Zaujímavosti o vrabcoch
Hniezdo si stavia v dutine alebo pukline budov alebo stromov
Je postavené z trávy, korienkov, kúskov špagátov, starého papiera a látky. Vystelie si ho jemnou srsťou, vlnou a perím.
Najradšej maškrtí drobný hmyz a pavúky, ale aj výhonky rastlín a kvetov, či ovocných stromov. Nepohrdne ani odpadkami, hlavne však semenami.
Keďže nepohrdne ani odpadkami, bolo ich vídať najčastejšie, ako hľadajú potravu v kontajneroch.
Vrabec vytváral často veľké a hlučné kŕdle, energicky čvirikajúce a štebotajúce.
Spev sa skladá z monotónne opakovaných cvrlikavých slabík, vábenie znie ako známe čvirikanie "čimčarání" a "čimčim čimčarara čim čim čim". Pri nebezpečenstve varuje "čer itititit".
Okrem chemikálií a výfukových plynov, či polystyrénu na zateplených budovách sú ich nepriateľom aj dravce - napr. sokol myšiar, ktoré v posledných rokoch prenikajú do miest.
Samica znáša asi 5 vajec, ktoré majú odlišnú farbu, a to dokonca i v jednej znáške.
Na vajciach sedia obaja rodičia a mládatá sa vyliahnu asi za 12 dní.
Dospelý vrabec domáci meria asi 15 cm.
V minulosti, keď sa vrabec živil výlučne obilím, predstavoval pre poľnohospodárstvo vážny problém, že si to ani nedokážeme predstaviť.
Niekoľkostočlenné kŕdle sa na sklonku leta prichádzali podeliť s farmármi o ich úrodu. Zostalo po nich rozhádzané zrno, vylúpané makovice, poodštipované púčiky ovocných stromov a obzobaná klíčiaca zelenina.
Obyvatelia ťažko znášali aj agresívne správanie vrabca voči iným vtákom a hlučnosť a znečistenie, ktoré bolo v miestach, kde vrabce žili, všade.
Za čias Márie Terézie bola dokonca vypísaná odmena za každého zabitého vrabca, neskôr bolo dokonca zabíjanie vrabcov úradne nariadené.
DOBROČ. Možno aj vy patríte medzi tých, ktorí si myslia, že vrabcov je z roka na rok stále menej. Kým ešte v 90-tych rokoch boli najpočetnejším vtáčím druhom, dnes je situácia iná. Na mnohých miestach po celom Slovensku totiž v tichosti miznú. Aj v našom regióne je tomu tak.
Ohrozuje ich aj zatepľovanie panelákov
Úbytok vrabcov potvrdzujú aj ornitológovia. Preto tohtoročnú kampaň Vták roka spúšťajú netradične. „Operencom roka sa nestáva jeden druh, ale hneď dva – vrabec domový a vrabec poľný,“ hovorí Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti Birdlife.
Oba druhy si zaslúžia našu pozornosť. Úbytok ich populácie súvisí s mnohými faktormi. „Chemizácia v poľnohospodárstve, úbytok hmyzu či hniezdnych možností, ale aj zánik hospodárskych dvorov. To sú faktory, ktoré sa podpisujú pod to, že vrabcov je čoraz menej,“ informuje Gúgh.
Mestské populácie vrabca sú ohrozované aj počas zatepľovania a rekonštrukcie panelákov.
Poskakovali po dvoroch a čvirikali
Na kŕdle čvirikajúcich vrabcov na dvore rád spomína aj bývalý starosta Dobroče Ján Krnáč. „Vždy, keď sme kŕmili sliepky, tak sa zhŕkli na dvore celé kŕdle. Teraz ich je menej. Je to varovný signál. Keď nejaký druh z prírody vypadne, naruší sa rovnováha,“ hovorí Krnáč.
Podobný názor má aj Jana Bakuľová z Uhorského. „Priznám sa, že keď teraz chovám sliepky, aj mi trochu chýbajú. Boli také učvirikané. Nuž, málo ich je. Možno aj dôjde k tomu, že úplne vyhynú.“ Menej vrabcov čviriká aj na strechách v Chrťanoch. „Poskakovali po dvore a bolo ich všade dosť. My sme voľakedy chovali holuby. Keď sme im sypali zrno, zhŕkli sa na dvore celé kŕdle vrabcov,“ hovorí Zuzana Ballová. Má 90 rokov a je najstaršou obyvateľkou malej obce v okrese Veľký Krtíš. To, že vrabce začali miznúť, zbadala už pred desiatimi rokmi. „Nevážime si prírodu, to je preto,“ dodá.
V prírode majú menej potravy
K pretrvávajúcej hrozbe pre populácie vrabcov domových a plných patrí aj nastavenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky Európskej únie.
„Intenzifikácia pestovania energetických plodín ako repka, kukurica či slnečnica v sprievode s chemizáciou vedie k zhoršovaniu stavu životného prostredia nielen vrabcov. Dochádza k znižovaniu potravnej ponuky a poklesu populácie,“ vysvetľuje Jozef Ridzoň, ochranársky manažér z ornitologickej spoločnosti.
Hrozbou je aj necitlivé využívanie drevnej biomasy najmä v nížinatej krajine, keď sú odstraňované stromy s dutinami, v ktorých hniezdia vrabce poľné.