Ostrov umenia, pokoja, meditácie. Tajomný ostrov alebo aj „slovenský Stonehenge“. Všetky tieto prívlastky patria miestu, ktoré od roku 1971 uprostred Oravskej priehrady každoročne víta návštevníkov z rôznych kútov sveta.
ORAVSKÁ PRIEHRADA. Už viac ako štyri desaťročia sa pracovníci Oravskej galérie starajú o unikátny skvost, s vedomím, že pôvodné šľachetné predsavzatie uchovávať, prezentovať a ochraňovať vzácne kultúrne dedičstvo v podobe tradičného ľudového umenia a oravskej kamenárskej tvorby je poslaním, ktoré je cestou nielen k prameňom poznania, ale je aj históriou regiónu, ktorý je na mape Slovenska jedinečný.
Prevádzkovanie ostrova s vlastnou lodnou dopravou je mimoriadne náročné. Rok čo rok ostrov ožíva a loď opäť vypláva, aby zvedavých turistov spoľahlivo dopravila na miesto, ktoré nemá v strednej Európe obdobu.
Expozície sú sprístupnené od 15. mája do 15. septembra. Počas sezóny prepravuje návštevníkov na ostrov loď Oravskej galérie OG-SLANICA.
Okrem samotnej prehliadky expozícií poskytuje galéria vyhliadkovú plavbu po priehradnom jazere s pôsobivou panorámou okolitých hôr, ktorým dominuje Babia Hora a oravská časť Západných Tatier - Roháče.
Loď s kapacitou 80 miest premáva na ostrov z prístavu č. 2 na Slanickej Osade. Atraktívna plavba a jedinečné expozície zaradili Slanický ostrov umenia medzi najnavštevovanejšie kultúrne miesta Oravy.
Unikátna expozícia tradičného ľudového umenia v interiéri kostola, lapidárium oravskej kamenárskej tvorby v exteriéri ostrova, expozícia zatopených obcí v bývalej hrobke sú každé leto oživené koncertami Oravského hudobného leta.
Slanický ostrov
Slanický ostrov vznikol po napustení Oravskej priehrady v roku 1953. Z piatich zatopených osád sa zachovalo v podobe ostrova iba návršie s barokovo-klasicistickým kostolom a kalváriou, ktoré kedysi tvorilo dominantu obce Slanica.
O niekoľko rokov vznikla myšlienka vytvoriť na ostrove stále expozície zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne, ktoré boli pre verejnosť sprístupnené v rokoch 1971 až 1973.
V interiéri barokovo-klasicistického kostola je nainštalovaná expozícia Slovenská tradičná ľudová plastika a maľba a v exteriéri bolo ako súčasť prírodného parku vybudované lapidárium oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia.
V bývalej hrobke sa nachádza inovovaná expozícia História zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady. Prehliadka vysunutých stálych expozícií Oravskej galérie v Dolnom Kubíne je spojená s vyhliadkovou plavbou loďou OG-Slanica.
Otvorené sezónne: od 15. mája do 15. septembra, denne
Na ostrov premáva loď OG-SLANICA z prístavu č. 2 - Slanická Osada
PLAVBY
* 9.00, 11.00, 13.00, 15.00, 16.30 h (zmena vyhradená OG)
* od 1. 9. do 18. 9. posledná plavba o 15.00 h
* každá plavba je podmienená minimálnym počtom 15 platiacich dospelých osôb
* plavba na ostrov a späť vrátane prehliadky expozícií na ostrove trvá približne 80 min.
Oravská galéria
Autor: Eva Ľuptáková