Poslanci schválili prijatie úveru vo výške 2,4 milióna eur. Práce majú byť hotové do konca októbra.
Lučenec. Preklenovací úver vo výške takmer 2,4 milióna eur si vezme mesto Lučenec v súvislosti s prebiehajúcou rekonštrukciou neologickej synagógy. Po viac než hodinovej diskusii mestskí poslanci na svojom poslednom zasadnutí dňa 16. júna prijatie úveru schválili.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvodom na vzatie úveru je predfinancovanie nenávratného finančného príspevku v približne rovnakej výške 2,4 milióna eur, ktorý samospráva získala z eurofondov na realizáciu projektu prestavby synagógy na multikultúrne priestory. Na úrokoch a poplatku za poskytnutie úveru zaplatí mesto približne 7500 eur, táto suma je však podľa slov primátorky Alexandry Pivkovej minimálna a nedotkne sa celkového dlhu mesta.
"Bohužiaľ, došlo k tomu, že sa nám skrátil čas realizácie rekonštrukcie na päť mesiacov. Aj preto je potrebné riešiť financovanie tejto stavby dvoma platbami refundáciou, teda nie iným spôsobom, ako sme to mali rozplánované v pôvodnej žiadosti," povedala na rokovaní primátorka.
Vďaka preklenovaciemu úveru bude môcť mesto uhrádzať faktúry za rekonštrukciu v období, keď prostriedky z eurofondov ešte nebude mať reálne na účte. "Celý systém refundácie vlastne znamená, že najprv musí mesto vyfakturované peniaze uhradiť a následne žiadať o ich preplatenie zo štrukturálnych fondov," vysvetlila hovorkyňa Lučenca Michaela Hrnčiarová.
Preklenovací úver by mal byť z banky čerpaný v dvoch splátkach, prvá má byť vo výške približne 45 % a druhá vo výške asi 55 % objemu nenávratného príspevku z eurofondov. Mesto by vďaka nemu malo byť schopné zabezpečiť splnenie plánovaného termínu ukončenia rekonštrukcie synagógy do 31. októbra 2015.
Viacerí poslanci vyjadrili počas diskusie v súvislosti s termínom ukončenia rekonštrukcie obavy a poslanec Rudolf Slivka ho označil dokonca za šibeničný. Podľa slov prednostu Mestského úradu Lučenec Igora Kornieta je však v zmluve medzi mestom a zhotoviteľom stavby článok, ktorý umožňuje mestu nariadiť dodávateľovi stavebné práce nielen v bežnom pracovnom čase, ale aj v druhej, resp. tretej zmene. "Tento moment využijeme okamžite, ako zistíme, že stavba sa dostáva do sklzu," zdôraznil prednosta. Ako dodal, na tento účel zriadili osobitnú komisiu, ktorá sa bude stretávať každý týždeň a denne je na stavbe vykonávaný aj stavebný dozor.
Synagógu v Lučenci postavili v rokoch 1924-1925 na mieste staršej schátranej synagógy a je dielom maďarského architekta Leopolda Baumhorna. Základ jej konštrukcie tvorí železobetónový skelet s tehlovými výplňami. Pri výzdobe 35,5 metra vysokej dvojpodlažnej budovy sa použili byzantsko-orientálne a secesné prvky. V čase druhej svetovej vojny bol jej interiér zničený a počas minulého režimu slúžila ako sklad. Od 80. rokov 20. storočia bola prázdna a nevyužívaná.