HODEJOV. Od mládežníckych čias sa venuje histórii obce a regiónu, v ktorom žije. V knihe Slováci tohto kraja od Petra Dragijského je spomenutých vyše tristo osobností. Autor medzi najvýznamnejšie žijúce osobnosti Gemera a Malohontu zaradil aj dlhoročného historika z Hodejova Vladimíra Gondáša. Jeho láska k minulým dobám začala nálezom mince, ktorú v sedemnástich rokoch našiel pri práci na záhrade.
Z hobby sa stala láska na celý život
„Medený dvojgrajciar som našiel náhodou. Minca je dnes v zbierkovom fonde banskobystrického múzea,“ povedal Gondáš. Postupne začal zbierať dobové materiály z okolia. Predmety, ktoré vlastnil, počíta na tisícky. Časť z nich má doma, väčšinu venoval múzeám. Expozícia toho hodejovského pozostáva predovšetkým z jeho zbierok. Z nálezu grajciara sa stalo hobby, ktoré postupne prerástlo do lásky na celý život. „Investoval som do toho väčšinu svojho majetku a času, čo sa nie vždy páčilo mojej manželke, no nakoniec si zvykla,“ povedal so štipkou humoru. Za najväčší úspech považuje nadviazanie kontaktu s potomkami šľachtických rodín, ktoré kedysi žili v Hodejove.
Objavil pozostatky stredovekého mestečka
„Nikdy som nešiel za informáciami, ktoré boli známe. Chcel som objaviť niečo nové a som rád, že sa mi to darilo.“ Medzi Gondášove významné objavy patrí aj lokalizovanie stredovekého mestečka Oppidum Gede, ktoré stálo na území Hodejova. „Pomohol mi vytrvalý dážď, ktorý vyplavil množstvo črepov z praveku a 13.-15. storočia. Hľadal som ho okolo desať rokov.“
Objavenie historického mestečka však nie je najvzácnejším objavom. Prvenstvo si u Gondáša získala rakva potiahnutá striebrom z prvej polovice 19. storočia. „Vykopali sme ju na miestnom cintoríne. Lúče slnka sa od nej odrážali až tak, že sme sa na ňu nedokázali pozrieť,“ spomenul Hodejovčan. Nález po preskúmaní vrátili naspäť do zeme a zabezpečili pred odcudzením.
Kufor ukradli, miliónové známky vysypali
Za dlhé roky sa Gondáš nestretol len s pozitívnymi zážitkami. Hodejov sa kedysi pýšil množstvom kaštieľov. V zrúcanine jedného z nich ukradli vzácny nábytok, čínsky porcelán či kufor s hodnotným obsahom. „Vnútri boli známky. Zlodej ich vysypal a kufor si odniesol. Známky znehodnotil dážď a sneh. Mali nevyčísliteľnú hodnotu. Jedna z nich bola známka Solferino, ktorých je na svete len šestnásť. Len za ňu by si zlodej mohol kúpiť celý kaštieľ,“ povedal.
Ľudia prácu historikov nevedia oceniť
Histórii sa popri práci venuje naplno. Spolupracuje s regionálnymi organizáciami, turistom robí sprievodcu po okresoch Lučenec a Rimavská Sobota. Entuziazmus z celoživotnej záľuby u Gondáša postupne slabne. Dôvodom je minimálny záujem verejnosti o prácu historikov. „Napriek tomu sa histórie nechcem vzdať. Mojím cieľom je spustenie archeologického výskumu na Hodejovskom hrade. Dúfam, že sa to čoskoro podarí,“ zakončil.