ZUBEREC. Dnes majú Podroháčske folklórne slávnosti prívlastok najstaršie a najväčšie na Orave.
A hoci podroháčsky festival v hlavnom programe dodnes zachováva tradíciu predstavenia dedinských folklórnych súborov z regiónu, na Brestovej popri Slovákoch tancujú a spievajú milovníci tradícií a národnej kultúry z rôznych štátov sveta.
Festival oslávi 40. výročie
Maratón programov jubilejného ročníka festivalu odštartuje v piatok 7. augusta v Oravskom Bielom Potoku vyhrávanie po dedine a privítanka v podaní domácich súborov a ich hostí z Poľska, Írska, Turecka, Chorvátska a Bulharska.
V kultúrnom dome v Zuberci začne o 18. h slávnostný program k 40. výročiu Podroháčskych folklórnych slávností. V ten večer nebude chýbať ani tradičná tanečná škola a ľudová veselica.
Pod Roháče prídu Slováci žijúci v zahraničí
Prvý programový blok v sobotu začne v skanzene na pravé poludnie, pokračovať bude v amfiteátri a vystúpenia potrvajú do hlbokej noci.
Za ostatné roky mohli diváci vidieť množstvo zahraničných súborov z rôznych krajín sveta. „Jubilejný ročník sme zamerali aj na Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí tam udržiavajú svoje národné tradície,“ hovorí šéf programovej komisie Pavol Šroba. „V programe Krajania, v sobotu o 16.45 h a v nedeľu o 12.15 h, vystúpia súbory a sólisti z Írska, Česka a Chorvátska.“
Pozdraviť jubilantov však prídu aj ďalšie folklórne súbory z Turecka, Poľska, Čiech a Bulharska.
Scénický program Načieranie načrie zo studnice umenia 17 oravských folklórnych skupín a súborov, ľudových hudieb a viacerých sólistov.
Oravskí folklór a hostia na jednom pódiu
Nedeľný program začne sviatočnou furmankou spod habovského Klimkovho vŕšku do Zuberca a Múzea oravskej dediny, kde bude o 9. h svätá omša v drevenom kostolíku. Po nej privítajú účastníkov festivalu Zuberčania pásmom Vitajte v Zuberci.
Potom už bude patriť scéna amfiteátra oravským detským folklórnym súborom z Oravského Veselého, Podbiela, Zuberca, Sihelného, Žaškova, Rabčíc, Štefanova nad Oravou, Oravskej Polhory.
„V tradíciách našich predkov je ukrytá naša dávna a často zabúdaná minulosť,“ hovorí starosta Zuberca Vladimír Šiška. „Máme v nich poklad, ktorý treba chrániť a opatrovať pre budúce generácie. Veď hrdosť na vlastnú minulosť a vzťah k svojim tradíciám sú atribúty moderného človeka, ktorý sa pozerá do budúcnosti. Človeka rovnocenného medzi inými národmi, no zároveň bohatšieho o vnútornú, kultúrnu a národnú identitu, silnejšieho o svoje zdravé korene.“
Zuberčanky pri kolovrátkoch. Foto: Lýdia Vojtaššáková
Jarmok remesiel, atraktívne výstavy a všeličo iné
Núdza nebude budúci víkend ani o sprievodné podujatia. Počas všetkých troch dní slávnosti sa v Múzeu oravskej dediny koná Tradičný oravský jarmok. Návštevníci uvidia pri práci rezbárov, hrnčiarov, drotárov, maliarov na sklo, ale aj pletenie prútených košíkov, vyšívanie obrazov, kováčsku prácu, zdobenie medovníkov či iné ukážky tradičných remesiel. Na jarmoku sa pravidelne zúčastňujú viac ako štyri desiatky remeselníkov z rôznych regiónov Slovenska. Počas festivalu je vstup do múzea bezplatný.
V ponuke festivalu je aj výstava venovaná spomienkam na 40 rokov Podroháčskych folklórnych slávností. Druhá výstava názvom Izba v izbe predstavuje umeleckú tvorbu z drôtu inšpirovanú tradičnou kultúrou Slovenska a Walesu.
Povedali o festivale
Ako o nevyčerpateľnej studnici sa zvykne hovoriť o ľudovom umení. Kedysi konferenciéri Podroháčskych folklórnych slávností nazvali tento zdroj horskou riavou, ktorá vyviera spod majestátnych Roháčov. O tom, že voda v tejto riave nevysychá, naopak, zo všetkých strán zbiera novú silu a krásu dokazujú každoročne účinkujúci nielen z Oravy, ale i spoza hraníc Slovenska. Dnes už v mnohých z týchto súborov tancujú deti tých, ktorí zuberecký amfiteáter takpovediac testovali.
Neprehliadnite
V nedeľu 9. augusta v čase od 9. do 18. h bude úplná uzávierka cesty zo Zuberca do Roháčov. Zo Zuberca do areálu festivalu premáva bezplatná kyvadlová doprava.