HRADIŠTE. Partia nadšencov z Hradišťa sa už osem rokov zaujíma o históriu Hornohradu a priľahlých oblastí. Približne sedem rokov vydávajú na vlastné náklady v Hradišti obecný časopis Frfľoš.
„Vtedy sa v našich hlavách zrodila myšlienka vydať knihu. Trvalo to dlhých sedem rokov, ale minulý rok v auguste uzrela svetlo sveta naša prvotina Hradište,“ hovorí autor Mišo Šesták.
Napísal ju spolu s kolektívom Hradišťanov a vydal ju miestny obecný úrad. Svojimi proporciami nepripomína tradičnú knihu. „Váži takmer 3,5 kg, má väčší rozmer ako A4 a 600 strán,“ hovorí Mišo.
Kniha vyšla v náklade 700 kusov a mala veľký úspech. Ostalo posledných 20 kusov. „Na obec s 240 obyvateľmi je to takmer zázrak. 300 kusov sa nám podarilo predať už v predpredaji.“
Obsahovala spolu 1100 fotografií nielen zo života obce, ale aj z takmer všetkých hradišťských rodov a rodín. Na knihu prispeli sponzori, nepotrebovali európske fondy ani iné príspevky.
Pomáhali sme aj vydať knihu Málinčana Tibora Urbašíka s názvom Spomienky z Horného Ipľa. „Nie sme teda žiadni amatéri,“ usmieva sa Mišo.
Mišo Šesták žije vo Vrútkach, no jeho starý otec pochádzal z Hradišťa. „Regionálna história rodiska starého otca je môj koníček. Spolu s Júliusom Lomenčíkom, rodákom z Málinca, sme minulý týždeň vydali ďalšiu knihu – Zažili sme vojnu.“ Vydal ju Miloš Hric a občianske združenie Pre Hradište.
Kniha obsahuje zápisky zo šestnástich kroník obcí v Poltárskom okrese, z Pincinej a Točnice. Popisuje udalosti a spomienky z Horného Novohradu v rokoch 1938 až 1945.
„Mali sme trocha problém s kronikami. Niektoré sa stratili, iné boli dopísané dodatočne za socializmu. Niektoré boli písané veľmi nečitateľne.“
Kniha má na 584 stranách tri kapitoly – prvá zachytáva roky 1938 až 1943, obdobie vzniku Slovenského štátu. Druhá kapitola predstavuje obdobie Slovenského národného povstania v roku 1944 a prechod frontu a oslobodenie obcí v roku 1945. Tretia opisuje spomienky konkrétnych ľudí a partizánov na obdobie rokov 1944 a 1945.
„Myslím si, že ľudí zaujíma viac miestna história ako svetová. Zaujímajú ich príbehy dedov a pradedov, ktorí prežili vojnu. V obecných kronikách sa spomína množstvo konkrétnych udalostí a ľudí a mnoho čitateľov bude prekvapených, že tam objavia zmienky o svojich predkoch.“
Ak si kniha nájde dostatok čitateľov, nebude posledná. „Chceli by sme spraviť aj pokračovanie a zachytiť obdobia 1917-1937 a tiež 1946-1989.“
Mišo by rád zorganizoval v septembri stretnutie miestnych autorov so zástupcami Novohradskej knižnice, múzea a ďalších inštitúcií. „Mohla by tam byť výstava kníh miestnych autorov a historických fotografií. Výstava by mohla putovať po okolitých knižniciach, aby ju videlo čo najviac ľudí.“
Šesták by chcel, aby sa ich kniha používala aj ako pomôcka pri výučbe histórie. „Každému sponzorovi sme dali možnosť vybrať jednu školu, na ktoré darujeme po šesť kníh.“ Kniha bude dostupná na všetkých obecných úradoch, ktoré sú v knihe spomenuté za 17 eur.