VEĽKÁ ČALOMIJA. Z obce v okrese Veľký Krtíš začali odchádzať ľudia. Vo Veľkej Čalomiji ich približne pred desiatimi rokmi žilo vyše 600. Počet sa postupne znižoval, starosta sa preto rozhodol zakročiť. Začal rekonštruovať staršie budovy a skupovať domy, ktoré prerobil na nájomné byty. Dnes je v obci 46 nájomných bytov a počet obyvateľov je opäť stabilizovaný.
Obec odkúpila všetky chátrajúce domy
„Ľudia od začiatku prejavili záujem. V bytoch žijú domáci, ktorí sa chceli osamostatniť, ale aj záujemcovia z okolitých dedín,“ povedal starosta Michal Nagy, ktorý je vo funkcii štvrté volebné obdobie.
Chátrajúce budovy, s ktorými majú mnohé samosprávy problémy, v súčasnosti už vlastní obec. Rekonštrukciou prešla aj budova bývalých kasární, v ktorej tento rok našlo nový domov okolo 30 ľudí. Z nájomných bytov je väčšina obsadená.
Z bývalých kasární je bytový dom
Doteraz neobývané priestory by podľa starostu mohli slúžiť aj na krátkodobé ubytovanie pre návštevníkov.
„Mať niekoľko voľných bytov znamená istotu. Ak niekto ostane zo dňa na deň bez strechy nad hlavou, vieme mu ponúknuť ubytovanie.“
Dedina s vyše 600 obyvateľmi sa skôr podobá na malé mesto. Evanjelický a katolícky kostol, obchody či školu dopĺňa zdravotnícke stredisko, ktoré spravuje obec.
Chcete vedieť o zaujímavostiach vo Veľkej Čalomiji viac? Stačí kliknúť.
V budove, ktorú zrekonštruovali pred štyrmi rokmi, majú domáci k dispozícii lekára pre deti aj dospelých, zubára, gynekológa i lekáreň. „Nemusia tak cestovať do okresného mesta, ktoré je vzdialené vyše dvadsať kilometrov.“
Do dediny chce prilákať investorov
Väčšina domácich pracuje, hranica nezamestnanosti sa pohybuje len okolo pätnástich percent. Veľkočalomijčania pracujú v okrese, niektorí sa zamestnali v miestnej základnej škole a iní využívajú blízkosť susedného Maďarska. „Veľmi rád by som k nám pritiahol firmy, ktoré by domácim zabezpečili pracovné miesta. Vieme im ponúknuť priestory i pozemky.“ Nagy ako príklad uviedol budovu bývalého parného mlyna na začiatku obce, ktorú získali pred tromi rokmi.
Tržnica v centre dediny
„Je to ideálne miesto na priemyselnú budovu. Ak by tam našinci našli prácu, do ktorej zájdu aj pešo, bolo by to ideálne,“ povedal Nagy a dodal, že obec má prísľub od súkromníka, ktorý chce v obci zriadiť stolársku dielňu. Obec zamestnáva aj murára, údržbára, elektrikára a záhradníka, ktorí sa starajú najmä o nájomné byty.
Chce vybudovať aj domov dôchodcov
„Máme v pláne vybudovať v dedine domov dôchodcov, aby starší ľudia nemuseli ísť do domova dôchodcov do Veľkého Krtíša či dokonca ďalej,“ skonštatoval starosta. Zariadenie s kapacitou okolo desať miest by podľa neho domáci ocenili. „Ľudia, ktorí sa tu narodili, tu chcú aj dožiť. Okrem toho sa určite potešia aj ich najbližší, ktorí za nimi nebudú musieť cestovať.“
Starosta Michal Nagy
Projekt je zatiaľ v štádiu myšlienky, starosta čaká na možnosť využitia eurofondov, aby nemusel obec zadlžiť pôžičkou zo štátneho rozpočtu. Toho, že bude zariadenie zívať prázdnotou, sa neobáva. V obci funguje aj denný stacionár, ktorý seniori navštevujú. „Určite bude zo začiatku potrebná osveta, ale verím, že to bude pre ľudí prospešné.“
Nezabudli ani na rozvoj turizmu
Na svoje si vo Veľkej Čalomiji prídu aj milovníci histórie. Obec má vo vlastníctve zaujímavú kultúrnu pamiatku. Pozostatky takmer tisíc rokov starého Pustého kostola nedávno vynovili. „Práce začali pred piatimi rokmi. Mohli sme ich zrealizovať vďaka peniazom z ministerstva kultúry. Časť financovania zabezpečila aj obec zo svojho rozpočtu,“ priblížil Nagy.
Na obnove kultúrnej pamiatky sa podieľali aj domáci. Desiati nezamestnaní našli dočasnú prácu prostredníctvom úradu práce.
Oddychová zóna na dvore obecného múzea
Zriadili si obecné múzeum s oddychovou zónou
V jednom z odkúpených chátrajúcich domov zriadili v roku 2006 obecné múzeum. Budova bola v zlom stave, samospráva musela do jej rekonštrukcie investovať. „Robili sme to postupne. Každý rok niečo pribudne. Momentálne dokončujeme sociálne zariadenia pre návštevníkov.“ Dve miestnosti s expozíciou tamojšej ľudovej kultúry vyplnili exponáty z domovov Veľkočalomijčanov.
„Bola by škoda, ak by historické predmety zapadali prachom na povalách. Takto ich môžeme ukázať a zachovať pre ďalšie generácie.“ Obecné múzeum navštevujú nielen ľudia z blízkeho okolia, ale aj z neďalekého Maďarska. K budove patrí aj dvor, na ktorom chce starosta umiestniť historické poľnohospodárske stroje. Priestory múzea sú otvorené a dvor využívajú domáci aj na trávenie voľných chvíľ.
„Sú tu hojdačky a preliezačky pre deti, veľký altánok na rodinné akcie a murovaná pec, kde si môžu pripraviť dobroty,“ ozrejmil Nagy. Do priestorov sa dá dostať kedykoľvek. „Nechceme to zatvárať. Oddychová zóna má slúžiť najmä domácim a teší ma, že miesto žije. Mamičky s deťmi tu trávia voľný čas a rodiny si na oslavách pod holým nebom grilujú dobroty,“ zakončil starosta.
Bunker by sa mal stať centrom rekonštrukcií bojov 1. sv. vojny