RIMAVSKÁ SEČ. Pediater Dušan Rybár zažíva pri liečení svojich pacientov takmer neuveriteľné situácie. Rajón, v ktorom ordinuje, sužuje priam beznádejná chudoba. Svrab, vši a črevné parazity sú tu na dennom poriadku.
„O druhej mám byť v Ivaniciach. Dvadsaťštyri detí tam sužuje svrab už od januára,“ hovorí lekár. Pred Vianocami riešil podobný problém v Chrámci. Tam sa mu podarilo svrab zlikvidovať s pomocou starostky. „Marta Benedeková nakúpila z obecných peňazí dezinfekčné prostriedky. Spoločnými silami sme domácnosti postihnuté svrabom vydezinfikovali.“ Je presvedčený o tom, že aj v Ivaniciach sa zbavia svrabu len vtedy, ak pomocnú ruku podá samospráva.
„Tie rodiny žijú v totálnej chudobe. Dezinfekčné prostriedky si nemajú za čo kúpiť. V domoch nie je vodovod, v niektorých ani elektrina. Pri svrabe je dôležitá hygiena. V takých podmienkach je však veľmi ťažké udržať ju,“ myslí si lekár.
Napriek ťažkostiam rád vtipkuje
Rybárovým rajónom sú obce, kde až 90 percent obyvateľov tvorí rómska populácia. Z 80 narodených detí je 76 rómskych. Rodia sa do žalostných podmienok. Rimavská Seč, Zádor, Čakov, Ivanice, Vlkina, Janica, Lenartovce, to sú obce, kde je takmer 90-percentná nezamestnanosť. Pre mnohých lekárov by boli strašiakom, pre Rybára sú výzvou.
V tomto roku oslávi sedemdesiatku. Do dôchodku sa ešte nechystá. Nastúpil sem pred viac ako 30 rokmi. Za ten čas zažil ozaj všeličo, deti pohryzené potkanmi, 13-ročné mamičky, kopy odpadkov, utekajúce ženy z pôrodnice, detských pacientov, ktorých trápili hlísty. „Bol som napríklad pri pitve 15-dňového dieťaťa, ktoré nevážilo ani poldruha kilogramu. Keď matke z Lenartoviec odtiekla plodová voda, bola zelenej farby. Trpela infekciou.“
Pre mnohých sú to nepredstaviteľné podmienky, pre neho denná realita. „Už som si do ambulancie nachystal aj nosidlá, aby ma odtiaľto mohli ľahšie vyniesť,“ hovorí Rybár s patričnou dávkou humoru.
Situácia sa z roka na rok zhoršuje
Za veľký úspech považuje, že má zaočkovaných 400 detí. Môže to pripísať faktu, že očkovať chodí priamo do terénu. „Chodíme spolu so sestrou. Naši pacienti by za nami dobrovoľne neprišli. Vďaka očkovaniu sa nám podarilo zlikvidovať osýpky, mumps, ovčie kiahne a žltačku. S infekčnými chorobami je to ťažšie.“
V Ivaniciach sa v jednom dome tiesni 24 detí. Hrajú sa s mačkami, túlavými psami. Absentuje tu hygiena. Nie je to však problém len v Ivaniciach. „Takto žijú Rómovia v mnohých obciach. Táto téma nie je na verejnosti obľúbená.“
Situácia sa podľa neho z roka na rok zhoršuje. „Rómsky problém tlačíme pred sebou ako časovanú bombu. Pre mnohých z nich sú jediným zdrojom príjmu len prídavky na deti,“ hovorí lekár.
Niekde je to horšie ako v rozvojových krajinách
Počas svojej praxe videl veľa detí pohryzených potkanmi. Takéto deti by mali ísť k infektológovi do Lučenca, aby boli zaočkované proti besnote. „Je potrebné vybrať 3-5 injekcií, no matky nemajú peniaze na cestu do mesta. Preto častokrát deti injekcie nevyberú.“
Lekár hovorí, že je smutné, že hoci žijeme v strednej Európe, niektoré štvrte sa podobajú rozvojovým krajinám. Pediater v rómskej komunite musí byť vraj aj dobrým psychológom a gynekológom. „No poznal som aj takého kolegu, ktorý bol zubárom,“ zavtipkuje v snahe odľahčiť ťažkú tému skúsený pediater.