LUČENEC. Artézske pramene sú medzi Lučenčanmi obľúbené už desaťročia. V meste sa nachádzajú tri, z ktorých sú dva funkčné dodnes. Najstaršiu studňu nájdete na Ulici Zdenka Nejedlého. Prameň bol navŕtaný v roku 1896.
„Artézska voda je prírodná, slabo mineralizovaná, studená a hypotonická. Podporuje činnosť zažívacieho traktu,“ hovorí Michaela Hrnčiarová, hovorkyňa mesta.
„Artézku pijem už desať rokov. Striedavo chodím k obom studniam, podľa toho, kde to mám bližšie. Neutralizuje kyselinu v žalúdku, nepáli ma z nej záha,“ hovorí Lučenčan Milan Kantorák. Denne vypije aj dve fľaše.
Pri prameni stoja rady
Druhá artézska studňa sa nachádza na Komenského ulici. Vyhotovená bola Jozefom Maróczym v roku 1899. Jej hĺbka je až 364,5 metra.
„Artézsky zdroj je upravený a využívaný na miestne pitné účely,“ hovorí Hrnčiarová. V okolí studne je vždy rad ľudí. Chodievajú sem na vodu s taškami plnými fliaš či veľkými bandaskami. Roky ju pije aj dôchodca Ján Svrček s manželkou.
„Týždenne nosíme približne 20 až 25 litrov. Chutí nám, nie je taká ostrá ako ostatné šťavice. Tie mi nerobia dobre na hrdlo. Okrem toho vode dôverujem, nie je to nejaký neoverený prameň.“
Povedal, že ju pije veľa ľudí z okolia. „Aj teraz brali dvaja plné bandasky, je to bežné,“ hovorí dôchodca. Pochvaľuje si, že okolie prameňa je pekne upravené.
Prešli rekonštrukciou
Obe studne prešli v posledných rokoch rekonštrukciou. Studňu na Nejedlého ulici obnovili v roku 2013. Financovaná bola mestom a sponzorom. Celkové náklady na rekonštrukciu boli vyše 10-tisíc eur.
„V rámci rekonštrukcie sme obnovili plot, položili novú dlažbu, vymenili potrubia a vymurovali pult na odkladanie fliaš. Osadili sme dva kvetináče a smetný kôš,“ hovorí Hrnčiarová.
Na Komenského ulici obnovili studňu a jej okolie v roku 2014. „Rekonštrukcia bola súčasťou veľkej obnovy ulíc Komenského, Adyho a Dr. Herza.“
Voda obsahuje veľa soli
Dlhodobé pitie artézky však lekárka neodporúča.
„Mala by sa piť len občas. Nie je dobré piť jeden druh vody, najmä ak je to liečivý prameň. Obsahuje veľa soli, zvyšuje sklon k opuchom. Minimálne ju treba striedať s iným druhom vody,“ povedala Miriam Leleková, všeobecná lekárka.
Na otázku, ako často sa kontroluje stav vody odpovedala hovorkyňa mesta, že v prípade podozrenia mesto osloví miestny Regionálny úrad verejného zdravotníctva, aby vykonal kontrolu prameňa.
Úrad odpovedal prekvapujúco. „Stav artézskych prameňov v Lučenci náš úrad nesleduje, ani nemá v kompetencii sledovať. Odber vody je na vlastné riziko,“ povedala Terézia Korcsogová, vedúca odboru hygieny životného prostredia.
Artézka ľuďom chutí, ale istotu, čo vlastne pijú, nemajú.
FOTO: AUTOR