LUČENEC. Budova na Námestí republiky, v ktorej sídli aj Okresný úrad v Lučenci, potrebuje nutne rekonštrukciu. Do užívania bola odovzdaná v roku 1971. Odvtedy došlo k jej značnému opotrebeniu. Prevádzkovanie nehnuteľnosti je nákladné, mesto preto hľadá riešenie, ako ju zrekonštruovať čo najvýhodnejšie.
Budova potrebuje kompletnú rekonštrukciu
Samospráva dala vypracovať energetický audit. Z neho vyplýva, že budova potrebuje kompletnú rekonštrukciu: zateplenie, výmenu okien, novú strechu i elektrické rozvody.
„Radi by sme znížili podiel investícií do tejto budovy. Chceli by sme v nej sídliť so štátnou správou,“ povedala Alexandra Pivková, primátorka mesta, na poslednom zastupiteľstve.
V budove by podľa plánov samosprávy mali sídliť okresný úrad, mestský úrad, štátna správa a niekoľko menších firiem.
Ako možné riešenie na financovanie rekonštrukcie poslanci navrhli, že ministerstvu vnútra ponúknu odkúpenie 60- percentného podielu budovy za symbolické jedno euro. Samospráva si dala podmienku, že ministerstvo uhradí polovicu nákladov na rekonštrukciu. Ako sa uvádza v oficiálnom uznesení na stránke mesta, vyčíslená je na astronomických 6,5 milióna eur.
Podľa poslancov je návrh nereálny
„Je to čistá utópia. Prečo by štát platil takú nákladnú rekonštrukciu? Schválili sme im už nájom na dvadsať rokov za výhodnú cenu, preto neverím, že by návrh prijali,“ myslí si Jozef Oravec, poslanec mestského zastupiteľstva.
„Pre štát by to nebolo výhodné. Ak si to rozrátate, za sumu, ktorú by zaplatili za rekonštrukciu, by mohli mať nájom na 127 rokov,“ dodá.
S jeho názorom súhlasí aj poslankyňa Anna Václavíková.
„Už teraz viem, že návrh neprejde. Štát nepotrebuje vlastniť budovy, väčšinou hľadajú prenájmy. Nemusia sa tak o budovu starať,“ hovorí.
Dodala, že suma za rekonštrukciu sa jej zdá byť premrštená. „Je to oveľa viac, než bude stáť oprava synagógy, ktorá je v oveľa horšom stave,“ podotkla.
S Oravcom sa zhodnú, že plánovaná rekonštrukcia je veľmi rozsiahla. „Ak by sa urobili len najpotrebnejšie veci, teda okná, fasáda, zateplenie a strecha, vyšlo by to na približne 1,2 milióna eur. Zvyšných päť miliónov by stála vnútorná rekonštrukcia a nové rozvody. To podľa mňa nie je teraz až také dôležité,“ hovorí Oravec.
Poslankyňa Eva Balážová verí, že nájdu so štátom porozumenie.
„Je to jedna z ciest, ako vytvoriť funkčný komplex pre ministerstvo i samosprávu. Ministerstvo nám ponúklo na výmenu za túto budovu niekoľko iných nehnuteľností. Tie však pre mesto neboli zaujímavé,“ hovorí.
Dodala, že je realistka a nepredpokladá, že by štát ponuku prijal. „Samospráva nemá na rekonštrukciu peniaze, no štát na tom asi nie je o nič lepšie. Ak to neprijmú, budeme hľadať ďalšie riešenia.“
Mesto by rekonštrukciou dlhodobo ušetrilo
Všetci traja súhlasia, že samospráva by mala urobiť rekonštrukciu len v takej miere, aby tým nezaťažila mestskú kasu.
„Mali by sme opraviť a zatepliť budovu zvonka a prerobiť priestory pre mestský úrad. Zvyšok nie je taký podstatný a dal by sa riešiť postupne,“ hovorí Oravec.
Dodal, že je dôležité, aby sa mestský úrad mohol presťahovať do nových, reprezentatívnych priestorov. Budova, v ktorej momentálne úrad sídli, je majetkom Univerzity Komenského.
„Univerzita nemá veľký záujem opravovať budovu. Nie je v dobrom stave, stačí sa pozrieť na dlažbu pred vchodom.“
Presťahovaním sa do novej, zrekonštruovanej budovy by mesto dlhodobo šetrilo peniaze za nájom budovy, v ktorej momentálne sídli mestský úrad, i na prevádzkových nákladoch ešte neopravenej budovy okresného úradu.