LUČENEC. Väčšinu informácií, ktoré človek potrebuje, nájde dnes na internete za niekoľko minút. Nájde tam i knihy. Napriek tomu kamenné obchody s knihami i lučenecká knižnica sa o svoju budúcnosť neboja.
„Hoci predaj klesol v porovnaní s tým pred piatimi rokmi, stále je dosť milovníkov kníh,“ hovorí Monika Lörinčíková, vedúca kníhkupectva na Masarykovej ulici v Lučenci.
Najlepšie sa im predávajú detské knihy. „Kategórie čitateľov sú podelené. Najviac kupujú rodičia s 10 a 15-ročnými deťmi.“
Predaj podľa nej klesol najmä kvôli všeobecne zlej finančnej situácii. „Mnohí majú problém zabezpečiť si základné potreby, na knihy im neostávajú peniaze.“
Malý obchod sa dokáže uživiť
„Preddovolenkové obdobie je najslabšie, knihy sa mi najlepšie predávajú okolo Vianoc,“ hovorí Robert Štuller, majiteľ miestneho kníhkupectva na Jókaiho ulici.
Hovorí, že k nemu chodia čitatelia všetkých vekových kategórií. „Teraz po vysvedčeniach tu boli najmä deti s rodičmi. Decká si knihy vyberali za odmenu.“ Dodá, že aj v dnešných ťažkých časoch sa dokáže malé kníhkupectvo uživiť. „Hoci je dnes všetko na internete, ľudia si stále nájdu cestu ku knihe.“
Do knižnice chodí menej ľudí
Slová kníhkupcov potvrdila aj Daša Filčíková, riaditeľka Novohradskej knižnice. Záujem o knihy za posledné roky mierne klesol.
„Napriek tomu máme stále viac ako tritisíc registrovaných čitateľov, ktorí navštívili knižnicu za minulý rok 55-tisíckrát. Výpožičiek bolo 185-tisíc, čo je pekné číslo,“ hovorí riaditeľka.
Najväčší pokles vidí u študentov. „V minulosti využívali k učeniu odbornú literatúru. V dnešnej dobe zrejme viac využívajú internet,“ hovorí riaditeľka.
Jej slová potvrdili aj študenti. „Neviem o tom, že by z našej triedy niekto chodil do knižnice. Všetky potrebné informácie nájdeme na internete,“ hovorí šestnásťročný Dávid Vengrín.
Enikő Ardamica má menšiu súkromnú knižnicu doma. „Ja som špeciálny prípad, rodičia nazbierali obrovské množstvo literatúry. Keď potrebujem, vezmem si knihu z domu, nemusím chodiť do knižnice.“
Hovorí, že k učeniu väčšinou využíva internet. „Knihu použijem, len keď potrebujem rozsiahlejšie informácie, počítač mi „ťahá“ oči. Ale čítať zvyknem beletriu, najmä detektívky,“ dodá.
Chýbajú nové knihy, nie sú peniaze
Aby do knižnice prilákali viac čitateľov, organizujú rôzne kultúrno-vzdelávacie podujatia, napríklad Literárny Lučenec či maratón Čítajme si.
„Možno by sa záujem zvýšil, keby sme mali nové knihy. Tie nám chýbajú, no robíme, čo môžeme,“ dodá riaditeľka.
Okrem klasických spôsobov, ako sa dostať ku knihe, v posledných rokoch nastúpil nový trend. Na internete vznikajú fóra, kde si ľudia knihy vymieňajú či predávajú za zlomok ceny.
„Čítam len klasické knihy, žiadny tablet. Vôňa kníh má svoje čaro. Kupujem ich na internete, v kamenných obchodoch alebo ich vymieňam. Vyberám najlacnejšiu variantu,“ hovorí Michaela Babicová.
Dodala, že nedávno na internete objavila stránku, kde si čitateľ zadá mesto, v ktorom žije. Stránka im následne ukáže knihy ukryté v danom meste. Čitateľ si ich vezme a vymení za svoje. Takto tituly menia majiteľov a precestujú kus sveta.
„Čítanie je najlepší psychický relax. Človek je aspoň chvíľu mimo reality, bez vlastných myšlienok,“ hovorí Martina Libiaková.
Knihy si kupuje, vymieňa i požičiava. „Elektronickú knihu zatiaľ nemám, ale v niektorých situáciách by bola praktickejšia ako klasická. Napríklad, keď čítam v autobuse cestou do práce,“ dodá.
ILUSTRAČNÉ FOTO: ARCHÍV