LUČENEC/POLTÁR. Slovenská polícia sa zapojila do medzinárodnej akcie zameranej na rozloženie siete prevádzačov. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Baloghová, zo Slovenska sa na akcii podieľala Národná jednotka boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície.
Akcia, ktorej cieľom bolo rozložiť organizovanú medzinárodnú sieť prevádzačov zabezpečujúcich vstup nelegálnych migrantov do krajín Európskej únie a zadržať jej členov, bola úspešná. Uskutočnila sa v utorok 24. marca skoro ráno v Slovenskej republike, Rakúsku, Českej republike, vo Francúzsku, Maďarsku a v Kosove a zúčastnilo sa na nej vyše 400 policajtov.
Počas akcie policajti zadržali 46 osôb, ktoré organizovali nelegálnu migráciu občanov Kosova do Európskej únie, z nich dve u nás. Celkovo však v súvislosti s touto akciou zadržali 77 osôb. Najviac osôb počas akcie zadržali policajti v Českej republike - 16, vo Francúzsku - 12, v Rakúsku osem, v Maďarsku štyri, v Kosove tri, na Slovensku dve a v Nemecku jednu.
Na Slovensku v rámci akcie policajný vyšetrovateľ obvinil z trestného činu prevádzačstva dvoch Slovákov. Ako spresnila hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová, 48-ročnému Michalovi z okresu Poltár a 45-ročnému Róbertovi z okresu Lučenec hrozí po dokázaní viny trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Stíhaní sú na slobode. Celkovo boli v rámci medzinárodnej skupiny prevádzačov zadržaní ôsmi občania Slovenska, ktorých úlohou bolo zabezpečiť tranzit migrantov od štátnej hranice Maďarska so Srbskou republikou do štátov EÚ.
Organizovaná sieť prevádzačov zabezpečovala tranzit migrantov z Kosova do Maďarska a odtiaľ do cieľovej destinácie v EÚ, napríklad do Švajčiarska, Talianska a podobne. Za prevoz jednej osoby zinkasovali prevádzači približne 2 800 eur, za celú rodinu 7 000 eur. Spomínané krajiny sa do akcie zapojili v rámci projektu FIMATHU.
"Hlavným cieľom tohto projektu je odhaľovať a rozložiť organizované zločinecké siete zapojené do prevádzania nelegálnych migrantov cez územie západného Balkánu, ktoré predstavujú hrozbu pre Európsku úniu a tiež naviazanie a posilnenie úzkej spolupráce policajných orgánov členských štátov zaoberajúcich sa uvedenou problematikou," informovala ďalej Denisa Baloghová z policajného prezídia. Dôležitú úlohu v komunikácii medzi krajinami zohral Europol.
Podobná úspešná medzinárodná akcia sa uskutočnila aj v roku 2013. Celkovo vtedy zadržali 103 osôb, policajti urobili 117 domových prehliadok a na akcii sa zúčastnili Slovensko, Turecko, Česká republika, Maďarsko, Chorvátsko, Grécko a Nemecko a vyše 1 220 policajtov.