaditeľ Reedukačného centra v Čerenčanoch Gabriel Bodnár. (Zdroj: JOZEF MIKUŠ)

ČERENČANY. Záškoláci, zlodeji, deti s poruchou správania, ba dokonca aj mladiství vrahovia prešli pobytom v Reedukačnom centre v Čerenčanoch. Už od roku 1967 sa pracovníci centra snažia pomôcť deťom, ktoré spravili prešľap.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chybu v minulosti urobil aj štrnásťročný Adrián. Mladý Košičan sa do Čerenčian dostal po tom, ako sa zaplietol s nesprávnymi ľuďmi. „Robil som zlé veci. Doma som nepočúval, dokonca som sa dopustil aj viacerých krádeží,“ povedal mladík.

Palicu nad ním nezlomili
V „polepšovni“ je už tretí rok. O šesť mesiacov zariadenie opustí. Jeho mama pracuje v Čechách a nemôže sa o neho postarať, Adriánove kroky preto budú pravdepodobne smerovať do detského domova.

SkryťVypnúť reklamu

„Aj tak sa teším na život vonku. Vďaka pracovníkom v centre som lepším človekom. Rozprávali sa so mnou, počúvali ma a nezlomili nado mnou palicu, aj keď zo začiatku to so mnou mali ťažké.“

Adrián už vie, čo bude robiť po odchode. Chce dokončiť deviaty ročník základnej školy a študovať informačné technológie. Jeho ambície smerujú až k vysokoškolskému titulu.

Na partiu, ktorá ho vtiahla do problémov, už zabudol. „V centre som si našiel správnych kamarátov. Aj keď ich o pol roka opustím, verím, že si podobných nájdem aj vonku. S dobrými kamarátmi bude začiatok ľahší,“ dodal.

Musia byť sebestační
Adrián je jeden z 56 detí, ktoré žijú v centre. O mladých ľudí vo veku 12-15 rokov sa stará 51 zamestnancov od kuchárky cez pedagógov, zdravotnú sestru, psychológa až po riaditeľa. Niektoré deti sa do centra dostanú z ulice bez akéhokoľvek materiálneho zabezpečenia. Preto v centre nechýba ani šička.

SkryťVypnúť reklamu

Deň začínajú vyučovaním. „Potom nasleduje mimoškolská činnosť. Chodia na krúžky, venujú sa práci či športu. Chceme, aby si rozvinuli každú časť svojej osobnosti,“ priblížil riaditeľ Gabriel Bodnár.

Každá aktivita prispieva k ich prevýchove. Získavajú pracovné návyky, rozumové schopnosti, cit pre zodpovednosť a dokonca i lásku k umeniu. Čerenčianska polepšovňa sa môže pochváliť aj vlastnou hymnou, ktorú naspievali deti, či organizovaním filmových workshopov.

Dostať sa do kolobehu noviniek a povinností však nie je jednoduché. „Predovšetkým nováčikovia majú problém stotožniť sa s harmonogramom, a preto to často končí útekom. Chvíľu trvá, kým si na všetko zvyknú.“ Deti motivuje systém, ktorým môžu dosiahnuť čo najlepšie výsledky v každej oblasti. Za odmenu tak strávia víkend či prázdniny so svojimi rodinami.

SkryťVypnúť reklamu

V čerenčianskej polepšovni je na prvom mieste komunikácia. „Tieto deti každodenne zápasia s množstvom problémov a jediné, čo potrebujú, je chápavý rozhovor a hľadanie riešení. Ignoráciou sa zlepšenie dosiahnuť nedá,“ skonštatoval Bodnár.

Ako príklad uviedol deti, ktoré v škole nezvládajú učivo. „Stáva sa, že namiesto diagnostikovania problému si učiteľ na žiaka zasadne. Pritom by pomohol obyčajný rozhovor, kde by zistili, že dieťa učivo jednoducho nezvláda.“

Základom je rodina
Plnohodnotná komunikácia by podľa Bodnára nemala chýbať ani v kruhu rodiny. „Mnoho detí pochádza z rodín, kde sú rodičia rozvedení alebo vo väzení. Keď sa im nemá kto venovať, zaradia sa do problémovej partie, kde to s nimi ide dole vodou.“

Osudy mladých chovancov sú rôzne. Pri deťoch s poruchou správania sú aj také, ktoré majú za sebou trestnú činnosť. „Nie je to správne, nakoľko tie horšie prípady môžu zle vplývať na ostatných,“ povedal riaditeľ. Na Slovensku podľa neho chýbajú diagnostické centrá, z ktorých by deti rozdelili do rôznych zariadení podľa stupňa problémovosti.

„Chýbajú nám aj kvalifikovaní pracovníci. Nie každý dokáže pracovať s problémovými deťmi.“ Psychicky náročná práca však prináša aj svoje ovocie v podobe lepšieho života chovancov reedukačného centra.

„Sme s nimi v kontakte či už cez sociálne siete alebo osobne. Je to krásny pocit, keď vidíme, že sa aj vďaka našej práci ich život zlepšil,“ dodal Bodnár.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 675
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 219
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 480
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 422
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 992
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 672
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 499
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu