LUČENEC. Kalendár plný súťažných predstavení, úspešné ťaženia na prestížnych podujatiach. Tak by sa dal v skratke charakterizovať jún v podaní atlétov lučeneckého MAC Redox. Partia dorastencov si na národnom šampionáte v Dubnici nad Váhom ukoristila šesť medailí. Starší žiak Lukas Figa sa stal trojnásobným majstrom Stredoslovenského atletického zväzu, pričom v behu na 150 m o stotinu sekundy zlepšil doterajší slovenský rekord vo svojej kategórii. Mladší žiak Martin Miklóš si v Skalici vybehal svoj prvý majstrovský titul. Trénera Daniela Pauka potešila aj správa z Tatier. Jana Martinská si na konto pripísala ďalšie víťazstvo.
Pauko: Mohlo to byť aj lepšie
Na národný šampionát, ktorého dejiskom bola v dňoch 13. – 14. júna Dubnica nad Váhom, vycestovali dorastenci MAC Redox Lučenec s vysokými cieľmi. Lukas Figa a Dávid Alštock chceli splniť limity na EYOF mládeže do Azerbajdžanu v behu na 200 metrov a v skoku do výšky, získať aspoň päť medailí a presadiť sa v štafetách. Ostatní sa mali umiestniť do ôsmeho miesta, ktoré je bodované.
Na šampionáte si ako prvý svoju pripravenosť otestoval v diaľkarskom sektore Milan Kajba. Výkon 603 cm mu vyniesol bronz. Potom prišli na rad šprintéri na 100 m. „V ich prípade bola dohoda jasná. Štyria najlepší sa predstavia v štafete 4 x 100 m. V behu na 100 m sa na štart postavilo až 34 pretekárov. Preto sa v rozbehoch bojovalo o postup do medzibehov a až potom do finále. Vo veľkom protivetre zaznamenala časomiera Lukasovi Figovi 11,76 s. Jánovi Kršiakovi namerali 12,44 s, Marekovi Sarvašovi 12,61 s a Samuelovi Filipovi Drahovskému 12,72 s. Samuel Šuľan ulial štart a bol diskvalifikovaný,“ informoval tréner Daniel Pauko a podotkol, že do medzibehov postúpil len Figa. „Lukas zaspal na štarte a čas 11,97 s mu miestenku do finále nepriniesol. Bol to jeho najslabší výkon sezóny. Zrejme zaň môže choroba, ktorá ho morila desať dní pred šampionátom. Šesť dní bral antibiotiká a týždeň netrénoval,“ ozrejmil kouč.
Družstvo MAC Redox síce vo finále zastúpenie nemalo, no v štafete chcelo zo seba vydať maximum. Napokon sa blyslo vynikajúcim výkonom, keď si štvorlístok v zložení Figa, Sarvaš Kršiak a Šuľan vybojoval bronz. Okrem toho prepísal klubový rekord, ktorého aktuálna hodnota je 45,41 s. Ambície novohradských štafetárov boli preto do nasledujúceho súťažného dňa pochopiteľne vyššie.
Po disciplinárnom treste čakala Dávida Alštocka neľahká úloha. Po výkone 200 cm v skoku do výšky na krajskom šampionáte základných škôl pod Urpínom sa pokúsil splniť A limit na EYOF. Jeho hodnota bola 201 cm. „Dávidovi to nevyšlo. Zaznamenal 192 cm, čo však na zisk majstrovského titulu medzi dorastencami stačilo. Na výšku 195 cm bol však tentokrát prikrátky. Dubnicu naši výškari nemajú v láske,“ zhodnotil Pauko, ktorý sa pred rozbehmi na 200 m s Lukasom Figom dohodol, že mladík sa pokúsi splniť limit. „Lukas bojoval zo všetkých síl. V nevýhodnej prvej dráhe dosiahol čas 23,57 s. Finále mu tak ušlo o stotinu sekundy. Podotýkam že tento čas by vo finále stačil na 6. priečku. Nevadí, na splnenie limitu v behu na 200 m má ešte dva roky čas, keďže je starší žiak,“ upresnil Pauko.
V trojskoku naplno prepukla sila MAC Redox. Milan Kajba dosiahol výkonom 13,15 m striebro, Dávid Alstock s 13,03 m skončil tretí, piatemu Sarvašovi namerali 12,53 m a siedmemu Šuľanovi 12,12 m. „Boduje sa prvých osem miest. Kvalitným výkonom sa prezentovala aj Viktória Berkyová, ktorá sa v behu na 2000 metrov cez prekážky zlepšila o 15,23 s a časom 8:28,88 min. obsadila 5. miesto,“ poznamenal skúsený tréner.
Záverečná štafeta 100 – 200 – 300 – 400 m vyšla Novohradčanom nad očakávanie. „Figa siahol na dno svojich síl a štafetu dobre rozbehol, bola tesne na 2. mieste. Sarvaš so Šuľanom tiež bojovali zo všetkých síl, no a Kršiak sa na poslednom úseku na 400 m vzdialil prenasledovateľom. Strieborná medaila ma naozaj veľmi potešila. Okrem toho máme nový klubový rekord – 2:28,89 min. Atletika je síce individuálny šport, no práve tu sa ukázala sila nášho kolektívu,“ pripomenul Pauko a pokračoval: „So šiestimi medailami som spokojný. Mohlo to byť však aj lepšie. V štafetách sme za sebou nechali aj starších a zdatnejších súperov. Dokázali sme, že aj s mladšími pretekármi sme konkurencieschopní a o rok môžeme poraziť každého súpera. V tejto vekovej kategórii môžu od nás pretekať všetci okrem Kajbu.
Fantastický výkon Lukasa Figu
„Je zarážajúce, že majstrovstvá SsAZ prebiehali až týždeň po národnom šampionáte v Dubnici nad Váhom, teda 20. júna. Dorastencov som preto musel ešte týždeň udržať v tréningovom procese. Starším žiakom to prišlo vhod, pretože všetci štartujú v družstve dorastu a v rámci SsAZ družstiev sa so žiakmi nestretávajú. Majstrovstvá SR jednotlivcov starších žiakov sú až v septembri,“ vyjadril sa Pauko.
Lukas Figa mal tentokrát veľký dôvod na radosť. Nielenže bol najlepším pretekárom MAC Redox, ale bol ním aj v celkovom meradle majstrovstiev SsAZ. V behoch na 60 m (7,55 s), 150 m (16,75 m) a 300 m (37,10 s) získal majstrovské tituly. „Okrem toho v behu na 150 m o stotinu sekundy zlepšil slovenský rekord v tejto vekovej kategórii,“ pripomenul Pauko, ktorému radosť urobila aj Viktória Berkyová. S časom 6:01,98 min. zvíťazila v behu na 1500 m cez prekážky. Dvojnásobným ziskom striebra sa blysol Filip Hýravý. Darilo sa mu v skoku do výšky (173 cm) a vo vrhu guľou (12,47 m). Za zmienku stojí fakt, že vo vrhu guľou si vytvoril osobný rekord. „Bronzom zo skoku do výšky prispel našej výprave bronzom Daniel Karman (155 cm). Medailu rovnakého lesku si ukoristil aj v behu na 300 m cez prekážky. Ján Kršiak mal veľkú smolu. Hneď v rozbehu si zranil trieslo a tak v súťaži nepokračoval. Som presvedčený o tom, že mohol byť trikrát druhý za Figom,“ objasnil Pauko a do pozornosti dal ďalších päť výkonov atlétov MAC Redox, ktoré znamenali zisk majstrovského titulu. „Papierové prognózy splnili aj slabšie motivovaní dorastenci, ktorí získali päť majstrovských titulov. Milan Kajba zaznamenal v skoku do diaľky 608 cm a v trojskoku 12,92 m. Samuelovi Šuľanovi ukázala časomiera v behu na 110 m cez prekážky 17,00 s a v behu na 400 m cez prekážky 62,39 s. Alštock v skoku do výšky zaznamenal 185 cm. Darilo sa aj Marekovi Sarvašovi, ktorého vo výške (165 cm) a trojskoku (12,31 m) ovenčili striebrom. Tretiu striebornú medailu pridal do klubovej zbierky Dávid Alštock, ktorému sa darilo v skoku do diaľky (592 cm). Svoju premiérovú bronzovú pozíciu dosiahol v behu na 400 m (57,52 s) Samuel Filip Drahovský, ktorý trénuje len necelý rok. V trojskoku si bronz (12,30 m) ukoristil aj Dávid Alštock,“ povedal tréner.
Technické disciplíny trpeli
Ani mladší žiaci MAC Redox Lučenec sa neulievali. V nedeľu 21. júna si to namierili na svoj národný šampionát do Skalice. Svoje kvality potvrdili na novovybudovanom 400 m tartanovom ovále futbalového štadiónu.
„Prvý majstrovský titul si v behu na 60 m ukoristil Martin Miklóš. Už v rozbehu si vytvoril nový osobný rekord, ktorého aktuálna hodnota je 7,90 s. Vo finále si ho vylepšil o 0,05 s. Stal sa najrýchlejším mladším žiakom Slovenska. V behu na 150 m sa suverénnym víťazstvom blysol Oliver Tóth. Časomiera mu ukázala 19,04 s, čo je jeho osobný rekord. Svojej trénerke Beate Dorovej urobil veľkú radosť, ktorú zdvojnásobil hodom kriketovou loptičkou. Výkon 58,98 s tiež znamenal prvenstvo. Za zmienku stojí fakt, že výkon strieborného pretekára mal až o 4 m nižšiu hodnotu. Oliver tak zaznamenal svoj ďalší osobný rekord, dosiahol druhý majstrovský titul a stal sa najlepším pretekárom,“ informoval Pauko. Podotýkame, že aj vo vrhu guľou si Oliver vylepšil svoj osobný rekord (11,08 m) a dosiahol striebornú pozíciu. O bronz si svoju medailovú zbierku rozšíril Milan Sabó (1000 m – 3:20,17 min). V behu na 300 m skončil štvrtý. Z bronzu sa tešila aj Anna Dzupinová, ktorá v behu na 300 m dosiahla čas 47,06 s. Pekným výkonom sa prezentovala aj Petra Šuleková, ktorá sa v behu na 300 m od zimy zlepšila o 4 sekundy (47,52 s). Obsadila 5. miesto, rovnako tak aj v behu na 1000 m (3:20,87 min). Do 8. bodovanej priečky skončila aj Wanda Vilhanová (diaľka: 436 cm – 6. miesto, výška: 135 cm – 8. miesto). V skoku do výšky obsadil Daniel Vikor s výkonom 135 cm 7. miesto. Na výške 140 cm sa však zranil a musel byť ošetrený. „Škoda, že technické disciplíny - výška, diaľka a kriket - trpeli pre veľký počet pretekárov. Nie je predsa možné, aby na národnom šampionáte štartovalo v jednej disciplíne a kategórii 30 – 50 atlétov. Doplácajú na to najlepší pretekári,“ nechal sa počuť Pauko.
Martinskej sa v Tatrách darilo
Radostná správa prišla do MAC Redox aj z Tatier, kde sa Jana Martinská postavila na štart 7,7 km dlhého behu na Chatu pri Zelenom plese s prevýšením 600 m. Bola to kvalifikácia na európsky šampionát v behu do vrchu. J. Martinská medzi ženami nezaváhala a s časom 45:08 min. dosiahla prvenstvo. „Jane už zostáva len posledný pretek – štátnice. Verím, že blahoželania budú dvojnásobné,“ zakončil D. Pauko.