LUČENEC. Nachystajte si deky a vydajte sa dnes v noci sledovať meteorický roj Perzeidy, ľudovo nazývaný aj slzy svätého Vavrinca. Najvhodnejšie podmienky budú od polnoci až do svitania na miestach, kde nie je svetelný smog.
"Pozorovacie podmienky tohto roku sú mimoriadne priaznivé, nakoľko pozorovanie nebude rušiť svit Mesiaca a podobne vhodné podmienky nastanú až v roku 2018. Ráno pred východom Slnka skrášli východný obzor aj mimoriadne tenučký kosáčik Mesiaca a o niečo vyššie možno uvidíme aj slabý červenkastý Mars," hovorí Pavol Rapavý, riaditeľ hvezdárne v Rimavskej Sobote.
Okrem meteorov zaujme na oblohe aj striebristá Mliečna cesta.
Pôvod meteorov správne vysvetlil v roku 1866 taliansky astronóm Giovanni Virginio Schiaparelli, ktorý si všimol jej podobnosť s kométou 109P/Swift-Tuttle, ktorá bola objavená v roku 1862. Kométa má obežnú dobu 134 rokov a z jej postupného rozpadu sa uvoľňujú častice, s ktorými sa naša Zem pravidelne stretáva. Častice tohto roja sa stretávajú so Zemou rýchlosťou 59 km/s a vysoko v atmosfére, vo výškach 120 – 80 km, sa vyparia. Tento svetelný úkaz – meteor je teda zánikom malého medziplanetárneho telieska.
"Veľkosť teliesok je ako zrnká piesku a ak ho uvidíme, uvedomme si, že sme boli svedkami jedinečný úkazu, ktorý sa už nikdy opakovať nebude. Možno aj preto sa traduje, že pri zbadaní meteoru si treba niečo priať," hovorí riaditeľ.
Najstaršie záznamy o Perzeidách sú v čínskych, kórejských a japonských kronikách z roku 36 nášho letopočtu a ich ostatná vysoká aktivita bola pozorovaná v rokoch 1991 a 1992.