V Budapešti to roztočili, v Bábolne prišli aj slzy

Radosť z triumfov vystriedal smútok zo zranenia.

BOĽKOVCE. Úspešná jazdkyňa Radka Ivanová má za sebou sľubný vstup do tohtoročnej sezóny. Odštartovala ju na svojom staronovom pôsobisku, v klube manželov Ambróšovcov – JK Zairin dvor Boľkovce. Svoju zbierku trofejí už stihla obohatiť aj napriek tomu, že tento mesiac sa jej kôn Dorádo zranil.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Na súťaže sa pripravujem od januára. Trénovať sme začali v halách v maďarskej Šomoške aj v novom jazdeckom areáli nadštandardných parametrov – Masarykovom dvore vo Vígľaši – Pstruše, keďže v blízkom okolí Lučenca nie je žiadna jazdecká hala potrebných parametrov,“ vyjadrila sa na úvod Radka Ivanová a podotkla, že v príprave sedlá svojho obľúbeného koňa Doráda a tiež mladé klubové kone Mariu Bellu, Annu Bellu a Storma. „Počas tréningov cennými radami nešetria tréneri Igor Šulek a Milan Ševčík. Som vďačná aj Ivke Lőrinčíkovej, ktorá sa mi počas mojej neprítomnosti stará o koňa,“ dodala ambiciózna športovkyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Zlatá a strieborná pozícia v Budapešti

Prvou previerkou pred nastávajúcimi súťažnými zápoleniami bol pre Radku Ivanovú a Doráda marcový parkúr v budapeštianskej jazdeckej hale s výškou prekážok 120 a 125 cm. Novohradské duo si počínalo naozaj skvelo.

a2a.jpg

„Už prvý parkúr naznačil Dorádovu chuť do skákania. Miestami bol až neudržateľný. Vynaložila som dosť úsilia na to, aby som ho medzi skokmi trochu upokojila. Čo sa týka halových pretekov, tak je to dosť obtiažne, pretože sú tam pomerne stiesnené podmienky a je málo času na prípravu a sústredenie sa na ďalšiu prekážku,“ ozrejmila Radka. Napokon všetko prebiehalo bez problémov, o čom svedčia aj čisté parkúry spomínaných zástupcov Lučeneckého okresu. Na výške 120 cm dosiahli striebornú pozíciu, keď za víťaznou maďarskou dvojicou E. Benke / Büvös zaostali len o 1,26 sekundy. Na výške 125 cm dosiahli najrýchlejší čas a zaslúžene zvíťazili. Za zmienku stojí fakt, že o konečných umiestneniach väčšinou rozhodujú desatiny či stotiny sekundy. No a Radka s Dorádom s čistým parkúrom a časom 57,41 sekúnd v Budapešti predbehli najväčších súperov o takmer 9 sekúnd. Druhú priečku si vyjazdilo maďarské duo F. Sándor / Bad Boy (0 trestných bodov, čas 66,30 s). Tretie miesto patrilo dvojici A. Kövy / Cadwallander rovnako z Maďarska. Cs. Piroska v sedle koňa East Wind obsadili po čistom parkúre s časom 66,38 s 4. priečku. Najúspešnejší päťlístok uzatvorilo duo E. Ódor / Loulou de la Valee s časom 68,95 sek. a bez trestných bodov na konte.

SkryťVypnúť reklamu

a3a.jpg

Nechceli zbytočne riskovať

Po predstavení v Budapešti si to Radka Ivanová s Dorádom namierili do Bábolny. V areáli maďarského národného žrebčína sa predstavili v dňoch 10.-11. apríla. V prvý súťažný deň absolvovali zahrievací parkúr na výške prekážok 120 cm. Po čistom základnom kole postúpili do rozoskakovania. V ňom ich posledná zhodená prekážka stála lepšie umiestnenie. Napokon však skončili na výbornom 4. mieste. V rovnaký deň štartovali aj na výške 125 cm. Tu im plány zmaril pád.

„Začiatok jazdy prebiehal bez problémov. Približne v jej polovici začal Dorádo zvyšovať rýchlosť. Dvojskok sme ešte zvládli, no v odskoku na nasledujúcu prekážku sme sa už nezhodli. Predklonila som sa o čosi skôr a Dorádo to nepochopil. Vyhodilo ma zo sedla a pristála som na zemi. Našťastie som dopadla na nohy. Podľa jazdeckých pravidiel to však znamená vylúčenie pre pád,“ priblížila Radka.

SkryťVypnúť reklamu

V druhý súťažný deň bola opäť ako prvá naplánovaná 120-ka. R. Ivanová mala v úmysle odčiniť predošlé zaváhanie. To sa jej napokon v sedle Doráda aj podarilo. S vynikajúcim časom, ktorý bol až o 7,5 sekundy lepší v porovnaní s druhou dvojicou A. Gódi / Zaphira a o 9,5 sekundy lepší oproti tretiemu duu B. Bosits / Labello, nechala za sebou všetkých súperov. Sľubne rozbehnutú súťaž však stoplo nepríjemné zistenie, po ktorom Novohradčania z Bábolny predčasne odišli domov.

„Tesne po skončení súťaže, krátko pred dekoráciou, ma Radka s plačom volala k Dorádovi. V rukách držala jeho zakrvavenú prednú nohu. Spočiatku som netušil, čo sa deje. Neskôr sa ukázalo, že je to zášľap a povrchové poranenie pätky. Radka s Dorádom síce dekoráciu absolvovali, no potom sme sa rozhodli, že nebudeme riskovať a nútiť koňa s možnými bolesťami skákať. Z ďalších súťaží sme sa odhlásili a odcestovali domov,“ ozrejmil Jaroslav Ivan. Zároveň vysvetlil, že zášľap je poranenie, ktoré si kôň spôsobí sám. Môže sa tak stať pri dopade za skokom tým, že si zadnou nohou zašliapne časť prednej nohy v oblasti tesne nad kopytom. Táto časť je mäkká a preto veľmi krváca. Je to akoby si človek poranil dlaňové vankúšiky.

Aj napriek spomínanej nepríjemnosti má Radka Ivanová za sebou veľmi sľubný úvod sezóny. Svedčia o tom dve víťazstvá, jedno druhé a jedno štvrté miesto. „Najbližšie mám v pláne zúčastniť sa s koňom Clifford, ktorého majiteľkou je Judka Szabadosová z Plešivca, pretekov v Košiciach. S Dorádom a klubovými koňmi by som sa rada zúčastnila súťaží v Bratislave, Budapešti, na Šomoške, vo Vígľaši, Liptovskej Sielnici, Šamoríne a možnože aj nejakých pretekov v Čechách. Všetko však závisí od zdravotného stavu, formy a v značnej miere aj od peňazí,“ zakončila Radka.

a4a.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  5. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Veda je pre Jaroslava Ferenca spôsob, ako zužitkovať kreativitu
  8. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží
  1. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  2. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko
  7. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože
  8. Lesopark Hlboké slávnostne otvára svoje brány
  1. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 6 735
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 6 680
  3. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 203
  4. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 5 470
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 174
  6. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 3 957
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 756
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 2 094
  1. Jakub Cipko: Robert Fico sa topí vo vodách extrému.
  2. Ladislav Kucharik: Ospalé poobedie smutného cisára v jeho mauzóleu v Hue
  3. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (3.)
  4. Ľubomír Maretta: Die Bank
  5. Peter Gregor: Project Gregus - Purple Sky Beloved
  6. Otilia Horrocks: Agent 00F: Spis „Záhadná evaporácia“ / fikcia a fejtón v jednom/
  7. Pavol Kéri: ČSOB Maratón - 20 rokov
  8. Tomáš Kiebel: AI rubrika: Doba promptová, alebo víťaz je ten čo má predstavivosť
  1. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 13 456
  2. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 11 679
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 925
  4. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 6 755
  5. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 5 402
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 4 976
  7. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 4 067
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 961
  1. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  2. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  3. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  4. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  5. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  7. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  8. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Eva a Peter Janíčkovci

Keď Eva a Peter Janíčkovci začali budovať Château Gbeľany, mali jasnú víziu - vytvoriť miesto, kde reštaurácia nebude len súčasťou hotela, ale samostatným dôvodom na návrat.


Ilustračné foto.

Nariadili súdnu pitvu.


Policajti dali mladistvým fúkať.

Zákonní zástupcovia môžu dostať pokutu.


1
Ilustračné foto.

Prípad je v štádiu vyšetrovania.


  1. Jakub Cipko: Robert Fico sa topí vo vodách extrému.
  2. Ladislav Kucharik: Ospalé poobedie smutného cisára v jeho mauzóleu v Hue
  3. Jozef Sitko: Domovina strachu a mamonu? (3.)
  4. Ľubomír Maretta: Die Bank
  5. Peter Gregor: Project Gregus - Purple Sky Beloved
  6. Otilia Horrocks: Agent 00F: Spis „Záhadná evaporácia“ / fikcia a fejtón v jednom/
  7. Pavol Kéri: ČSOB Maratón - 20 rokov
  8. Tomáš Kiebel: AI rubrika: Doba promptová, alebo víťaz je ten čo má predstavivosť
  1. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 13 456
  2. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 11 679
  3. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 7 925
  4. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 6 755
  5. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 5 402
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 4 976
  7. Richard Lunter: Za 30 rokov vznikli na Slovensku "tri nové Bratislavy" 4 067
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 3 961
  1. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  2. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  3. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  4. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  5. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  6. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  7. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
  8. Radko Mačuha: Je to také Smerácke.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu