OPAVA. Koncom marca sprístupnili v Opave 24 metrov vysokú vyhliadkovú vežu. Postavili ju nad Opavskou horou. Peniaze na výstavbu získala samospráva z grantu miestnej akčnej skupiny Partnerstvo Krtíšskeho Poiplia. Drevená stavba stála 50-tisíc eur.
„Keď je dobrá viditeľnosť, vidieť odtiaľ Tatry i Budapešť. Ako na dlani máte aj dedinu s okolitými lazmi,“ vysvetľuje Ján Krnáč, starosta obce. Vežu už od začiatku roku navštevujú jednotlivci, rodiny i skupiny. „Chodili ešte pred tým, ako sme ju skolaudovali. Rýchlo sa stala turistickou atrakciou.“
Skúsenosti zbieral v zahraničí
V Opave žije približne 120 ľudí. Je tu takmer 40-percentná nezamestnanosť. Turizmus je smer, ktorým by sa chcel starosta uberať. „Desať rokov som bol v zahraničí. Videl som ako fungujú rodinné farmy. Podobnú som si zriadil v Opave. Zatiaľ máme len 4 kone a kozy. V budúcnosti naše hospodárstvo plánujeme rozšíriť,“ hovorí Krnáč.
Čo ho trápi, je chudoba na Slovensku. „Ľudia nemajú peniaze. Podobne na tom sú aj tí, čo pracujú, aj tí, čo nerobia. V dedine máme štyri rodiny, ktoré žijú pod hranicou chudoby,“ načrtne realitu, ktorá je do veľkej miery rovnaká aj v ostatných obciach na juhu Slovenska.
Turistov lákajú tunajšie lazy
V Opave nenájdete obchod ani krčmu. „Dvakrát do týždňa sem vozia čerstvé pečivo a chodí aj pojazdná predajňa mäsa.“ Žijú tu prevažne dôchodcovia. Dva d omy si kúpili Angličania a Holanďania. Prídu sem dva či trikrát do roka. Starosta je napriek všetkému optimista. „Hádam raz nastane zvrat. Máme peknú okolitú prírodu. Turistov lákajú i tunajšie lazy. Kto nás raz navštívi, odíde odtiaľto spokojný,“ dodá Krnáč.
Lazom nad Opavou sa zvykne hovoriť aj malá Sibír. Často tu fúka vietor. Aj preto si túto lokalitu pred ôsmimi rokmi vybrali Rakúšania a chceli tu vybudovať veternú elektráreň. Plány stroskotali. „Možno je to aj dobre. Mnohí si mysleli, že elektráreň zmení život v tomto chudobnom kraji k lepšiemu. No ja som videl, ako to funguje v zahraničí. Zabrali by len pôdu a zamestnali dvoch či troch ľudí,“ dodá starosta.