ORAVSKÝ PODZÁMOK. Najnavštevovanejší slovenský hrad po mesačnej prestávke ožije prvý májový deň, kedy si návštevníci vychutnajú historickú prehliadku obohatenú o šermiarske i hudobné vystúpenia.
Turzove slávnosti začínajú 2. mája. Počas nich hlavný veliteľ Abafi privíta grófa Juraja Turzu, oravské obce odovzdajú svojmu palatínovi povinné renty a predvedú mu svoju ľudovú kultúru. Návštevníci sa môžu tešiť aj na šermiarske súboje, tradičné bábkové divadlo, dvorské tance, humornú scénku, šaša Fiodora.
V nedeľu program rozšíria o bábkovú rozprávku Žabí princ, dobovú hudbu a historický sprievod kráľa Rudolfa II. obcou. Súčasťou bude omša v Kaplnke sv. Michala, ktorú celebruje biskup František Rábek.
„Pre návštevníkov sme pripravili viacero noviniek," povedala riaditeľka oravského múzea Mária Jagneššáková. „Čaká na nich zrekonštruovaný padací most. V júni otvoríme mediatéku, novú expozíciu venovaná rozprávkam a filmom natočeným na hrade. V septembri chceme otvoriť trinástu komnatu, v ktorej budú vystavené najvzácnejšie zbierkové predmety. Doteraz boli uložené v depozite a turisti ich vidieť nemohli."
Vstup na hlavné nádvorie je počas víkendu voľný.