FIĽAKOVO. Štyridsať tatérov zo Slovenska, Maďarska, Česka i Poľska sa stretlo vo Fiľakove. Druhý ročník Medzinárodného tetovacieho festivalu zorganizoval Róbert Mag. V sobotu bola v telocvični na futbalovom ihrisku pravdepodobne najväčšia koncentrácia potetovaných tiel na meter štvorcový. My sme sa presvedčili o tom, že kerky dnes už nemajú len tvrdí chlapi, ale aj nežné slečny či vážené dámy.
Niektorí by si vraj nechali potetovať každučký centimeter svojej pokožky. Medzi tatérmi sme začuli hlášku, že dobrý je ten, ktorý potetuje všetky časti tela.
Tetovania boli rozdelené do piatich kategórií - čiernobiele tetovanie, abstrakt, farebné tetovanie, old a new school a malé tetovanie.
Niektorí sa so štúdiami dohodli na tetovaniach vopred, iní to poňali spontánnejšie.
„Minuloročnú akciu som zmeškal, musel som byť v práci. Tento rok som bol rozhodnutý, že sa nielen zúčastním, ale dám si aj niečo vytetovať. Cez sociálnu sieť som sa skontaktoval s tatérom z Košíc a dnes maká na mojom predlaktí,“ hovorí Peter Varga.
„Je to super akcia. Som tu prvýkrát, ale podľa mňa je tu super. Prišli sme z Ružomberka s dvomi kamarátmi. Frajera mi tu aj tetujú,“ hovorí Karin, ktorú by ste si vďaka jej imidžu hneď všimli.
„My sme dohodnutí neboli. Aj na vlaňajšej akcii som sa dala spontánne potetovať a povedala som si, že si to zopakujem. Dohodla som sa s tatérom z Komárna, ktorý mal čas a pustili sme sa do toho. Práve mi skrášľuje stehno,“ hovorí Fiľakovčanka Lívia Fehérváriová. Dodá, že úroveň podujatia sa jej tento rok pozdáva viac ako minulý.
„Ja sa chcem tiež dať tetovať. Sledujem ich práce, aby som si vedel vybrať, koho oslovím. Priniesol som si aj obrázok,“ hovorí Róbert Tóth.
Stretli sme tu aj partiu kamarátov z Prešova.
„Je to paráda. Vo Fiľakove sme prvýkrát. Minulý rok sme o feste nevedeli. Inak vymetáme všetky podobné akcie. Stačí sa na nás pozrieť a vidíte, akí sme veľkí priaznivci,“ smeje sa od krku až po členky potetovaný Peťo a jeho kamaráti.
Niektorí mali voči akcii menšie výhrady. „Mne sa tu páči, len nechápem, prečo organizátori vybrali tento priestor. Nie je to bohviečo, kazí to dojem, o toaletách ani nehovoriac. Inak je atmosféra super,“ hovorí Lučenčanka Daniela Šarkanová.
„Je to super nápad urobiť v tomto malom meste niečo podobné. Priestor ale mohol byť lepšie vyriešený. Okrem toho som tu čakal nejaké sprievodné podujatia - grafity a iní umelci, čo by sa sem hodili. Inak je to fajn, som rád, že sa tu tomu niekto venuje,“ hovorí Martin Baranec.
Každý tatér mal svoj rukopis, svoj grafický prejav. Jeden z nich, Peter, nám povedal užitočné rady pred prvým tetovaním.
„Deň predtým by ste nemali piť alkohol a treba sa vyhýbať aj nadmernému kofeínu. Jesť môžete, veď ako sa zvykne hovoriť, telo lepšie znáša bolesť s plným žalúdkom. Miesto, na ktoré si chcete dať kerku, treba oholiť. Samozrejme, netreba sa stresovať, tetovanie nie je žiadna pohroma.“ Upozornil nás, že nie každý obrázok, ktorý si záujemca donesie na tetovanie, je vhodný. Niektoré treba prekresliť či upraviť.
„Raz za mnou prišiel istý chlapík, ktorý si chcel dať vytetovať obrovskú morskú pannu. Predloha bola absolútne nevhodná. Trvalo mi minimálne dve hodiny, kým som ho presvedčil, aby si obrázok nechal upraviť,“ hovorí Peter.
Tatéri sú odborníci. Majú skúsenosti, preto si v niektorých prípadoch treba nechať od nich poradiť.
Bzučanie desiatok strojčekov prehlušovala kvalitná hudba. Hrali sa rôzne žánre - metal, rock´n roll, blues, rock či rockabilly. Zahrali ich obľúbené kapely Mr. Psycho and The Dark Angels z Lučenca, Steve Misik & Co. a Overcast. Dychvyrážajúcu show predviedlo Duo Aratron Aspis. Počas ich vystúpenia sa v hale rozhostila tma. Svietil len ich fluorescentný odev a pomôcky, ktoré divákov hypnotizovali, tak ako nás pohľady na potetované telá.
FOTO: AUTOR