HODEJOV. Keď vstúpite do Hodejova, môžete kráčať po historicky významných miestach. Územie dediny bolo kedysi sídlom stredovekého mestečka Oppidum Gede, ktoré objavil miestny historik Vladimír Gondáš.
Hodejovské kúpele boli vychýreným miestom
„Okrem toho tu kedysi fungovali slávne kúpele. Boli prvé v Rakúsko-Uhorsku, v ktorých použili saunu a v 19. storočí tu dokonca vykonávali elektroliečbu. Hodejovské kúpele ľudia navštevovali aj vďaka vode. Len štyri pramene v Európe môžu svojim zložením konkurovať tomu hodejovskému,“ priblížil Gondáš.
Zábava v kúpeľoch
Dedinka v okrese Rimavská Sobota sa môže pochváliť svetovým unikátom. V 60-tych rokoch minulého storočia sa tam našiel poklad až z 15. storočia p.n.l. Vzácnosť v podobe 361 bronzových predmetov sa nikde inde v Európe nikdy nenašla a jeho hodnota je nevyčísliteľná.
Pre viac informácií navštívte www.obec-hodejov.sk alebo www.hodejov.estranky.cz
„Zaujímavosťou je, že v podmorských jaskyniach na gréckom ostrove Santorin sú kresby, na ktorých sú znázornené motívy použité na predmetoch hodejovského pokladu. Tieto motívy sa spájajú s bájnou Atlantídou.“
Časť pokladu
Predmety v podobe šperkov či dobových zbraní nájdete v regionálnych múzeách. Jedna tretina je súčasťou expozície rimavskosobotského múzea, druhú nájdete v tom fiľakovskom a posledná tretina zdobí priestory lučeneckého múzea.
Chodník na hradný kopec
Hodejovský poklad sa nepodarilo objaviť naraz, preto nie je vylúčené ani to, že ide o dva nesúvisiace poklady. Svetový unikát objavil v roku 1961 strelmajster Delamária, potomok starých talianských kamenárov.
Pohľad z hradného kopca
Keď po navŕtaní skaly, uložil trhavinu a odpálil, uvidel medzi kamením ležať množstvo väčších aj menších bronzových predmetov. Nasledujúci rok sa situácia navlas zopakovala.
Hradný múr
Milovníci histórie nesmú pri spoznávaní dedinky vynechať návštevu Hodejovského hradu. Prvá písomná zmienka pochádza až z roku 1281. O takmer 300 rokov neskôr ho dobyli turecké vojská.
„Existujú tri verzie dobytia hradu. Najzaujímavejší je príbeh, v ktorom mali turecké vojská prísť pod hrad v mieri. V rámci dobrých vzťahov nechali pred bránami sudy s vínom. Obrancovia hradu ich vypili a keď zaspali, Turci ich povraždili.“ Napriek tomu, že dnes sú z hradu len ruiny, zem v jeho okolí ukrýva množstvo vzácností.
Otvor v hradnom múre
Hodejov sa kedysi pýšil aj množstvom kaštieľov. V jednom z nich býval husársky kapitán 12. palatínovho pluku Ladislav Szabó. „V roku 1902 ho navštívil Ľudovít Habsburský-Lotrinský, arcivojvoda Rakúsky. Bola to taká významná návšteva, ako keby k nám v súčasnosti prišiel Barack Obama,“ povedal skúsený historik, ktorý vás dejinami Hodejova s radosťou prevedie.
Kúria veľkostatkára Szabóa
Spomínaný kaštieľ bol posledným na Slovensku, ktorý bol zariadený dobovým nábytkom. Ten, bohužiaľ, rozkradli a budova sa pred dvomi rokmi zrútila.
Kubíniho kaštieľ
V jej priestoroch bola okrem iného vzácna socha od najvýznamnejšieho uhorského sochára 19. storočia Miklósa Izsóa. Pre približne päť kilogramov železa ju však zlodeji rozbili. V jednom zo zachovaných kaštieľov sídli Múzeum regiónu „Údolie Gortvy“. Expozíciu tam má až 8 obcí.
Múzeum
Milovníci sakrálnych pamiatok nesmú obísť kaplnku na hradnom kopci či kostol sv. Kataríny, ktorý patrí medzi národné kultúrne pamiatky. „Kostol je zaujímavý tým, že má ako jediný na Slovensku dvoje dverí. V 19. storočí bol v kostole v New Yorku požiar, kde uhorelo mnoho ľudí. Vtedajší husársky kapitán sa o tom dočítal a aby podobnej udalosti predišiel, dal v kostole vysekať ešte jedny dvere,“ zakončil Gondáš.
Kaplnka
Kaplnka kraľuje Hodejovu aj v zime
Hodejov z výšky
Szabó s dcérou Babikou - poslední šľachtici Hodejova
Pronaiho kaštieľ
V rímskokatolíckom kostole
Vľavo majiteľ kúpeľov, četnícky veliteľ Zástera
Stojkovičov kaštieľ (1907)
FOTO: hodejov.estranky.cz/obec-hodejov.sk