FIĽAKOVO. Posledných sedem rokov zastával funkciu riaditeľa Hradného múzea vo Fiľakove. V decembri si nezávislý kandidát Attila Agócs sadol do kresla primátora. Odvtedy má menej voľného času, ale napriek tomu sa snaží naďalej venovať pôvodnému povolaniu, etnológii.
Jeho pocity z prvých mesiacov v novej funkcii sú rôzne. „Nastúpil som pred vianočnými sviatkami. Hneď v prvých dňoch som sa stretol s najsmutnejšou stránkou života v meste. Prišli za mnou ľudia z najchudobnejších rodín,“ hovorí Agócs. Vtedy si začal uvedomovať, že byť primátorom nie je len o rozvoji mesta, ale aj o riešení ťažkej sociálnej situácie.
Začal sa stretávať s predstaviteľmi firiem, sieťových odvetví a mal pocit, že po ich privatizácii sú mestá ako Fiľakovo vydané napospas takýmto spoločnostiam. „Vy ich síce môžete požiadať o pomoc a spoluprácu, ale je len na ich dobrej vôli, či vám pomôžu.“
Spoločne bojujú proti nelegálnym skládkam
Ako riaditeľ múzea bol predtým zvyknutý „hrať sa na oveľa menšom pieskovisku“, kde musel strážiť každý cent. „Takto sa snažím postupovať aj na čele mesta, ale pri takomto kolose je to omnoho ťažšie.“ Za najťažšie považuje riešenie zlej sociálnej situácie a prítomnosť marginalizovaných komunít. „S týmito javmi úzko súvisí veľký počet divokých skládok odpadu v meste, ktoré sme začali tvrdo riešiť s mestskou políciou, rómskou občianskou hliadkou, terénnymi pracovníkmi, verejnoprospešnými službami a tými, ktorí sú zamestnaní na aktivačných prácach.“
Plánujú vybudovať skládku odpadu na Rátkarskom kopci v bývalom kameňolome i dočasnú skládku recyklovateľného stavebného materiálu. Udržať čistotu v meste bez širšieho zomknutia sa Fiľakovčanov vraj nepôjde. Mesto na svojej internetovej stránke zverejnilo mobilné číslo na mestskú políciu. Kontakt na nich nájdete aj na služobnom vozidle.
„Robíme všetko preto, aby sa Fiľakovo nestalo okrem hradu chýrnym aj kvôli smetiam. Ak budú mať ľudia číslo na očiach, možno skôr nahlásia nekalé činnosti.“
Podnikanie v Bátonyterenye ich oslovilo
Pred piatimi rokmi získalo Fiľakovo titul mesto biznisu. „Toto ocenenie mestu právom patrilo. Nebolo zadlžené, mali sme nízke miestne dane a poplatky, vybudovali sme podnikateľský inkubátor z európskych zdrojov.“ V meste dodnes fungujú štyri veľké priemyselné podniky, ktoré zamestnávajú približne dvetisíc ľudí. „Stále sme jedným z najväčších priemyselných centier širokého okolia,“ skonštatoval Agócs.
Napriek tomu je tu vyše 20-percentná nezamestnanosť. „V našom prípade by ju pomohla znížiť úplná celoštátna reforma rôznych foriem aktivačných prác. Takto by sme nezamestnaných vedeli zapojiť do produktívnych činností v prospech mesta, nielen do foriem upratovania.“ Agócs so svojím zástupcom navštívil družobné mesto Bátonyterenye, kde videli, ako tam gazdujú.
„Majú vlastnú výrobňu betónovej zámkovej dlažby, farmu, kde pestujú zeleninu, chovajú ošípané. Majú aj ovocný sad a les zasadený rýchlorastúcimi drevinami. Spracúvajú drevo z okolitých prenajatých súkromných lesov. Majú pastviny, na ktorých chovajú ovce a teraz dokončili mestskú syráreň a výrobu cestovín,“ priblíži podnikanie v Maďarsku primátor.
Maďari v tejto mestskej sieti zamestnávajú približne 600 ľudí. Agócs je odhodlaný bojovať za vytvorenie podobného modelu aj u nás, lebo iné východisko podľa neho na vidieku nie je. "Museli by sa však zmeniť modely podpory vytvárania pracovných miest. Nemá zmysel snívať o priemyselných parkoch a spasení turizmom. Pred 130 rokmi tu ani jedno nebolo a ľudia vyžili.“ Ekologické hospodárenie znamená istú mieru sebestačnosti.
Peniaze z eurofondov mestu pomohli
Fiľakovo doteraz využilo veľa možností z eurofondov. Zrekonštruovali Novohradské turistické informačné centrum, domov dôchodcov, podnikateľský inkubátor, mestské vlastivedné múzeum, mestský park a základnú školu.
„Máme podpísané zmluvy na ďalšie tri projekty: zberný dvor, školu a nájomné byty. V ďalšom programovacom období by sme radi opravili škôlky a vybudovali kompostoviská.“ Otázne je, či mesto bude oprávneným žiadateľom o podporu na vybudovanie kanalizácie na Šídskej ceste. Do konca jesene v troch projektoch má samospráva preinvestovať vyše dvoch miliónov eur.
Už v apríli otvoria rómske komunitné centrum. Začínajú s prípravou projektových dokumentácií na obnovu materskej škôlky a štúdie kotolne na sídlisku. V parku by chceli vybudovať malú krytú plaváreň. V budove základnej umeleckej školy by chceli vybudovať čiastočne kryté trhovisko. „Ak dostaneme súhlas, od septembra zlúčime centrum voľného času a mestské kultúrne stredisko. Racionalizačné opatrenia prinesú úsporu.“
Pouličné klebety Fiľakovu škodia
Na našu otázku, čo by primátor vo Fiľakove pochválil a naopak, čo skritizoval, odpovedal: „Aj iné mestá a obce nám závidia kultúrno-spoločenský život. Fungujú tu rôzne občianske združenia, spolky a súbory. Kvôli odlivu vzdelaných ľudí z regiónu je ťažké púšťať sa do širokospektrálnejších reforiem. Fiľakovo je mestečko, kde každý každému vidí do hrnca. Vzniká tu veľa pouličných klebiet. Tieto reči najviac škodia miestnej komunite. Fámy sa zakladajú na polopravdách.“
Agócs vyzdvihne krok k zvýšeniu transparentnosti v meste. Na mestskej stránke už samospráva zverejňuje nielen zápisnice zo zasadnutí zastupiteľstva, ale aj prerokovávané materiály, videozáznamy z rokovania a zápisnice zo zasadnutí komisií.