Klenovec. Celkom 21 gemerských a malohontských obcí zmapovali za šesť rokov miestni etnografi, aby zachytili pomaly zanikajúce svety našich starých a prastarých rodičov. Výsledky výskumu, ktorý zastrešuje projekt Roztratené zrnká, prezentujú každý rok na podujatí Klenovská rontouka.
"Tento rok sme predstavili zozbieraný materiál z dediniek Hrušovo, Striežovce a Ostrany," hovorí riaditeľ Miestneho kultúrneho strediska v Klenovci Jaroslav Zvara. "Zisťujeme predovšetkým to, čo si najstarší ľudia v dedine pamätajú z tradičných zvykov. Aj keď si niekedy myslíme, že už niet čo v danej lokalite objaviť, vždy sa nájde čosi, čo nás prekvapí," pokračuje Zvara.
Napríklad v obciach, ktoré boli predmetom výskumu tento rok, ich zaujal miestny zvyk vynášania Marienky. "Dlhoročným zvykom je tam počas svadby doniesť do rodiny nevesty ryžu alebo plevy a rozhádzať ich po izbe," priblížil.
Rozhovory s pamätníkmi aj samotný program z prehliadky Klenovská rontouka zaznamenávajú na video a zanechávajú tak ďalším generáciám. Na projekte, ktorý je podporovaný Gemersko-malohontským osvetovým strediskom v Rimavskej Sobote, sa aktuálne podieľajú traja etnografi.