Tržnica je medzi ľuďmi obľúbená dlhé roky. Kúpite na nej ovocie, zeleninu, kvety či priesady.
FIĽAKOVO. Tržnicu vo Fiľakove navštevujú pravidelne desiatky ľudí. Trhy v stredu a sobotu majú dlhoročnú tradíciu. Miestni i zahraniční predávajúci ponúkajú rôzne druhy zeleniny, ovocia i kvetov. Prevládajú lokálni pestovatelia. „Predávam tu už 20 rokov. Ponúkam sezónne potraviny, ktoré sa mi urodia v záhrade,“ hovorí Erika Dóžová.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou

Potrpia si na kvalite
Jarmila Tyralová predáva na trhu piaty rok. Hovorí, že v poslednom čase ľudia dbajú viac na pôvod potravín. „Čoraz viac mi zákazníci kladú otázku, či sú potraviny lokálne. Viac si potrpia na kvalite,“ hovorí Tyralová.
Kúpou lokálnych potravín prispievajú spotrebitelia svojmu zdraviu i miestnej ekonomike. Sú vypestované v regióne, v ktorom zákazník žije. Ich dopad na životné prostredie je oveľa menší ako pri dovážaných potravinách. Šetrí sa pri ich dovoze i množstve obalov. Moderný trend v zdravej životospráve kladie dôraz na konzumáciu potravín z regiónu, v ktorom človek žije.
„Nakupujem na trhu pravidelne každú stredu a sobotu približne desať rokov. Mám záruku, že potraviny sú čerstvé a zdravé. Všetko, čo sa dá, kúpim tu od známych a nie v supermarketoch,“ hovorí Viktória Pivacseková. Dodá, že dbá na pôvod potravín. Rozdiel je badať na vôni i chuti.
Navoskované ovocie nie je zdravé
„Nájdu sa stále aj takí, ktorí prihliadajú len na cenu či výzor potravín. Sú zvyknutí na navoskované, veľké a súmerné ovocie. To ale nie je zdravé, vždy im to hovorím,“ pripomína Tyralová. Stále platí pravidlo, že zdravé jablko má červíka a domáca mrkva nie je súmerná.
Lokálne potraviny sú väčšinou o trocha drahšie, no nie je to pravidlom. „Malí dodávatelia, ktorí pestujú zeleninu či ovocie bez postrekov, majú menšiu úrodu. Preto si musia vypýtať viac. Je to ale rozdiel len pár centov. Pri sezónnych potravinách v cene rozdiel takmer nie je. “ Oplatí sa priplatiť si. Človek má istotu, že paradajky neboli vypestované na vate a papriky „videli slnko“. Radšej investovať o pár centov viac do potravín, ako neskôr platiť za recepty na drahé lieky.
Miestnym predávajúcim dôverujú
V menších mestách je výhodou, že trh má svoju dlhoročnú tradíciu a ľudia sa navzájom poznajú. Nemusia preto zisťovať, odkiaľ potraviny pochádzajú. „Nie som z mesta, ale keď som tu, zastavím sa aj na trhu. Kupujem, čo sa mi zapáči. Pôvod nezisťujem, lebo väčšinu predávajúcich poznám a dôverujem im,“ hovorí dôchodkyňa Eva Szacsková. Tí neskôr narodení sa pýtajú o to viac.
„Nikdy nekúpim nič, kým si nie som istá, odkiaľ to pochádza. Nehrozí, že by som domov priniesla napríklad paradajky zo Španielska,“ hovorí mladá mamička Zuzana Kovácsová. „S rodinou žijem na dedine. Väčšinu potravín mám od susedov, napríklad vajíčka, mlieko či med. Keď som v meste, zájdem na trh a nakúpim zemiaky či zeleninu. Vždy len od tých, ktorí ich vypestovali doma. Radšej si priplatím,“ dodá Zuzana.