LUČENEC. Veľkej noci a nadchádzajúcej jari je venovaná výstava kraslíc s názvom Jarné prebúdzanie, ktorá bude návštevníkom sprístupnená od 18. marca do 12. apríla v priestoroch Novohradského múzea a galérie v Lučenci (NMG).
"Kraslica ako zvykoslovný predmet symbolizovala veľkonočné obdobie. Vajíčko bolo symbolom slnka, svetla, tepla, zdravia, plodnosti, lásky, znovuzrodenia. Vytváralo u ľudí predstavu o jeho nadprirodzených vlastnostiach a schopnostiach chrániť a zabezpečiť prosperitu v hospodárstve a aj v živote rodiny," uviedla kurátorka výstavy Emília Mázorová.
Podľa jej slov je dodnes zachovaných niekoľko techník ozdobovania vajíčok a každá je pozoruhodná, niečím výnimočná.
"Najväčšou pestrosťou a variabilitou vzorov vynikajú vajíčka ozdobované batikovaním. Plastickosť ornamentu je typická pre maľovanie voskom. Bohatá rastlinná ornamentika vyniká pri vyškrabovaní vajíčok. Striedmosť a veľká jednoduchosť vo farebnosti dominuje na leptaných krasliciach. Pôvabné sú vajíčka oblepované niťou a slamou. Nevšedné a vzácne sú sklenené vajíčka," vymenovala jednotlivé techniky kurátorka. Spomenula však aj novodobé postupy - zdobenie semiačkami, perforovanie, patchwork, háčkovanie či maľovanie pastelkami a fixkami.
Prezentované kraslice pochádzajú zo zbierok NMG, Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave a tiež od súčasných výrobcov kraslíc.