Zvonica v drevenej dedine ohlási 40. výročie atraktívneho festivalu

Podroháčske folklórne slávnosti majú 40 rokov. Pozrite si, ako sa to celé začalo a čo je z osláv SNP dnes.

Vystúpenie v roku 1977, Zázrivčania sa jednajú o kravu.Vystúpenie v roku 1977, Zázrivčania sa jednajú o kravu. (Zdroj: ARCHÍV OBCE ZUBEREC)

Pamätníci dodnes spomínajú na nedeľu 29. augusta 1976, keď sa krojovaný sprievod vychádzajúci zo Zuberca uberal na lúku v Brestovej, kde sa na zapožičanom pódiu konali I. Podroháčske folklórne slávnosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ZUBEREC. Na jednej strane nositelia starých tradícií, na strane druhej tisícky divákov, ktorí sa zaujímajú o bohatstvo rodov, obcí, národa – to je obraz, aký sa už štyri desaťročia odohráva na poľane Brestová neďaleko Múzea oravskej dediny pod Roháčmi.

Z obyčajného regionálneho festivalu sa stalo podujatie medzinárodné. Kým kedysi tu všetci vzdávali hold Slovenskému národnému povstaniu, ktorému boli Podroháčske folklórne slávnosti až do roku 1990 venované, dnes vzdávajú hold kultúrnemu dedičstvu, zápasu o jeho zachovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Takto to celé začalo

V roku 1976, z podnetu vtedajšieho odboru kultúry Okresného národného výboru, Okresného osvetového strediska v Dolnom Kubíne a za podpory samotných Zuberčanov, sa zrodila myšlienka každoročne zorganizovať festival venovaný spomienke na Slovenské národné povstanie.

Privítanka kedysi, rok 1979. Foto: archív obce Zuberec

Autorom programu bol nadšenec folklóru Jozef Tholt, vtedajší vedúci kancelárie riaditeľa TESLA Orava v Nižnej. Program nazvaný Prehliadka súborov vytvorili detské folklórne skupiny z Rabče a Dlhej nad Oravou a folklórne skupiny dospelých z Hladovky, Chlebníc, Oravskej Polhory a Nižnej.

Kým prvý ročník bol programovo skromný, už od druhého sa zvýšil počet účinkujúcich i úroveň programov. Po vzore už vtedy úspešných festivalov v Detve a Východnej a rozsiahlom prieskume ľudovej kultúry Oravy v rokoch 1976 a 1977 položili organizátori základ programovej štruktúry festivalu.

SkryťVypnúť reklamu

Účinkovali obyčajní ľudia

Najmä zásluhou Viliama J. Grusku sa už v roku 1977 na folklórnej scéne objavili akoby zabudnutí dedinskí muzikanti, speváci, tanečníci. Jeho neúnavná hľadačská práca na Orave vyvrcholila na Folklórnych slávnostiach pod Poľanou v Detve a následne aj na II. Podroháčskych folklórnych slávnostiach.

Nosným programom sa stala jeho scénická freska s názvom Orava I. Vystúpili v nej skupiny z Babína, Dlhej nad Oravou, Bobrova, Habovky, Hladovky, Hruštína, Chlebníc, Malatinej, Novote, Oravskej Lesnej, Oravskej Polhory, Oravského Veselého, Rabčíc, Sihelného, Vasiľova, Zázrivej, Zuberca, Žaškova, Zákamenného. Scenár mal 140 strán, program trval celé dve hodiny.

Zázrivčania sa jednajú o kravu, rok 1977. Foto: archív obce Zuberec

SkryťVypnúť reklamu

Priniesol na javisko atmosféru bežného života povýšeného však na umenie.

Účinkujúci boli obyčajní ľudia, ktorí poznali hrable, kosu, sekeru, vedeli, ako sa pradie, tká, ako to býva v lete pri senách, na svadbe, krstinách, na Vianoce v rodine, pri odchode regrútov. Práve toto ich poznanie využívala koncepcia programu.

Druhý ročník festivalu sa už konal na novom amfiteátri, ktorý postavili habovskí a zuberskí tesári.

Od prvého ročníka až doteraz majú v programovej štruktúre festivalu stále miesto vystúpenia detských folklórnych súborov a dedinských folklórnych skupín. Program folklórnych skupín z Oravy bol a je zostavovaný ako mozaika výstupov osobitých, výnimočných interpretov – spevákov, hudobníkov, tanečníkov s piesňami, hudbou a tancami, ktoré svojimi umeleckými a obsahovými kvalitami patria k najhodnotnejším prejavom ľudového umenia Oravy.

Sväté omše v programe

Až do roku 1991 sa slávnosti konali v druhej polovici alebo až koncom augusta, ako súčasť osláv SNP. V roku 1989 sa v dramaturgii festivalu poslednýkrát objavil program Vence vďaky spojený s kladením vencov a kytíc na partizánskom cintoríne v Látanej doline.

Svätá omša, ako súčasť programu slávností, sa prvý raz konala v roku 1991. V roku 1992 bol oltár priamo na amfiteátri, v ďalších ročníkoch v Múzeu oravskej dediny pred dreveným kostolíkom sv. Alžbety Uhorskej z 15. storočia.

Nielen spevom a tancom žili ľudia, rok 1980, priblíženie tradícií. Foto: archív obce Zuberec

V roku 1992 sa slávnosti prvýkrát konali celý prvý augustový víkend. Termín v čase vrcholu turistickej sezóny je vo festivalovom kalendári dodnes.

Pod Roháče prišiel svet

Podroháčske folklórne slávnosti podnietili vznik nových folklórnych skupín a detských súborov v oravských obciach.

Počas 40 rokov konania slávností sa na javisku amfiteátra v Brestovej predstavili mnohé slovenské folklórne kolektívy, tie najlepšie nevynímajúc.

Po roku 1989 už pravidelne vystupujú aj zahraniční účinkujúci. Okrem folkloristov zo susedeného Poľska, Česka a Maďarska sa divákom predstavili súbory z Belgicka, Rakúska, Chorvátska, Bulharska, Izraela, Turecka, Talianska, Francúzska, Lotyšska, Litvy, USA, Mexika, Ukrajiny, Ruska, Gruzínska.

Súčasťou slávností všetkých doterajších ročníkov sú aj programy v Múzeu oravskej dediny. Amfiteáter na poľane v Brestovej ako miesto konania slávností a blízkosť Múzea oravskej dediny spolu vytvárajú dokonalú symbiózu pre jedno z najvýznamnejších kultúrnych podujatí na Orave.

Prečítajte si tiež:Pod Roháčmi poodhalia korene slovenskej kultúryČítajte 

Festival trvá tri dni

Programová štruktúra ostatných ročníkov Podroháčskych folklórnych slávností sa ustálila, podujatie je trojdňové.

V piatok, prvý deň slávností, sa začína v Oravskom Bielom Potoku. Spravidla sa tu predstavia domáce folklórne kolektívy a zahraniční hostia. V tom istom čase sa v kultúrnom dome v Zuberci koná jeden z najpopulárnejších programov posledných rokov – Tanečná škola. V obidvoch dedinách sú večer aj ľudové veselice.

V sobotu sa celé dianie prenesie do Múzea oravskej dediny a na amfiteáter v Brestovej. Začína sa otvorením výstav a následne programom predstavujúcim fragmenty z Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne. Každý rok sú zamerané na inú tému z ľudovej kultúry Oravy a jej tradíci, napríklad ľudový odev a jeho doplnky z rôznych oblastí Oravy, roľnícke práce, spracovanie ľanu, výroba plátna, súkna, pastierstvo, remeslá ale aj zvyky a obyčaje.

Potom sa na zvonici rozozvučia zvony a krojovaný sprievod zúčastnených súborov sa spievajúc vydá z Múzea oravskej dediny smerom k amfiteátru. Program otvára Podroháčska folklórna skupina zo Zuberca, nasledujú programy hosťujúcich súborov a skupín. Až do polnoci pri kolibe v Brestovej vyhrávajú ľudové hudby.

Folklórna nedeľa pod Roháčmi začína sviatočnou furmankou. Sprievod vyzdobených vozov s muzikantmi a spevákmi folklórnych skupín je neodmysliteľnou tradíciou už od prvých ročníkov slávností.

Nedeľný program opäť otvárajú folkloristi zo Zuberca vystupujúci z vozov furmanky, ktorá slávnostne prejde popred javisko amfiteátra. Po nich nasledujú vystúpenia detských súborov a folklórnych skupín Oravy. V záverečných popoludňajších programoch účinkujú hosťujúce súbory zo Slovenska a zahraničia.

Počas všetkých troch dní slávností sa v Múzeu oravskej dediny koná Tradičný oravský jarmok. Na jarmoku sa pravidelne zúčastňujú viac ako štyri desiatky remeselníkov z rôznych regiónov Slovenska.

Viacjazyčné bulletiny

V prípade nepriaznivého počasia sa program presúva do kultúrnych domov okolitých dedín. Práve počasie je nevyspytateľným činiteľom ovplyvňujúcim nielen program, ale do značnej miery aj účasť divákov. Už od prvého ročníka sa k Podroháčskym folklórnym slávnostiam vydáva programový bulletin, v posledných rokoch je v ňom uverejňovaný program vo viacerých jazykových mutáciách.

Ostatné roky sa slávností zúčastňuje viac ako desaťtisíc divákov, počet účinkujúcich presahuje tisícku.

Zdroj: Monografia obce Zuberec, Cecília Matysová

Prečítajte si tiež:Pod Roháčmi poodhalia korene slovenskej kultúryČítajte 

Autor: Cecília Matysová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Novohrad

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 920
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 337
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 776
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 071
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 186
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 113
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 822
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 446
  1. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  2. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  3. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  4. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  5. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  6. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  7. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  8. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 922
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 063
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 36 054
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 32 363
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 437
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 812
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 980
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 992
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Jozef Stasík: Súmrak slovenskej inteligencie
  2. Vladimír Čuchran: Dialóg s AI (1)
  3. Štefan Šturdzík: Človiečik slováčik.
  4. Jozef Pivarník: Minister Fantozzi... Pardon, Kamenický Opäť Čaruje: Poďme Ošklbať Tie Firemné Káry!
  5. Adam Austera: Cena žltého kovu dosahuje bezprecedentné úrovne. Posledné tri mesiace priniesli najvýraznejší rast za niekoľko dekád
  6. Vladimír Bojničan: Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu.
  7. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  8. Peter Kisel: Burning Man: Ako sa bežný smrteľník dostane k odohraniu DJ setu?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 103 922
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 063
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 36 054
  4. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 32 363
  5. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 437
  6. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 812
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 980
  8. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 992
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  6. Tupou Ceruzou: Medvede
  7. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  8. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu