LUČENEC. S cieľom pomôcť sociálne slabším nedávno rozbehlo občianske združenie kRaj nový projekt. Skupina mladých ľudí, ktorí sa zameriavajú aj na včelárstvo, spustila bezplatný kurz spracovania včelích produktov pre marginalizované skupiny – nezamestnaných i mierne mentálne hendikepovaných.
Klienti aj zamestnanci
„Výsledkom kurzu budú nadobudnuté zručnosti nielen so spracovaním včelích produktov, ale aj so základmi chovu včiel. Chceme takto ľuďom pomôcť plnohodnotne žiť, uplatniť sa na trhu práce a spraviť zo včelárenia ich hobby,“ objasnil David Turčáni, predseda občianskeho združenia.
V súčasnosti prebieha kurz v Lučenci a vo Vidinej, čoskoro plánujú otvoriť ďalšiu skupinu v jednej z dedín regiónu. „V Lučenci máme v skupine prevažne klientov z Domova sociálnych služieb Slatinka, no s chuťou sa zapájajú aj zamestnanci.“ Približne desaťčlenná skupina sa stretáva od februára. Kurz majú raz za dva týždne. Učia sa, ako spracovávať včelie produkty a vyrábať z nich mydlá, sviečky či balzamy.
„Nie všetci sú od začiatku zruční, no teší nás, keď u nich vidíme pokroky. Na druhej strane máme v skupine aj šikovných ľudí. Do budúcnosti by sme pre nich chceli vytvoriť chránenú dielňu, kde sa môžu naplno realizovať,“ ozrejmil Turčáni.
Konkurencie sa neobávajú
Mladí včelári chcú v blízkej dobe otvoriť kurz pre ďalšiu skupinu. Musia však počkať na dostatok záujemcov. Zatiaľ oslovili ľudí z Klenovca a Hnúšte. „Máme v pláne venovať sa nezamestnaným, ktorí by si v tomto fachu mohli nájsť prácu.“
Záujem o kurz prejavili najmä nezamestnané ženy z vidieka. „Kontaktoval nás aj starší pán, ktorý sa chce naučiť včeláriť tak, ako to kedysi robil jeho starý otec. Chce v rodine obnoviť tradíciu.“ Toho, že sa z absolventov kurzu môžu stať komerční včelári a konkurovať mladým učiteľom, sa Turčáni neobáva. „Práve naopak, boli by sme boli radi, ak by absolventi kurzu dokázali vyprodukovať med do svojich i cudzích domácností.“
Členovia občianskeho združenia kRaj projekt realizujú v rámci nórskych grantov od nadácie Ekopolis, ktoré získali ešte v minulom roku. Okrem prebiehajúceho kurzu vďaka týmto grantom organizujú aj vzdelávacie krúžky. V Kokave nad Rimavicou prevádzkujú včelnicu, kde si ľudia osobne vyskúšajú prácu včelárov, v lučeneckých základných školách vzdelávajú zvedavých žiakov. Turčáni chce v rozširovaní včelárstva pokračovať.
„Momentálne sú kurzy zamerané len na sociálne slabších. Máme však v pláne rozšíriť okruh o kohokoľvek, kto prejaví záujem,“ zakončil.