Revúca láka atraktívnym okolím, pamiatkami a bohatým kultúrnym životom

Návštevníci mesta Prvého slovenského gymnázia majú čo obdivovať v každom ročnom období.

(Zdroj: i.sme.sk)

REVÚCA. Revúca, mesto Prvého slovenského gymnázia, sa rozprestiera v srdci historického územia Gemera v malebnom prostredí Muránskej doliny v blízkosti Národného parku Muránska planina.

revuca---panorama1_r3024.jpg

Mesto má bohatú históriu siahajúcu až do čias stredoveku. Osídľovanie jeho lokality sa začalo pravdepodobne v prvej polovici 14. storočia. Hoci sa dlhodobo tradovalo, že najstaršia zmienka o Revúcej je listina z roku 1357, doteraz najstaršia zachovaná písomná zmienka pochádza z roku 1427. Mestské výsady získala v 16. storočí, kedy patrila pod Muránske hradné panstvo. Rozmach mesta, ktoré sa spočiatku rozvíjalo ako roľnícka, pastierska a banícka osada, bol poznačený rozvojom remesiel, obchodovaním a predovšetkým viac ako päťstoročnou tradíciou výroby a spracovania železa. Najviac sa však Revúca preslávila v druhej polovici 19. storočia ako jedno z centier slovenského národného a kultúrneho života. Toto obdobie dodnes pripomína v meste niekoľko pamiatok.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vyrazte si do Revúcej na Dni mesta. Program je naozaj atraktívny

dni_mesta_hnusta1_r2427.jpg

V Revúcej je čo obdivovať

Prvé slovenské gymnázium (národná kultúrna pamiatka)

Brány Slovenského evanjelického a. v. gymnázia, známeho ako Prvé slovenské gymnázium, sa otvorili 16. septembra 1862. Na gymnáziu sa vo všetkých vyučovacích predmetoch vyučovalo a od roku 1868 aj maturovalo v slovenskom jazyku. Počas dvanástich rokov existencie gymnázia na ňom študovalo 566 študentov takmer zo všetkých kútov Slovenska, z ktorých sa mnohí stali dôležitou súčasťou národných dejín (Martin Kukučín, Miloslav Hodža, Vladimír Hurban, Samuel Daxner, Jozef Škultéty, Jur Janoška, Ľudovít Vladimír Rizner a iní).

prve-slovenske-gymnazium1_r4431.jpg

Škola bola založená a udržiavaná len zo zbierok a milodarov slovenského ľudu. Úlohou gymnázia bolo zabrániť odnárodňovaniu slovenskej mládeže a pripravovať národne uvedomelú inteligenciu. Na gymnáziu pôsobilo mnoho významných predstaviteľov slovenského národa, ktorí vyvíjali bohatú osvetovú činnosť (činovníci Štefan Marko Daxner, Ján Francisci, Matej Nandrássy, ako i profesori Július Botto, Jozef Kvetoslav Holub, Samuel Ormis, August Horislav Škultéty, Karol Viest, Ivan Branislav Zoch a mnoho ďalších).

SkryťVypnúť reklamu

Historický prínos tejto vzácnej vzdelávacej inštitúcie v dejinách slovenského národa dnes pripomína stála muzeálna expozícia sprístupnená v pôvodnom dome Prvého slovenského gymnázia. V tejto rokokovej kúrii sú okrem originálnych dokumentov a obrazov umiestnené aj predmety kultúrnej hodnoty mesta a regiónu. V súčasnosti tu sídli aj Turistické informačné centrum. Súčasťou areálu Prvého slovenského gymnázia je Park slovenských národovcov, v ktorom sú dve bronzové busty profesorov gymnázia - I. B. Zocha a Samuela Ormisa.

Nová budova Prvého slovenského gymnázia (národná kultúrna pamiatka)

V období silnejúceho národného útlaku v rokoch 1871 - 1873 bola postavená nová budova Prvého slovenského gymnázia, v ktorej sa začalo vyučovať v piatich dokončených triedach hneď po tom, ako ju 4. februára 1873 vysvätil popredný sloven­ský národovec, evanjelický kňaz Samuel Tomášik. Na priečelí budovy sú umiestnené tri pamätné ta­bule, ktoré sú venované Samuelovi Ormisovi, Mar­tinovi Kukučínovi (obe národné kultúrne pamiatky) a 200. výročiu založenia Muránskej únie – prvej účastinnej spoločnosti v Uhorsku podnikajúcej v železiarstve. Posledná spomínaná tabuľa je záro­veň venovaná aj Gustávovi Frákovi. V súčasnosti je budova sídlom Prvého slovenského literárneho gymnázia s celoslovenskou pôsobnosťou a rozšírením na slovenský jazyk a literatúru.

SkryťVypnúť reklamu

prve_slovenske_gymnazium_r5105.jpg

Rímskokatolícky kostol sv. Vavrinca diakona (národná kultúrna pamiatka)

Neskorogotický rímskokatolícky kostol sv. Vavrinca diakona, ktorý pochádza z 2. polovice 15. storočia je najstaršou stavbou v meste. Kostol s renesančne upravenou loďou mal pôvodne dve veže, nižšia veža bola v roku 1892 rozobraná. Uprostred hlavného pseudogotického oltára z dielne majstra rezbára Júliusa Fuhrmanna sú umiestnené tabuľové obrazy z čias okolo roku 1470 - 1475, ktoré predstavujú výjavy zo života sv. Quirina.

rimskokatolicky-kostol1.jpg

Evanjelický a. v. kostol (národná kultúrna pamiatka)

Druhou najstaršou stavbou v meste je klasicistický tolerančný evanjelický kostol, ktorého stavba bola dokončená v roku 1785, jeho vežu pristavali o tri roky neskôr. Interiérovou dominantou kostola je rokokový oltár s kazateľnicou z roku 1784, ktorý spolu s emporou pochádza z dielne jelšavského rezbára Jána Reisigera. Pri vstupe do kostola je umiestnená bronzová pamätná tabuľa venovaná otvoreniu Slovenského evanjelického a. v. gymnázia – Prvého slovenského gymnázia, ktoré bolo v kostole slávnostne otvorené 16. septembra 1862.

evanjelicky_kostol.jpg

Evanjelická fara (národná kultúrna pamiatka)

Evanjelická fara bola postavená v rokoch 1785 - 1786. Na jej priečelí sú umiestnené dve pamätné tabule. Prvá, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, je venovaná evanjelickému kňazovi Samuelovi Reussovi, zakladateľovi slovenského národopisu a jeho synom, národným dejateľom, zberateľom a upravovateľom ľudových rozprávok Adolfovi, Gustávovi, Júliusovi a Ľudovítovi. Druhá pamätná tabuľa je venovaná Pavlovi Emanuelovi Dobšinskému, ktorý tu pôsobil v rokoch 1850 – 1852.

evanjelicka_fara.jpg

Mestský dom (národná kultúrna pamiatka)

Klasicistická dvojpodlažná budova mestského domu s manzardovou strechou, ktorá je od roku 1997 sídlom Mestského úradu Revúca bola postavená v roku 1819. Na budove je umiestnená pamätná tabuľa venovaná vedcovi MUDr. Gustávovi Mauríciovi Reussovi, ktorý sa stal priekopníkom vedecko-fantastického žánru na Slovensku a jeho román „Hviezdoveda čili Životopis Krutohlava, čo na Zemi, okolo Mesiaca a Slnka skúsil a čo o Obežniciach, Vlasaticiach, Pôvode a Konci sveta vedel“ (1856) vyšiel o 9 rokov skôr ako román „Zo zeme na Mesiac“ od J. Verneho.

mestsky_urad.jpg

Mestský hostinec (národná kultúrna pamiatka)

Dvojpodlažná neoklasicistická budova mestského hostinca, známeho pod názvom Kohút, bola postavená v rokoch 1875 – 1876. Budova bola po kostoloch treťou najväčšou stavbou v meste. Impozantná dvorana, postavená pre spoločenské a kultúrne vyžitie obyvateľov mesta a okolia, patrila medzi najväčšie sály v Gemeri – Malohonte. Mestský hostinec bol kultúrnym a spoločenským centrom až do roku 1964. V súčasnosti je budova vo vlastníctve akciovej spoločnosti Slovmag Lubeník.

mestsky_hostinec_kohut.jpg

Rodný dom armádneho generála Rudolfa Michala Viesta (národná kultúrna pamiatka)

Prízemný meštiansky dom z prvej polovice 19. storočia, v ktorom sa narodil armádny generál Rudolf Michal Viest, vlastenec, účastník protifašistického odboja. Na dome, ktorý dnes slúži obchodnej činnosti, je umiestnená bronzová pamätná tabuľa venovaná armádnemu generálovi Rudolfovi Michalovi Viestovi (NKP).

rodny-dom-generala-viesta1_r7841.jpg

Králov dom (národná kultúrna pamiatka)

Meštiansky nárožný dom, pôvodne barokový jednoposchodový dom, je dôležitým mestotvorným urbanistickým prvkom. Po roku 1880 sa dom stal sídlom slovenského čitateľského spolku. V 90. Rokoch prešiel dom rozsiahlou rekonštrukciou, dnes je v súkromnom vlastníctve a slúži na podnikateľské účely.

kralov_dom.jpg

Dom ľudovýchovného činiteľa Matej Nandrássyho

Dom sa v 40. Až 80. Rokoch 19. storočia stal jedným z centier slovenského národného života nielen v Revúcej, ale aj v celom Gemeri-Malohonte. Neskôr mala v dome sídlo Tatra banka a po druhej svetovej vojne sa sem nasťahovala Slovenská sporiteľňa, ktorej pobočka tu sídli dodnes. Na priečelí domu je umiestnená bronzová pamätná tabuľa venovaná Matejovi Nandrásymu, Štefanovi Markovi Daxnerovi, Jánovi Franciscimu a ďalším slovenským národovcom.

nandrassyho_dom1_r8817.jpg

Mestský cintorín

Pri spomienke na slávne stránky histórie Revúcej nemožno zabudnúť na mestský cintorín, kde sú pochované významné osobnosti cirkevného, národného, duchovného a spoločenského života v meste. Mnohé z nich sa natrvalo zapísali nielen do dejín mesta Revúca a regiónu Gemer, ale stali sa súčasťou histórie celej krajiny. Hroby slovenských národovcov Samuela Reussa, Samuela Ormisa a Júliusa Bottu boli vyhlásené za národné kultúrne pamiatky.

mestsky_cintorin.jpg

Aktuálne ponúka mesto svojim návštevníkov tradičné podujatia:

  • Zimný prechod Stolickými vrchmi

zimny-prechod-stolickymi-vrchmi1_r9626.jpg

zimny-prechod-stolickymi-vrchmi-2a_r4915.jpg

  • Detská divadelná Revúca

detska-divadelna-revuca1_r4482.jpg

detska-divadelna-revuca-2a_r2260.jpg

  • Fašiangy v Revúcej;

fasiangy-v-revucej-2a_r2729.jpg

fasiangy-v-revuceja_r3884.jpg

  • Zochova divadelná Revúca

zochova-divadelna-revuca1_r9627.jpg

zochova-divadelna-revuca-2a_r9780.jpg

  • Dni Mesta Revúca a revúcky jarmok

dni-mesta-revuca-a-revucky-jarmok1_r3136.jpg

dni-mesta-revuca-a-revucky-jarmok-2a_r4656.jpg

dni-mesta-revuca-a-revucky-jarmok-3a_r4405.jpg

  • Jazda svätého Huberta a jesenné slávnosti poľovníkov, rybárov a včelárov

jazda-sv.-huberta1_r3529.jpg

_polovnictvo_vcelarstvo.jpg

jazda-sv.-huberta-2a_r1044.jpg

jazda-sv.-huberta-3a_r6156.jpg

jazda-sv.-huberta-4a_r968.jpg

jazda-sv.-huberta-5a_r6157.jpg

  • Revúcke vianočné trhy

revucke-vianocne-trhy1_r3038.jpg

revucke-vianocne-trhy-2a_r4849.jpg

revucke-vianocne-trhy-3a_r1014.jpg

revucke-vianocne-trhy-4a_r7246.jpg

  • Súťaž vo varení kapustnice

sutaz-vo-vareni-kapustnice1_r7354.jpg

sutaz-vo-vareni-kapustnice-2a_r1485.jpg

sutaz-vo-vareni-kapustnice-3a_r8561.jpg

Kolorit a atmosféru mesta dotvára okolitá príroda. Revúca je východiskovým miestom pre turistické trasy a výlety do prírody, ktorá je uvitá vo venci Stolických vrchov, Muránskej planiny a Revúckej vrchoviny. K rekreačným možnostiam patrí tiež poľovníctvo a rybolov. Nechýbajú ani jedinečné hubárske terény pre náročných hubárov.

Bližšie informácie o meste a turistických atrakciách poskytuje Turistické informačné centrum, Muránska 18, Revúca; tel.: +421 (0)58 28 515 58; e-mail: tic@revuca.sk

Zdroj text: Dušan Dubovský, MsÚ.
Zdroj foto: Dušan Dubovský, archív Dušan Dubovský, Maroš Detko, Peter Poboček, Monika Haľáková, KST Dúbrava, archív MsÚ.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 447
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 595
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 252
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 774
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 549
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 101
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 836
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 353
  1. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  2. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  3. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  5. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  6. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  7. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 681
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 60 428
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 748
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 483
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 928
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 578
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 19 019
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 12 986
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Lenka Hruščáková: Za našich čias to bolo lepšie.
  2. Jozef Černek: Virtuálna batéria od ZSE: Skvelý nápad alebo len dobre zabalený blud?
  3. Anton Kovalčík: Pápež Pius XII. v druhej svetovej vojne. Rok 1944.
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka
  5. Jozef Drahovský: Balíky pre rôznych adresátov v jednom boxe som zatiaľ zažil len u Packety v Z-Boxe.
  6. Vladimír Krátky: Mára Š e f k o n v o č ( Maroš Šefčovič )
  7. Ján Gálik: Protestné zhromaždenie v Ružomberku 4.4.2025
  8. Ivan Mlynár: Šutaj Eštok prirovnaním čurillovcov k vrahovi potvrdil, že zhora z neho vypadáva to isté ako zdola.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 681
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 60 428
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 748
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 483
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 928
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 578
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 19 019
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 12 986
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu