LUČENEC. Mestský ples a Jazzové lístie. To sú dve mestské akcie, ktoré ukrojili z ročného rozpočtu približne 12-tisíc eur. Stratovými podujatiami sa zaoberali poslanci na minulotýždňovom zasadnutí mestského parlamentu.
Hlavný kontrolór vyčíslil stratu na mestskom plese na takmer 4-tisíc eur. Na jeho organizáciu odklepli z rozpočtu mesta 15-tisíc eur. Sumu mali pokryť peniaze zo vstupného, tomboly a sponzorských príspevkov.
Pri plánovaní rozpočtu musia byť obozretnejší
„V tomto prípade bolo potrebné dôslednejšie sledovať rozpočet mesta pri jeho príprave, nakoľko v období jeho schvaľovania rozpočtu boli už známe skutočné náklady na ples,“ upozorňuje v správe Jozef Matuška, kontrolór mesta.
„Tie čísla sú alarmujúce. Nemyslím, že by sme mali prestať organizovať kultúrne akcie, ale pri ich organizovaní by sme mali byť obozretnejší najmä pri výbere repertoáru a hostí,“ povedala poslankyňa Elena Uličná.
Na januárovom plese vystúpili viaceré známe mená slovenského šoubiznisu. Akciu moderoval Peter Kočiš, do tanca zahrali členovia orchestra Gustav Brom Big Band a ľudí pobavila aj Eva Máziková. Honorár troch účinkujúcich vyšiel samosprávu na 8 700 eur. Máziková za 45-minútové vystúpenie zinkasovala 2 400 eur, Kočiš o stovku menej.
Vstupenky stáli 40 a 45 eur. Na plese bolo vyše 150 ľudí. O nákladoch na mestský ples sme v Novohradských novinách informovali ešte v januári.
Hovorkyňa mesta Michaela Hrnčiarová vtedy na našu otázku či mesto považuje honorár za 45-minútové vystúpenie Evy Mázikovej za adekvátne, odpovedala: „Mestu neprináleží komentovať angažmán, kvalitu a honorár tak známej osobnosti slovenského šoubiznisu. Splnila nadmieru to, čo sa od nej, ako od známej osobnosti, očakávalo. Ceny účinkujúcich sa podarilo vyjednať len vďaka nadštandardným kontaktom organizátora.“
Na sociálnej sieti honoráre za ples vyvolali búrlivú diskusiu. Väčšina diskutujúich náklady na ples skritizovala a poukázala na to, že sa mohli použiť na iné účely. Prípadne že samospráva mohla pozvať lokálnych hudobníkov za nižšiu sumu.
Druhý ročník Jazzového lístia ľudí neprilákal
Stratový bol aj druhý ročník Jazzového lístia. Mesto vykázalo mínus takmer 8-tisíc eur. „Na podujatí sa predalo len 78 vstupeniek, čo je v porovnaní s rokom 2013 pokles o polovicu,“ uvádza sa v správe kontrolóra. Kontrolór mesta už v roku 2013 skonštatoval, že organizovanie tejto akcie je neefektívne a vzhľadom na nízku účasť aj nezaujímavé.
„V roku 2014 bola situácia podstatne horšia. Organizovanie akcie, ktorá stála v nákladoch okolo 8-tisíc eur a navštívilo ju len 78 ľudí, možno nazvať nehospodárnym vynakladaním finančných prostriedkov,“ upozorňuje Matuška.
Igor Korniet, prednosta mestského úradu, na margo Jazzového lístia povedal: „Návštevnosť bola slabá. Napriek tomu nechcem túto sumu nazývať stratou. Pokiaľ nie je podujatie komerčné, nevykazuje veľký zisk.“
Korniet prízvukuje, že v tomto prípade je dôležitá kvalita, ktorú Lučenčanom ponúkli.
Balco: V Rimavskej Sobote
o akcii nevedeli
Mesto plánuje prijať opatrenie, ktorým chcú podobným situáciám zabrániť. „Takéto akcie sa budú konať len jeden deň a s primeranými nákladmi,“ povedal Korniet.
Z radov poslancov na stratové akcie odzneli aj tieto názory. „Na šport dávame každý rok skoro pol milióna eur. Úroveň kultúry sa za štyri roky zlepšila, čo chvália najmä mladí ľudia,“ myslí si Zaher Mahmoud. „Basketbal má v Lučenci tradíciu. Ak na zápas príde kvôli dažďu len polovica divákov, budeme rozmýšľať o jeho zrušení?“ hovorí Ondrej Balco.
Nízku návštevnosť jazzového podujatia odôvodnil slabou informovanosťou. „Pracujem v Rimavskej Sobote, kde o akcii skoro nevedeli. Myslím, že by pomohla lepšia propagácia,“ dodal Balco.