RIMAVSKÁ SOBOTA. Viete, že Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote je piatym najstarším múzeom na Slovensku? Funguje od 3. septembra 1882. Zakladateľmi Gemerského župného múzea boli okrem prvého riaditeľa Jána Fábryho Viliam Groó, Ľudovít Hüvossy a Štefan Terray.
V klasicistickej budove bývalých delostreleckých kasární z roku 1850 sídli múzeum od roku 1910. Jeho pracovníci sa zaoberajú dokumentáciou prírody a spoločnosti na Gemeri a v Malohonte. Ich aktivitu môžete vidieť v bohatej ponuke podujatí či výstav.
V tejto budove nájdete množstvo historických vzácností
Rimavskosobotské múzeum žije a návštevníkov láka pestrou a bohatou ponukou. Každoročne pripravia priemerne 13 tematicky rôznorodých výstav.
Viac o Gemersko-malohontskom múzeu sa dozviete na www.gmmuzeum.sk.
Na svoje si tak za dvanásť mesiacov príde každý – deti i dospelí, etnológovia, umelci i prírodovedci.
Expozícia archeológie
Navštevovanými sú aj kultúrne podujatia či odborné besedy a semináre. V každom z dvanástich mesiacov majú pre návštevníkov pripravený výnimočný exponát, ktorý vystavujú v rámci predmetu mesiaca.
V stálej expozícii si môžete prezrieť exponáty z ôsmich oblastí. V expozícii geológie a paleontológie nájdete historické skameneliny a artefakty.
V zoológii je zachytená živočíšna rozmanitosť. Bohatý fond archeológie ponúka chronologický prehľad archeologických nálezov od objavenia človeka až po počiatky slovanského osídlenia.
V časti zoológia je zachytená živočíšna rozmanitosť
Najrozsiahlejšia je expozícia histórie, ktorá prezentuje to najzaujímavejšie z vojenstva, hospodárskeho života, štátnej správy, umenia a kultúry regiónu Gemera a Malohontu.
Rytierske brnenie nájdete v expozícii venovanej histórii
Návštevníci určite nesmú obísť múmiu ženy menom Tasheritnetiak z Abusír el-Meleku. Ide o jednu z piatich egyptských múmií na Slovensku. Expozícia literárnych tradícií dokumentuje obdobie slovenského národného obrodenia, revolučné udalosti rokov 1848-1849, memorandové a matičné roky v Gemeri a Malohonte. Etnológov poteší stála expozícia venovaná ľudovej kultúre regiónu, ktorá poskytuje prehľad o hmotnej kultúre i o duchovnej stránke.
Časti s históriou výtvarného umenia dominuje olejomaľba Trpaslík grófa Andrássyho z roku 1744 od neznámeho autora, Náboženské nepokoje v Rimavskej Sobote z roku 1769 či Verbovačka od ďalšieho neznámeho autora z 2. druhej polovice 18. storočia.
Z portrétnej tvorby je vystavený portrét Mateja Bela namaľovaný podľa predlohy Jána Kupeckého alebo portrét Jozefa II. od neznámeho autora. Oblasti stálej expozície uzatvára časť venovaná protifašistickému odboju a SNP v Gemeri a Malohonte.
Múzeum sa môže pochváliť bohatým zbierkovým fondom. Tvorí ho vyše 66-tisíc zbierkových predmetov, z ktorých je 27 637 historických, 21 629 archeologických a 8 543 etnologických. Fond výtvarného umenia tvorí 2 015 umeleckých diel, predovšetkým olejomalieb.
Spoločenské vedy sú reprezentované spolu 59 824 zbierkovými predmetmi. Prírodné vedy pozostávajú z 6 215 predmetov, z toho geológiu tvorí 1 153, paleontológiu 2 105, botaniku 1 057, zoológiu 1 879 a antropológiu 21 zbierkových predmetov.
Expozícia etnológie obsahuje vyše 8-tisíc predmetov
Fotoarchív múzea obsahuje 43 439 negatívov, 2 388 diapozitívov a 8 287 digitálnych fotografií. Archív múzea eviduje 11 858 archívnych dokumentov a súborov archívnych dokumentov a 45 432 prírastkových čísel.
Rimavskosobotské múzeum žije a návštevníkov láka pestrou a bohatou ponukou. Každoročne pripravia priemerne 13 tematicky rôznorodých výstav. Na svoje si tak za dvanásť mesiacov príde každý – deti i dospelí, etnológovia umelci i prírodovedci. Navštevovanými sú aj kultúrne podujatia či odborné besedy a semináre.
Na svoje si prídu aj milovníci literatúry
Neviete, ako prebiehalo SNP v regióne? Navštívte Gemersko-malohontské múzeum