POLTÁR. Poltárski folkloristi majú dôvod na radosť. Folklórny súbor Úvrať oslavuje svoje 15. narodeniny. Na oslavu narodenín pripravujú folklórny festival, na ktorom by mali vystúpiť viaceré súbory z okolia. Festival bude 18. júla. Za dlhé roky sa v jeho radoch vystriedali desiatky tanečníkov, ktorí rozšírili ľudové tradície po širokom okolí.
Súčasný vedúci súboru Michal Obročník tancuje v Úvrati od jeho založenia. „Na začiatku bol detský folklórny súbor Radosť, ktorý založili Iveta Kýpeťová a Andrea Michnová. Keď sme my, členovia, vyrástli, pokračovali sme v šírení ľudových tradícií v Úvrati,“ povedal Obročník.
Sú skvelá partia, súbor
sa stal ich životom
Dnes je v súbore okolo dvadsať tanečníkov. V skupine, kde počtom dominujú dievčatá, sú prevažné mladí. Najmladší člen má 13 rokov a najstarší 25. „Je milé, že zo strany mladých je stále viditeľný záujem. Aj keď sú zo začiatku skeptickí, ľudový tanec si ich časom získa.“ Tanečník Vratko Laššák je toho presným príkladom. „Zo začiatku sa mi do súboru nechcelo, no mamina chcela, aby som bol tanečníkom. Dnes to robím zo srdca. Folklór si ma získal,“ povedal.
Jeho tanečný kolega František Oláh má podobný názor. „Súbor je mojím životom. Nie je nič lepšie, ako stáť na javisku a vidieť ľudí, ako nám tlieskajú. Doslova som tu našiel novú rodinu, na ktorú sa môžem kedykoľvek spoľahnúť.“
Zažívajú hodiny zábavy s príjemnými ľuďmi
Nikoletu Vengrínovú folklór bavil už od detských čias. „Bez súboru a folklóru by som už nedokázala žiť,“ povedala. Jednou z tanečníčok Úvrate je aj Silvia Miškovičová. Do súboru ju pritiahla ambícia naučiť sa tancovať ľudové tance. „Veľmi rýchlo ma to začalo baviť. Dnes robím to, čo milujem. Sme skvelá partia,“ priblížila Silvia. Záujem o ľudové tradície do súboru prilákal Máriu Sárovú. „Zažívam tu hodiny zábavy a príjemných chvíľ s ľuďmi, ktorých mám rada.“
V súbore sa zišli mladí ľudia z viacerých kútov okresu. „Viac členov je z okolitých dedín než z Poltára. Musia dochádzať na skúšky, ale nevadí im to. Nie je to pre nich povinnosť, ale hobby.“
Náročné tréningy často končia svalovkou
Folkloristi sa stretávajú dvakrát týždenne na trojhodinových skúškach, na ktoré sa môžu prísť pozrieť aj noví záujemcovia. „Na tréningy väčšinou chodia kamaráti našich tanečníkov. Je pekné vidieť, keď nás sledujú so záujmom a ešte krajšie je, keď sa k nám rozhodnú pridať.“
Záujemcov podľa Obročníka neodradia ani náročné nácviky, ktoré často končia svalovkou. „Je to zaberák, obzvlášť vtedy, keď nacvičujeme nový tanec. Kým sa naučíme každý detail, prejde niekoľko mesiacov. Výsledok však stojí za to,“ povedal vedúci.
Ich snom je tancovať na detvianskych slávnostiach
Za 15 rokov prešiel folklórny súbor dlhú cestu. Absolvovali rôzne prehliadky folklórnych súborov. „Spravili sme si v okolí dobré meno, vďaka čomu nás často pozývajú na rôzne akcie.“
Okrem tradičných podujatí v meste a okolí sa predviedli na Hontianskej paráde v Hrušove či Koliesku v Kokave nad Rimavicou. Tento rok budú súčasťou Klenovskej Rontouky a koncom mája vycestujú do Srbska potešiť krajanov. „Radi by sme tancovali v Detve na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou. To je sen asi každého tanečníka,“ priblížil vedúci.
Poltárski folkloristi okrem predvádzania tancov z Podpoľania či východného Slovenska šíria hodnoty minulosti aj vo zvykosloví, ktorému sa venujú najmä cez zimu a pôstne obdobie.
„Stavanie mája či vynášanie Moreny sú zvyky, ktoré treba zachovať. Naše ľudové tradície a zvyky sú niečo, čo nám mnohí môžu závidieť,“ zakončil dlhoročný folklorista.