DIVÍN. Väčšina obcí v regióne už roky pociťuje výrazný odliv obyvateľstva do zahraničia. Odchádzajú za prácou. Starostovia si myslia, že za posledné dva či tri roky sa situácia zlepšila. Domov sa začínajú vracať tí, ktorí vycestovali za lepším zárobkom pred dvadsiatimi či desiatimi rokmi.
V zahraničí je aj starostov syn
„Keď som v roku 1991 nastupoval do funkcie, mal Divín 2045 obyvateľov. V súčasnosti tu žije 2062 ľudí,“ hovorí Ján Koza, starosta Divína. Štatistika neodzrkadľuje skutočný počet tu žijúcich ľudí.
„Aj tí, čo odišli za prácou do zahraničia a nežijú tu, si v Divíne ponechali trvalé bydlisko,“ vysvetľuje starosta.
Hromadný odliv sa podľa Kozu už skončil.
„Niekedy z dediny pracovali v Anglicku, Rakúsku, Írsku či Nórsku minimálne sto ľudí. Dnes je to podstatne menej.“
Tí, ktorí odišli v prvej či druhej vlne za zárobkom do iných štátov, sa začínajú vracať domov.
„Buď si nájdu zamestnanie alebo sa snažia v niečom podnikať,“ hovorí starosta.
Jeho syn chodí na šesť týždňové turnusy do Nórska. „Zatiaľ mu to takto vyhovuje. Z dlhodobej perspektívy však neuvažuje žiť v zahraničí.“
Niektorí chodia na týždňovky
Podobný názor má starosta z Buzitky. Ešte pred desiatimi rokmi pracovalo v zahraničí minimálne tridsať ľudí. Dnes je to už len pätnásť.
„Tí, čo sa vrátili, hovoria o tom, že vonku síce viac zarobili, ale náklady na život sú tam vyššie,“ hovorí starosta Miroslav Malatinec.
To, že na okolí vzniklo viacej pracovných miest, si nemyslí.
„Ľudia sa vracajú aj preto, že hospodárska i finančná kríza je nielen na Slovensku, ale aj v Čechách, Maďarsku, Británii či Írsku.“
Momentálne z Buzitky chodia do Rakúska pracovať najmä ženy. „Neviem to odhadnúť presne, ale je ich okolo päť.“
Niektorí z dediny chodia na týždňovky do väčších miest. „Toto je pre mnohých ideálnejšie riešenie, ako chodiť na niekoľkomesačné turnusy do cudziny.“
Kríza v zahraničí ešte porastie
V obci aj tí, čo odišli, si nechali trvalý pobyt, a tak sa počet obyvateľov v Babinci už roky nemení. Žije tu 74 ľudí. Nezamestnaných je desať.
„Aj ja mám deti v Bratislave. Tu na okolí by si dobre platenú prácu našli ťažšie,“ hovorí Jaroslav Benda, starosta obce.
Babinec leží v okrese Rimavská Sobota, kde je nezamestnanosť vyše 30-percentná.
„Niektorí si našli prácu v Rimavskej Sobote, hŕstka aj podniká. Budúcnosť Babinca vidím napriek všetkým problémom optimisticky. Kríza v zahraničí ešte len bude kulminovať. Ľudia sa budú vracať domov,“ dodá Benda.
Myslí si, že veľký boom odchodu do cudziny už nebude. „Ľudia si už dnes rozmyslia, či vycestujú do Anglicka, kde je v súčasnosti tiež už ťažšie dostať dobre zaplatenú prácu,“ tvrdí Benda.
Platy v regióne sú nízke, ľudia sa trápia
Dôvod odchodu Kokavčanov do iných kútov Slovenska a zahraničia je jednoduchý – doma je práce nedostatok.
„ okresoch Poltár, Lučenec či Rimavská Sobota je voľných pracovných miest málo. Preto najmä vysokoškolsky vzdelaní ľudia sú nútení hľadať si obživu v zahraničí či vo väčších mestách,“ hovorí Ján Chromek, starosta Kokavy nad Rimavicou.
Z obce vycestovalo za prácou okolo dvesto ľudí. „Niektoré rodiny sa do rodiska už ani neplánujú vrátiť,“ konštatuje Chromek.
Z každého piateho domu chodia ženy opatrovať dôchodcov do Rakúska. Pokiaľ bude na širokom okolí najväčším zamestnávateľom obec, tento trend bude pokračovať.
„Platy v regióne sú nízke, zaostávajú za slovenským priemerom. Ľudia majú z nich problém vyžiť. Zárobky v zahraničí, napriek tomu, že aj tam je kríza, sú podstatne vyššie,“ dodá starosta.