RADZOVCE. Merače rýchlosti, peniaze z európskych fondov, nálezisko európskeho významu, občianske hliadky a terénne sociálne pracovníčky. To sú atribúty, ktoré sa výrazne podpísali pod lepší život v Radzovciach i jeho zviditeľnenie vo svete.
„Kým sme nemali merače, veľa vodičov pri prejazde našou obcou nešliapli na brzdu, ale rezali si to tadiaľto aj stovkou. Teraz už jazdia pomalšie,“ hovorí Peter György, starosta Radzoviec.
V obci zmodernizovali školu a vynovili aj úrad
Vďaka eurofondom kompletne zrekonštruovali základnú i materskú školu a upravili verejné priestranstvá.
„Budova školy má už viac ako 50 rokov, takže bola v havarijnom stave. Objekt sme zateplili, vymenili okná a zmodernizovali interiér,“ vysvetľuje starosta.
Na projekt dostala samospráva pred piatimi rokmi takmer 550–tisíc eur, päť percent financovala obec. „Niečo sme mali našetrené, ale museli sme si zobrať aj úver,“ hovorí starosta.
Ďalších približne 600–tisíc eur sa samospráve podarilo získať z Regionálneho operačného programu Regenerácia sídiel. Radzovčania za ne komplexne zrekonštruovali námestie, obecný úrad, autobusovú zastávku.
„Veru, dedina je teraz úplne vynovená. Keby sa nám ešte podarilo vybudovať kanalizáciu, hrdo môžem povedať, že patríme medzi moderné obce na Slovensku,“ tvrdí György.
Nálezisko európskeho významu
Radzovce sa pred štyrmi rokmi dostali do povedomia Slovákov, ale aj cudzincov vďaka archeologickým výskumom. Archeológ Václav Furmánek, čestný občan Radzoviec, tu pôsobil niekoľko rokov. Odkrylo sa viac ako 1200 hrobov. Tunajšie nálezisko patrí k najväčším preskúmaným pohrebiskám z obdobia popolnicových polí v strednej Európe.
„V dedine máme stálu expozíciu, v ktorej sú vystavené artefakty nájdené v našej obci. Nie je to len o črepoch, ale aj o živote vtedajších ľudí,“ informuje starosta.
Vykopávky boli vystavené v rôznych krajinách Európy.
Na poriadok dozerajú hliadky
Keď pred dvomi rokmi policajti v okolí Fiľakova objasňovali sériu vykrádačiek v samotnom meste i v okolí, rozhodol sa starosta na podnet Radovčanov zriadiť občianske hliadky. Fungovali na báze dobrovoľnosti.
„Obchádzali dedinu najmä večer a v noci. Sledovali podozrivé autá a dávali pozor, aby sa do domov nevlámali zlodeji,“ vysvetľuje Gyorgy.
Neskôr sa mu podarilo na projekt občianskych hliadok získať dotáciu a zamestnať štyroch ľudí. „Sú medzi nimi aj Rómovia, čo má podľa mňa výhodu. Poznajú svoju komunitu a majú medzi ňou rešpekt.“
Majú pôsobiť preventívne a od prvých týždňov ich pôsobenia zaznamenal v obci pozitívnu zmenu.
„Predtým sme mali problémy najmä s hlučnou mládežou. Odkedy máme hliadky, rušení nočného kľudu aj výtržností ubudlo.“
Zriadili komunitné centrum, pomáhajú Rómom
V Radzovciach žije približne 1600 obyvateľov, z ktorých je 30 percent Rómov. Rómskej komunite pomáhajú terénne sociálne pracovníčky.
„Chodia do rodín, dozerajú na povinnú školskú dochádzku, lekárske preventívne prehliadky, učia rodiny správne si zadeliť peniaze a pomáhajú aj pri administratívnych úkonoch,“ vymenúva povinnosti pracovníčok starosta.
Po tom, ako ženy začali s Rómami každodenne pracovať, zlepšil sa nielen ich život, ale aj spolužitie s ostatnými v dedine.
„Keďže sa projekt medzi nezamestnanými aj zamestnanými stretol s veľkou odozvou, vypracovali sme ďalší úspešný projekt,“ hovorí starosta.
Od prvého apríla funguje v obci komunitné centrum pre marginalizované komunity, dlhodobo nezamestnaných, deti či sociálne slabších obyvateľov. Zriadili ho v budove kultúrneho domu.
„Ľudia sa majú kde stretávať. Činnosť centra zabezpečujú tri pracovníci. Budú poskytovať sociálne poradenstvo, pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov, pomoc pri príprave na školskú dochádzku a školské vyučovanie, rôzne preventívne aktivity i záujmovú činnosť,“ dodá starosta.