DOLNÝ KUBÍN. Román Životom nekráčam sama a monografia Leštín sa stali Knihou Oravy za rok 2014. Zahlasovalo za ne najviac z 1518 čitateľov, ktorí sa do zapojili do súťaže vyhlásenej Oravskou knižnicou. Väčšina využila možnosť hlasovať cez internet.
Vyhráva vďaka priateľom
V kategórii beletria súťažilo desať kníh. Hneď dve, Slzy muža a Životom nekráčam sama, napísala Oravskoveselčanka Darina Hamarová. U hlasujúcich bodoval román o Danici, ktorá bojuje so zákernou chorobou.
Dojatá autorka na odovzdávaní cien ďakovala priateľom aj čitateľom. „Hlavná postava v knihe je rakovina, ktorej podľahla moja sestra aj mama, a ktorá sa uhniezdila aj vo mne. Aj vďaka priateľom zatiaľ tento boj vyhrávam. Kniha sa rodila ťažko, pretože všetko, čo som prežila, sa mi znovu vracalo. No povedala som si, že ak pomôže čo i len jednému čitateľovi, oplatí sa ju vydať. Aj sa oplatilo, píšu mi ženy a zdôverujú sa mi s podobnými osudmi.“
Darina Hamarová (vľavo) preberá cenu od riaditeľa knižnice Petra Hubu a Miriam Kazimírovej.
Druhé miesto získalo Psie modré nebo z pera Jozefa Medarda Slovíka. Tretie skončili Najkrajšie oravské povesti Antona Habovštiaka.
Kniha takmer nevyšla
Monografia Leštín sa teší z víťazstva v kategórii odborná literatúra, pričom porazila 11 súperov. Získala 416 hlasov, najviac hlasov v súťaži. Cenu prevzal bývalý starosta Leštín Ján Brašeň a zostavovateľ Michal Čajka. „Pre obec s 250 obyvateľmi nebolo jednoduché vydať monografiu,“ povedal Brašeň. „Dokonca hrozilo, že ostane iba v elektronickej podobe. Nakoniec sa nám podarilo získať peniaze z eurofondov. Dali sme vytlačiť tisíc kusov, tak asi sa to prejavilo aj v tejto súťaži.“
Vľavo Michal Čajka, zostavovateľ monografie o dedinke Leštiny, vpravo jej bývalý starosta.
Pietro Biblico, Keď potrebuješ radu. Meno autora Oravčanom nič nehovorí, a ani nemôže. Je to pseudonym. „Nie je to vymyslená osoba, poniektorí autora poznáme,“ prezradila pracovníčka knižnice Miriam Kazimírová.
Knižka úvah a citátov z Biblie získala druhé miesto v kategórii odborná literatúra. „Dal som si predsavzatie do konca života prečítať sto kníh, ktoré najviac ovplyvnili ľudstvo,“ píše Pietro v liste. „Nepovažujem sa za silného veriaceho, skôr za hľadača pravdy. Biblia je mojím balzamom pre dušu.“
Rozhoduje ktosi v pozadí
Slanica 1564 – 1953, Srdcia pod vodou. Dielu zostavenému Annou Michalcovou s kolektívom patrí tretie miesto. Autorka prišla na Oravu až z Cífera. „Knihu vnímam ako hold všetkým ľuďom, ktorí na Slanici žili štyristo rokov a museli ju nemilosrdne opustiť, mnohí v poslednej chvíli, keď sa voda valila na ich domovy.“
Poukázala na vzdelanosť Slaničiarov. „Za štyristo rokov som napočítala 32 kňazov. V tých časoch sa vzdelanie nezískavalo ľahko. Nebohý Anton Habovštiak mi povedal, že plátenníci každý ušetrený groš premenili na vzdelanie svojich detí.“
V cudzej zemi sa Horňákom, ako ich dolu volajú, začínalo ťažko. „Keď cestujem na Oravu rýchlikom, kolesá stále klepú slovo domov,“ povedala Cíferčanka.
Hoci záujem o súťaž stúpa, riaditeľ Oravskej knižnice Peter Huba vyjadril obavy o jej regulárnosť. „Treba sa zamyslieť nad tým, akým smerom sa súťaž uberá. Nie sme schopní ukontrolovať hlasovanie. Výsledky dokážu zvrátiť dvaja-traja ľudia. Nespochybňujem autorov, ale ak chceme udržať kvalitu, musíme spôsob hlasovania sprísniť. Nie aby rozhodoval ktosi v pozadí.“
Knihu do ankety za ten-ktorý rok môže nominovať v podstate ktokoľvek. Podmienkou je spätosť autora alebo témy s Oravou. Samotné hlasovanie prebieha vyše mesiaca prostredníctvom hlasovacích lístkov. Čitateľ môže dať hlas jednej knihe v každej kategórii, a to raz. O zmenách propozícií knižnica nemôže rozhodnúť sama, súťaž spoluorganizuje zriaďovateľ, Žilinský samosprávny kraj.