RUŽINÁ. Na brehoch najväčšej vodnej nádrže v Novohrade sa to v týchto dňoch len tak hemží. Prichádzajú sem chatári, turisti, ľudia, ktorí si chcú po pracovnom dni zaplávať a najmä rybári, pre ktorých je Ružinská priehrada rajom. No a práve niektorí chatári a rybári sú v čase letnej sezóny pre obec Ružiná nočnou morou. Nie však ich návšteva, ktorú miestna samospráva víta, ale zapáchajúce kopy odpadu a výkaly, ktoré po sebe zanechajú. Obci poriadne ukroja z ročného rozpočtu. Na odvoze komunálneho odpadu malá dedina s ôsmimi stovkami obyvateľov preplatí až 9-tisíc eur. Aj úniky dane z ubytovania nie sú zanedbateľnou položkou. Starosta Ružinej Jozef Líška tvrdí, že ak by za spoločným stolom s predstaviteľmi kompetentných inštitúcií padla dohoda, obec by z cestovného ruchu mohla profitovať a aj rybári by boli oveľa spokojnejší. Na brehoch priehrady by ich totiž čakalo komfortné prostredie.
„Mám plán, ako by to mohlo všetko fungovať k spokojnosti obce aj rybárov. Vízia je však jedna vec a jej realizácia druhá. Obec má aktuálne v tomto smere zviazané ruky. Pokiaľ nenájdeme spoločnú reč so Slovenským rybárskym zväzom v Žiline, respektíve s ministerstvom životného prostredia a súkromným sektorom, tak potom sa ľudia z našej dediny zbytočne budú sťažovať na našom úrade,“ informoval starosta Ružinej.
Povinnosťou obce je udržiavať poriadok vo svojom intraviláne aj extraviláne. Preto ak nechce mať v rybárskej časti, nachádzajúcej sa v smere na Divín, jedno veľké smetisko, musí konať. Vývoz odpadu, ktorý nakopili „prišelci“ zaplatia daňoví poplatníci z Ružinej.
„Je to večný problém. Chodím medzi rybárov aj chatárov, rozprávam sa s nimi a jasné, že vtedy sú všetci čestní. Zrazu nikto nevie, kde sa tu odpadky vzali. Paradoxne, hojne nakopené sú najmä pri tabuli so všeobecne – záväzným nariadením, ktoré zakazuje nielen odhadzovať smeti, ale aj táborenie,“ pripomenul Líška a podotkol, že v najmä v lete s rybármi prichádzajú celé rodiny a táboria tu aj niekoľko dní. Obec tak prichádza o daň z ubytovania. Rybári však tvrdia, že v prípade skultúrnenia prostredia sú ochotní si za komfort zaplatiť.
„Na ryby sem chodím už 30 rokov. Je tu veľmi pekný kraj. Dá sa rybárčiť aj čo – to poobdivovať po blízkom okolí. Do Ružinej chodievam s rodinou. Vždy tu pobudneme pár dní. Pre nás je to letná dovolenka,“ povedal Tibor Višňovský zo Žiliny. Na otázku týkajúcu sa odpadu, ktorý pri priehrade nechajú rybári, má jednoznačnú odpoveď. „Sú rybári a „rybári“. Nie všetci sú uvedomelí. My odpad zhromažďujeme v igelitových vreckách a odvezieme ho do kontajnera. Je pravda, že neraz si to tu musíme predtým, ako sa rozložíme, poupratovať. Tento rok sme mali šťastie. Zrejme pred nami bola poriadkumilovná partia.“ On aj jeho rodina by kultúrnejšie podmienky na rybolov uvítali. „Chýba tu najmä ohradené parkovisko a toalety. Už za tieto dve veci by sme si ochotne zaplatili,“ dodal Žilinčan.
Handlovčan Marián Chrenovský tiež rád rybárči na Ružinej. Prichádza si sem oddýchnuť s rodinou aj priateľmi. Tvrdí, že príkazy a zákazy na tabuliach nič nevyriešia. Ľudia ich jednoducho prehliadajú. „My si urobíme za sebou poriadok, no verím, že sa nájdu aj bordelári. Napokon, nebolo by tu toľko odpadu a výkalov. Všetkým nám to tu znepríjemňujú. Dobrý projekt by určite pomohol. Verím, že za parkovisko, toalety, prípadne nejaké prístrešky si ľudia radi zaplatia. My by sme to uvítali. Tento pekný kraj by bol ešte atraktívnejším a verím, že aj vyhľadávanejším.“
Čo sa týka skultúrnenia a zatraktívnenia rybármi najvyhľadávanejšieho kúta pri obci Ružiná, má starosta Líška zaujímavý plán.
„Nechceme odtiaľto ľudí vyháňať. Turizmus môže byť pre obec zaujímavým zdrojom príjmov. Musíme však vytvoriť adekvátne podmienky, aby tu rybári a ich rodiny oddychovali dôstojne. Viem si tu predstaviť rybolov na maďarský spôsob. Prístrešky, rybárske stanovištia, ohradené parkovisko, chemické toalety. Budú mať z toho osoh rybári aj obec, keďže to budú spoplatnené veci,“ predostrel starosta, ktorý už podniká potrebné kroky. Prvoradé sú však rokovania s kompetentnými inštitúciami.
Toaleta na „rybársky" spôsob.
„Zistili sme, že za krátky čas sa pri nádrži Ružiná vytvorí veľké množstvo komunálneho odpadu. Za jeho likvidáciu je zodpovedná obec. Čo sa týka rybárov, je to špecifický prípad. Podľa mňa by sa to mohlo riešiť v zákone o rybárstve alebo zákone o odpadoch, aby sa jednoznačne aj Slovenský rybársky zväz spolupodieľal na odstraňovaní komunálneho odpadu, ktorý vytvoria jeho členovia,“ vyjadril sa pre média Ladislav Tatár, vedúci Odboru starostlivosti o životné prostredie Obvodného úradu v Lučenci.
Rybný hospodár Zoltán Miklóš potvrdil, že Slovenský rybársky zväz opatrenia robí. Približne raz za mesiac organizuje brigády a smeti vyváža na skládku komunálneho odpadu. Túto činnosť financuje zväz. Tiež sú vykonávané pravidelné kontroly. Nespochybňuje, že sa nájdu aj neporiadni rybári, pre ktorých ostatní trpia.
„Rybárskych častí v extraviláne našej obce je viac. Okrem spomínanej v smere Ružiná - Divín je tu aj stanovište neďaleko ružinskej pláže. Znečistená je aj samotná pláž. Chatová oblasť, to je kapitola sama o sebe. Keď si aj rybári urobia poriadok, vrecia s odpadom vo väčšine prípadov končia v kontajneroch, za vývoz ktorých platí obec. Takže znáša väčšinu nákladov za upratanie pozemkov, ktorých ani nie je vlastníkom," upresnil starosta.
„Veľmi by nám pomohlo úspešné rokovanie s predstaviteľmi Slovenského rybárskeho zväzu v Žiline. Keby sa aj obec mohla určitým percentom podieľať na výkone práv rybolovu, mala by väčší dosah na rybárov,“ zdôraznil Líška. Ján Rybanský z enviro rezortu sa však vyjadril, že o úpravách zákona sa síce diskutuje, no o presunoch právomocí a udeľovaní rybárskych práv na obce sa neuvažuje.
Starosta Ružinej je rozhodnutý podniknúť ďalšie kroky. Večný problém obce doplácajúcej na neporiadnych rybárov plánuje v blízkej dobe rozdiskutovať za spoločným stolom s ministrom životného prostredia Petrom Žigom. "Ak neuspejeme, tak obec bude nútená sankcionovať vlastníkov dotknutých pozemkov. Na toto dosah máme a zohľadníme to do zákonných poplatkov. Veľakrát sa stane, že rybári majú od vlastníkov pôdy písomný súhlas, že si môžu odstaviť karavan či postaviť stan. Vlastníci pozemkov si však neuvedomujú, že na to nemajú podnikateľskú činnosť. Nemajú teda právo povoliť táborenie na trvalom trávnatom poraste, respektíve ornej pôde. Tieto pozemky majú byť výsostne užívané na poľnohospodárske účely, pretože sú dotované," zakončil J. Líška.
FOTO: MARCELA BALLOVÁ
Aj chatári nechávajú v Ružinej nepríjemné pozdravy
Takto to vyzeralo v utorok 28. 7. v chatovej oblasti nad chátrajúcim zariadením Kotva. Niektorí chatári akoby prehliadali veľkoobjemový kontajner a odpad odhadzujú vedľa neho. „Už sa na to nedá pozerať. Napriek tomu, že tunajšie pozemky majú svojich majiteľov, práve verejno - prospešní pracovníci z našej obce museli urobiť poriadok okolo kontajnerov. Rovnako je to aj s plážou. Veľa návštevníkov si myslí, že obec sa o ňu nestará. Vykosili sme ju aj napriek tomu, že má svojho majiteľa, ktorý je povinný toto priestranstvo udržiavať," zdôraznil Jozef Líška, starosta Ružinej.
FOTO: Róbert Oláh, koordinátor verejno - prospešných pracovníkov v obci Ružiná.