Poslanec mestského parlamentu v Lučenci Jozef Oravec hovorí, že na plavárni mohlo dôjsť ku tragédii. Zo stropu spadol betónový kus. Našťastie, bolo to v noci.
LUČENEC. Už viac ako dva mesiace je plaváreň v Lučenci zavretá. Ľudia sú nútení za plávaním cestovať do Veľkého Krtíša či Rimavskej Soboty. Dvadsiateho februára zo stropu v bazénovej časti spadol betónový kus.
„Našťastie, k havárii došlo v noci. Keby v tom čase boli v bazéne ľudia, mohlo dôjsť ku tragédii,“ hovorí Jozef Oravec, poslanec mesta.
Dodá, že ak mesto nezabezpečí komplexnú rekonštrukciu strechy, on tam svoje dieťa pláva určite nepustí. „Ak spadol jeden betónový kus, môže aj druhý. Podľa mňa, ak sa strop len zapláta, v plavárni bude kúpanie rizikové.“
Hrozí vypadávanie ďalších kusov
Primátorka mesta na poslaneckom grémiu poslancom prezentovala tri riešenia havarijného stavu plavárne.
„Do úvahy prichádzalo uzatvorenie plavárne natrvalo, rekonštrukcia strechy, stropu a škáry na južnej strane, čo je investícia približne za 80 – tisíc eur. Ako tretiu možnosť vedenie mesta prezentovalo vybudovanie vlastných prípojok, nakoľko mesto a ani SPOOL, ktorý plaváreň prevádzkuje, nevlastní žiadne prípojky,“ približuje možné riešenia Oravec.
Riaditeľka a.s. SPOOL Eva Vasilová pre mestské noviny povedala: „Okamžite sme privolali statika, ktorý vo svojom stanovisku uviedol, že pohyb osôb pozdĺž južnej štítovej strany nie je bezpečný. Hrozí vypadávanie ďalších kúskov betónu zo škáry. Statik v závere uvádza, že je nevyhnutná oprava strešného plášťa s kompletnou sanáciou uvedeného detailu strechy.“
Súdny spor mesto napokon vyhralo
Plaváreň v Lučenci je v posledných rokoch viac zatvorená ako v prevádzke. V roku 2008 ju od Penty odkúpil lučenecký podnikateľ Milan Ď.
Od začiatku mal s jej prevádzkovaním problémy. Bol v strate a magistrát žiadal o vyššiu dotáciu. Mesto ju v tom čase mesačne dotovalo sumou 4 – tisíc eur.
Plaváreň kúpila mestská akciová spoločnosť SPOOL v roku 2010 za 550 – tisíc eur. Vtedajšie vedenie dalo opraviť poškodenú strechu, za ktoré stavbárom zaplatilo vyše 38 – tisíc eur.
Po voľbách nové vedenie mesta odhalilo nezrovnalosti. Strecha zatekala a preinvestovalo sa na nej viac, ako bolo v pôvodnej zmluve. Vedenie SPOOL-u zažalovalo zhotoviteľa rekonštrukcie strechy. Krajský súd potvrdil výrok prvostupňového súdu a súdny spor bol ukončený v prospech a.s. SPOOL.
Samospráva musí splácať úver ešte desať rokov
Momentálne je plaváreň opäť zavretá. Samospráva hľadá riešenie, čo ďalej. Ľudia sú netrpezliví, školy nevedia, kde budú organizovať plavecké výcviky.
„Dcérke lekárka odporučila plávanie kvôli chrbtici. Dvakrát do týždňa dochádzame do Veľkého Krtíša. Finančne je to pre nás náročné,“ hovorí 40 – ročná Katarína.
Kedy sa skončí cestovanie za plávaním, je otázne. Mesto je na informácie, čo ďalej s problémovým stropom, skúpe.
„Ešte desať rokov bude musieť SPOOL splácať úver vo výške viac ako 400 – tisíc eur. Každý deň zavretia prevádzky znamená pre mestskú akciovú spoločnosť ďalšiu stratu,“ dodá Oravec.