Jelšava. Prípravy na podujatie Kováčske umenie pre jelšavský kaštieľ, ktoré sa bude konať v dňoch 14. až 16. augusta, sú v plnom prúde. Počas troch dní bude Coburgovský kaštieľ v Jelšave sprístupnený verejnosti, pre ktorú organizátori pripravili bohatý program.
Podujatie sa oficiálne začína v piatok 14. augusta o 16.00 h slávnostným otvorením. Návštevníci sa môžu zúčastniť na prehliadkach kaštieľa a na nádvorí uvidia pri práci kováčov, ktorí budú kuť mreže na jeho okná v rámci kováčskeho sympózia. O 18.00 h vystúpi zoskupenie Lotz Trio, ktoré zahrá na bassetové rohy v bývalej reprezentačnej sále kaštieľa. Po zotmení sa budú na nádvorí premietať tematické dokumentárne filmy.
V sobotu sa brány kaštieľa otvoria o 10.00 h po salve z dela. Okrem kováčskych majstrov a prehliadok majú organizátori pre ľudí prichystané množstvo ďalších aktivít ako súťaže, výučbu šermu, školu renesančného tanca či prezentáciu výroby jelšavských zvoncov. "Pripravili sme trasu, ktorá návštevníkov povedie interiérom veľkej časti kaštieľa. Nebudú chýbať ani atrakcie pre deti, pričom pre všetky, ktoré na podujatie prídu v dobovom oblečení, sme prichystali prekvapenie," povedala koordinátorka pamiatkovej obnovy kaštieľa Viera Kozárová.
"Výjavmi zo života a svadobnými zvykmi uhorskej šľachty bude návštevníkov sprevádzať spoločnosť Fringia z Bratislavy, ktorá sa venuje obnove a rekonštrukcii historických tancov a bojového umenia. Budú si môcť vypočuť aj interpretáciu živej dobovej hudby v podaní súboru Musicantica Slovaca z Nitry," priblížila program Kozárová. Ten vyvrcholí o 17.00 h rekonštrukciou svadby Márie Széchy s Františkom Wesselényim.
V nedeľu bude kaštieľ opäť verejnosti prístupný od 10.00 h, neskôr bude nasledovať výstava vyrobených mreží, vystúpenie detského súboru Jelšavanček a rómskeho súboru Romano Jílo (Rómske srdce) z Komunitného centra Jelšava. Program zakončí popoludní poďakovanie kováčom.
Podľa slov primátora Jelšavy Milana Kolesára sa podujatie uskutoční hlavne vďaka finančnej podpore Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis. "Nosnou akciou malo byť pôvodne len samotné kováčske sympózium, v rámci ktorého by sa ukovali a osadili mreže na okná, ktoré sú teraz zamurované na ochranu pred vandalmi. Malo by to estetický aj funkčný zmysel, pretože by sa kaštieľ začal vetrať," konštatoval.
Keďže skupina nezamestnaných pod vedením koordinátorky počas niekoľkých mesiacov vykonala na kaštieli množstvo záchranných prác, začali uvažovať nad ich prezentáciou verejnosti, spomenul starosta. "Preto sme sa nakoniec rozhodli pridať aj kultúrny program, ktorý sme ladili v historickom dobovom duchu. Veríme, že podujatie tak bude zaujímavé pre bežných ľudí, ale aj pre odbornejšiu verejnosť, hoci návštevníci nebudú môcť komplexne posúdiť rozsah všetkých prác, nakoľko nevideli mimoriadne zlý stav, v ktorom bol kaštieľ predtým," podotkol primátor. Víkend tak bude podľa jeho ďalších slov síce náročný pre organizátorov, ale zaujímavý pre ľudí a nadšencov histórie a pamiatok.
Pre cezpoľných organizátori odporúčajú ubytovanie v okolitých penziónoch a v uzavretom areáli miestneho futbalového štadióna vznikne stanové mestečko s potrebným sociálnym vybavením. "Vstup do kaštieľa je bezplatný, návštevníci však môžu prispieť dobrovoľným príspevkom, ktorý bude určený na jeho ďalšiu obnovu," povedala koordinátorka. Viac informácií o podujatí sa záujemcovia dozvedia na webovej stránke mesta www.jelsava.sk.