Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Deväťdesiatkilový šmaril stodvadsaťpäťkilového ako kabelku

Rabovačka Junioru v Bratislave.

Lukáš Kurák sa nezľakol ani súperov s oveľa väčšou hmotnosťou.Lukáš Kurák sa nezľakol ani súperov s oveľa väčšou hmotnosťou. (Zdroj: MARCELA BALLOVÁ)

BRATISLAVA/LUČENEC. Počas jedného víkendu merali dvakrát cestu do nášho hlavného mesta. Nie však nadarmo. Do lučeneckého Junioru pribudlo trinásť medailí z Archa Cupu. Podujatie prebiehalo v dňoch 25. – 26. apríla ako Medzinárodná veľká cena mini, mladších a starších žiakov, dorastencov a juniorov v džude. Junior mal zastúpenie vo všetkých kategóriách.

Jedno zlato a dve striebrá pre Drugdovcov

V kategórii super mini hájili farby Novohradu dvojičky Laura a Nina Drugdové, ktoré štartovali v hmotnosti do 18 kg. Ich starší brat Dominik nastúpil vo váhe do 25 kg. Všetci traja získali medailu. Ninu ovenčili zlatom, Lauru s Dominikom striebrom.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dominik odzápasil vynikajúce duely. V prvých dvoch suverénne zvíťazil 10:0. V treťom podľahol súperovi 0:10, no bol to vyrovnaný zápas, pred koncom ktorého Dominikov súper dominoval v boji na zemi. V štvrtom stretnutí Dominik opäť zvíťazil, takže obsadil 2. priečku,“ informoval tréner Junioru Michal Bokor, s ktorým do Bratislavy vycestovali aj jeho kolegovia Marek Porteleky a Zuzana Halajová. „Cením si záujem našich trénerov chodiť na zápasy, keďže by som nedokázal odkoučovať všetky stretnutia. Nedá sa to fyzicky obsiahnuť, keďže aj Archa Cup prebiehal v dvoch halách,“ podotkol Bokor.

archa_cup.ml_r9967.jpg

Obročník mal zlý deň

Medzi mini mal Junior troch zástupcov. Samuel Pentka zasiahol do bojov v hmotnosti do 38 kg, Daniel Berky do 30 kg a Martin Obročník do 42 kg. Ani jeden si, žiaľ, medailu nevybojoval.

Skryť Vypnúť reklamu

„Samko je nabudený na víťazstvá. Pod jeho výkon sa však podpísala tréma. Podľa mňa mal na to, aby súpera bez problémov zdolal. Protivník ho potiahol do opráv, v ktorých Samko vynikajúco zabojoval. Hodil dvakrát krásne waazari. V boji o bronz mu však prílišná zodpovednosť zväzovala ruky i nohy. Pódiovú priečku síce neobsadil, no s jeho výkonom som spokojný,“ zhodnotil tréner a svoju pozornosť upriamil na zvyšných dvoch pretekárov Junioru v kategórii mini: „Danielovi sa v prvom náročnom zápase podarilo zvíťaziť 7:0. Potom podľahol neskoršiemu víťazovi hmotnosti do 30 kg 0:10. V opravách svojho súpera porazil za 15 sekúnd, no v boji o bronz zaváhal a napokon obsadil 5. priečku. Daniel je silovo veľmi dobre vybavený a tiež technicky mu to myslí dobre. Chce to už len viac skúseností. Čo sa týka Maťa Obročníka, ten mal veľmi zlý deň. Žreb mu prisúdil súpera, o ktorom sme doposiaľ nič nepočuli. Predpokladal som, že to bude pre Maťa jednoznačná záležitosť, keďže spomínaný chalan z bratislavskej Patrónky mal len žltý opasok. Napokon však všetkých prekvapil a v tejto hmotnosti zvíťazil. Maťovi nevyšli ani opravy, v ktorých nastúpil proti džudistovi, ktorého už niekoľkokrát zdolal. Ten však vytiahol techniku, ktorú sme nečakali a bolo vymaľované. Skrátka, Maťo mal zlý deň,“ priblížil skúsený kouč.

Skryť Vypnúť reklamu

Prvá medaila z veľkého turnaja pre Kaličiakovú

Trojlístok z Junioru v zložení Filip Varga, Kristína Pápaiová a Kristína Kaličiaková vstúpil na tatami medzi mladšími žiakmi. Filip štartoval v hmotnosti do 60 kg. Bola to jeho prvá veľká súťaž, keďže doposiaľ mal skúsenosti len s turnajmi olympijských nádejí. „Hmotnosť do 60 kg je v kategórii mladších žiakov dosť netypická. Boli v nej len dvaja pretekári. Filip obidva svoje duely prehral. V podstate to bolo o tom, kto je silnejší. Filip však pekne trénuje a už si to žiada len viac skúseností z väčších súťaží. Domov si odniesol striebro,“ povedal Bokor.

Vo váhe do 36 kg bojovala o medailu Kristína Pápaiová. Prvé dva zápasy dotiahla do víťazného konca 10:0. Potom prišiel duel s Banskobystričankou, s ktorou má veľmi dobrú bilanciu. Novohradčanka spočiatku vyhrávala, no tesne pred koncom si neustrážila techniku a džudistka spod Urpína ju zdolala. Potom Kristína nastúpila proti Žilinčanke a situácia z predošlého zápasu sa navlas zopakovala. Džudistka Junioru opäť pohorela na rovnakej technike. Obsadila bronzovú priečku.

V hmotnosti do 48 kg sa po dvoch jednoznačných víťazstvách 10:0 blysla zlatom Kristína Kaličiaková. Je to jej prvá medaila z veľkého turnaja. „Kiku musím pochváliť. Spolupráca na úrovni pretekárka – kouč v jej prípade funguje stopercentne,“ podotkol tréner.

Halajová nenechala nič na náhodu

Po predošlom striebornom „neúspechu“ Alexandry Halajovej v Bardejove, ktorý trénera Bokora zamrzel, sa staršia žiačka, štartujúca v hmotnosti do 48 kg, zaskvela zlatom. „Som rád, že Saška nenechala nič na náhodu a všetky svoje súperky zdolala jednoznačne 10:0,“ vyjadril sa Bokor.

Leonard Danko, štartujúci medzi staršími žiakmi do 55 kg, nemal svoj deň. Hneď v prvom zápase si narazil lakeť a zranenie ho vyradilo z ďalšieho účinkovania. V tejto váhe mal Junior aj ďalšieho zástupcu – Matúša Goliana. No ani jemu to nevyšlo podľa predstáv. „Matúš hneď v prvom zápase podľahol slabšiemu súperovi. V druhom sa vytrápil, ale predsa len zvíťazil na yuko – 5:0. Nič mu to však nebolo platné, pretože jeho druhý súper bol úspešnejší v dueli s borcom, ktorému Matúš predtým podľahol. Dvaja súťažiaci tak mali na konte víťazstvá v pomere 10:0, Matúš len 5:0, takže zo skupiny nepostúpil. Veľmi ho to mrzelo. Škoda, pretože určite mal na to, aby si v tejto váhe vychutnal víťazstvo,“ zhodnotil Bokor.

archa_cup.st._r5721.jpg

Heroický výkon Halaja

V poslednú aprílovú nedeľu si to výprava Junioru opäť namierila na západ Slovenska, keďže Archa Cup v Bratislave pokračoval súťažnými predstaveniami dorastencov a juniorov.

Medzi dorastencami do 55 kg zastupoval spomínaný klub Matej Halaj, ktorý si po dlhšom čase siahol na medailu. Ovenčili ho striebrom. „Maťo podal doslova heroický výkon. Som rád, že šnúra jeho súťažných neúspechov sa konečne pretrhla, pretože jeho prístup k tréningom je chvályhodný. V prvom dueli zvíťazil 10:0, potom zaznamenal výhru na yuko – 5:0. Z pavúka postúpil do finále, v ktorom v priebehu 25 sekúnd podľahol Banskobystričanovi,“ priblížil tréner.

Staršia žiačka Alexandra Halajová, ktorá sa deň predtým blysla vo svojej kategórii zlatom, si to vyskúšala aj medzi dorastencami. Svoju zbierku obohatila o striebro. V úvodnom dueli si zmerala sily s oddielovou kolegyňou Patríciou Bokorovou, ktorej podľahla 0:7. Potom zvíťazila nad súperkou z Kolárova presvedčivo 10:0. „Saškino víťazstvo v tomto dueli ma teší, pretože si poradila s o tri roky staršou pretekárkou. Nezaváhala ani v treťom súboji, v ktorom zdolala Rimavskosoboťanku 7:0. Saška je veľmi perspektívna pretekárka. Je veľmi pravdepodobné, že aj o rok, keď prejde medzi dorastencov, bude dosahovať medailové úspechy,“ povedal kouč.

V hmotnosti do 48 kg potvrdila svoju fantastickú formu Patrícia Bokorová. Po stretnutí s A. Halajovou dosiahla dve jednoznačné víťazstvá 10:0 a získala zlato.

Nikolas Kočiš bojoval v hmotnosti do 66 kg, v ktorej podľahol reprezentantovi Česka, neskoršiemu víťazovi tejto kategórie. „Obaja mali rovnaký štýl boja. Bolo to v podstate o tom, kto sa vo svojej technike presadí skôr. Potom Nikolas dosiahol ešte jedno víťazstvo a jednu prehru, v prípade ktorej mi to pripadalo, že chcel urobiť aj tri techniky naraz. Obsadil 5. miesto,“ vyjadril sa Bokor.

Kurák nemal problém ani vo váhe na 100 kg

V hmotnosti do 90 kg reprezentoval Junior Lukáš Kurák, ktorý do súťažného kolotoča vstúpil jednoznačným víťazstvom 10:0. Potom však prišlo niečo, s čím zrejme nerátal. Svoju kondíciu si otestoval proti súperom v hmotnosti nad 100 kg. No keď hodil o zem protivníka vážiaceho 125 kg, celá hala zaburácala. „Lukášova forma je naozaj fantastická. Silovo sa presadiť proti súperovi, ktorý je o 35 kg ťažší, to je už čo povedať. Pekne si ho naviedol a potom šmaril o zem doslova ako kabelku. Naozaj fantastický výkon a zaslúžené zlato,“ nešetril slovami chvály Bokor.

Zlato a striebro medzi juniormi

Dominik Rovný štartoval v kategórii juniorov nad 100 kg. Vybojoval síce striebro, no podľa slov trénera Bokora mal na to, aby si ukoristil zlato. „Domino mohol byť pokojne prvý. Rozhodol sa však požiť nový pohyb v technike, ktorý sme nedávno trénovali. Dopustil sa však fatálnej chyby, keď súpera stiahol na seba. Skrátka zazmätkoval, čo ho stálo zlato,“ podotkol Bokor.

Medzi juniormi do 90 kg si po víťazstvách 10:0 a 5:0 pridal do zbierky zlato Maroš Gonda.

V celkovom hodnotení družstiev obsadil lučenecký Junior spomedzi 16 klubov 3. priečku. Z prvenstva sa tešil Martin a striebornú pozíciu si vybojovali džudisti z bratislavskej Slávie STU.

„Chcel by som sa poďakovať spoločnostiam Ekoltech, TSV papier, Europak, Guru sport, Corekta plus a mestu Lučenec za podporu klubu. Tiež ďakujem pani Eve Drugdovej, ktorá v sobotu s nami vycestovala do Bratislavy,“ zakončil M. Bokor.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 28 014
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 25 336
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 474
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 11 283
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 950
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 669
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 569
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 427
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 413
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 340
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Novohrad - aktuálne správy

Starosta obce z lučeneckého okresu kritizuje podmienky vytvorenia odberového miesta

Obce majú zastrešujúcim lekárom platiť viac než dostanú od štátu.

ilustračné foto

Vo Fiľakove zriadia počas víkendu šesť odberných miest na štyroch miestach

Ľudia sa budú môcť na testovanie objednávať aj telefonicky.

V Lučenci plánujú počas víkendu sprevádzkovať 15 odberových miest

Ľudia sa budú môcť prihlasovať elektronicky aj telefonicky. Vyhnú sa tak čakaniu v rade.

Súboj tabuľkových susedov. Lučenec privíta Svit

V stredu sa bude hrať ďalšie kolo SBL.

BKM Lučenec.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

V Trenčíne pribudne ďalšie záchytné parkovisko, bude bezplatné

Jeho kapacita nepresiahne 60 parkovacích miest.

Prehľad: Kde sa môžete dať otestovať

Ľudia môžu využiť aj testovacie miesta v blízkom okolí.

Už ste čítali?