SIHELNÉ. Výstavnú miestnosť v podkroví obecného úradu zaplnili výtvarné diela domácich umelcov. Zozbierať ich nebolo až tak náročné. Sú to všetko žiaci Zlatice Staníkovej, ktorá v Sihelnom učí výtvarnú výchovu už dvadsaťpäť rokov. „Na každého z nich si pamätám. Viem, aký mal rukopis, aké motívy najradšej kreslil.“ Obec predstavila diela štrnástich z nich, obraz tam má aj učiteľka.
„Výstava je venovaná spomienke na akademického maliara Ignáca Kolčáka, rodáka zo Sihelného,“ hovorí jej iniciátor starosta Ľubomír Piták. Ignáca Kolčáka poznajú Oravčania aj ako spoluzakladateľa a riaditeľa Oravskej galérie, bol tiež spolutvorcom expozícií na Slanickom ostrove umenia.
Organizátori a vystavovatelia
Množstvo umelcov v dedine je tiež potvrdením, že základná škola neberie výtvarnú výchovu len ako hodinu v rozvrhu. „Vždy sme pomáhali talentovaným žiakom odkrývať ich schopnosti,“ dodala Staníková. Väčšinu z vystavovateľov pripravovala aj na talentové skúšky na školy s umeleckým zameraním.
V dedine by nadšenci radi založili združenie, ktoré by podporovalo ďalší umelecký rast nadaných ľudí. Keď hovoria o odbornom garantovi, myslia na sochára Petra Kolčáka, ktorý žije a tvorí v dedine.