HNÚŠŤA. Je tradíciou vo svete aj u nás, že mestá si upevňujú družobné styky medzi sebou. Tie sa nadväzujú na základe rôznych faktorov. Hľadá sa napríklad to, čo majú medzi sebou spoločné. Môže to byť niečo z histórie, ekonomiky či polohy.
Myšlienka spolupráce partnerských miest vznikla v Európe po druhej svetovej vojne ako spôsob spoznávania rôznych kultúr, tradícií, života a na podporu cezhraničného styku.
Dobrá spolupráca závisí od ľudí
V týchto dňoch mesto Hnúšťa nadväzuje vzťahy s novým partnerským mestom. „Mesto Dobruška v Českej republike sa stane tretím družobným mestom Hnúšte. Má podobný počet obyvateľov, organizácií i inštitúcií, ktoré tam sídlia. Skrátka, veľmi sa nám podobá,“ hovorí Michal Bagačka, primátor Hnúšte.
Okrem českého mesta má Hnúšťa uzavretú družbu s mestom Apricene v Taliansku a v Poľsku s Lwówkom Slaskím. „Väčšinou spolupracujeme v oblasti športu a kultúry. Vymieňame si skúsenosti. Ekonomická podpora v tomto smere nefunguje, no v budúcnosti by som bol rád, keby sme si pomáhali aj ekonomicky,“ hovorí Bagačka.
Dobrá spolupráca záleží na ľuďoch. „Dobré medziľudské vzťahy, to nie je o príkazoch. To je o tom, že sa priatelia a známi chcú stretnúť. Nie je to len o povinných oficiálnych návštevách,“ dodá primátor. Vyzdvihne dobrú spoluprácu medzi školami partnerských miest. Na takýchto družobných stretnutiach vznikajú občas aj humorné príhody. Raz, keď sa Hnúšťanci vybrali do Poľska, takmer dostali chrípku.
„Zobrali nás splavovať rieku. My sme si mysleli, že na člnkoch a kanoe pôjdeme len nejaké dva-tri kilometre. Nakoniec ich bolo vyše dvadsať. Boli sme celí mokrí. Ešteže sme mali dobrú slivovicu, lebo by sme si domov priniesli chrípku. Takto to bola len svalovka.“
Priateľské vzťahy fungujú už roky
Mesto Tisovec má družobné mestá v Poľsku (Nowy Zmigrod), Maďarsku (Putnok), Česku (Ludgeřovice) a v americkom štáte Iowa (Shenandoah).
„Stretávame sa na štyroch akciách. Kolegovia zo spriatelených miest prídu do Tisovca v septembri na oslavy výročia V. Clementisa,“ hovorí Peter Mináč.
V maďarskom meste Putnok začiatkom mája plánujú podpísať zmluvu o cezhraničnej spolupráci. „Možno sa nám podarí spolupracovať aj na rôznych projektoch, ktoré by boli ekonomicky prospešné pre obe mestá,“ hovorí Mináč.
Zastáva myšlienku, že družba medzi partnerskými mestami je dôležitá. „Vymieňame si kontakty a dobré vzťahy medzi nami fungujú už roky. Keď prídem napríklad do maďarského Putnoku, ľudia ma zdravia na ulici. Škoda, že po maďarsky viem len dve slová: jó napot a köszönöm,“ dodá Mináč.
Spoločne podávajú rôzne projekty
Partnerské mestá Rimavskej Soboty nájdete aj na webovej stránke mesta. V Maďarsku udržujú družobné vzťahy s Ózdom a Tiszaújvárosom, v Poľsku so Swietochlovicami.
„Blízky vzťah máme aj s maďarským Putnokom. So samosprávou a rôznymi inštitúciami máme priateľské vzťahy, vzájomne si vymieňame skúsenosti a podávame spoločné projekty,“ hovorí Štefan Szantó, prednosta Mestského úradu v Rimavskej Sobote.
Z Čiech prevzali nápad s mestskými kartami
Veľký Kríš má jedno družobné mesto, český Písek.
„Pred niekoľkými rokmi sme mali dobré vzťahy aj s ruským Alexinom. Vtedy sedeli v samospráve ľudia s rovnakou krvnou skupinou. Momentálne už tieto vzťahy nefungujú,“ hovorí Dalibor Surkoš, primátor Veľkého Krtíša.
Družba s českým mestom má podľa neho viaceré výhody. „Vieme sa porozprávať, pretože nemáme rečovú bariéru, vymieňame si skúsenosti. Od českých susedov sme napríklad prevzali nápad s mestskými kartami.“ Tí Krtíšania, ktorí si načas splnia voči mestu všetky svoje povinnosti, môžu využívať výhody takejto karty.
„Vydávame ju už siedmy rok. Držitelia karty majú lacnejší vstup do plavárne, na kúpalisko či multifunkčné ihrisko.“ Surkoš si družbu pochvaľuje. Rád si posedí s priateľmi a dobrými ľuďmi.
„Z Čiech k nám zvyknú chodiť na vinobranie. Minulý rok nám zabezpečili kultúrne predstavenie. Pricestovali folklórny súbor a divadelníci.“ Krtíšania do Čiech chodia na dni mesta.
Spoločné športové podujatie
Mestá Pápa a Salgótarján v Maďarsku, Polestella v Taliansku, Zolotonosha na Ukrajine, Louny a Mělník v Českej republike, to sú partnerské mestá Lučenca. Najdlhšie Lučenčania spolupracujú s Lounami. Ako poslednú spísali v roku 2013 zmluvu o vzájomnej spolupráci s českým mestom Mělník.
„Partnerstvo medzi mestami má zmysel. Vzájomne si vymieňame poznatky s oblastí kultúry a športu, ale aj fungovania samosprávy,“ hovorí Pavol Baculík, viceprimátor mesta.
Naposledy navštívil české Louny, kde sa stretol s tamojším primátorom. Tohto roku sa v Lučenci majú organizovaním atletické športové dni určene pre mládež Eurofest. „Je to už 30. ročník. Každý rok sa koná v inom meste.“ V budúcnosti mesto uvažuje aj nad spoluprácou v písaní projektov.