Primátorka Lučenca Alexandra Pivková tlačí na postupné odstraňovanie bariér v meste. Tento jej prístup ocenila verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.
LUČENEC. Primátorka Lučenca Alexandra Pivková tlačí na postupné odstraňovanie bariér v meste. Tento jej prístup ocenila verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorá sa v stredu 12. augusta stretla na mestskom úrade v Lučenci so zástupcami 18 úradov a verejných inštitúcií práve pre bariéry v meste, informoval ombudsmankin poradca pre médiá a komunikáciu Ján Glovičko. "Snahu riešiť problém bariérových budov vidí ochrankyňa v záujme inštitúcií o dialóg, ktorý preukázali svojou účasťou na stretnutí. Bariéry vo verejných budovách v Lučenci kopírujú zistenia právnikov Kancelárie verejného ochrancu práv, ktorí od začiatku roka preskúmali 72 úradov práce, sociálnych vecí a rodiny," vysvetlil.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Stretnutie so zástupcami úradov ombudsmanka iniciovala na základe podnetu klienta Domova sociálnych služieb Slatinka Romana Vrábeľa, ktorý je na vozíčku a je aktivistom v oblasti obhajoby ľudskej dôstojnosti ľudí na invalidných vozíčkoch. V rámci výzvy s názvom Nahlás bariéry zdokumentoval 20 inštitúcií v meste Lučenec. Tie by mali podľa Glovička spĺňať podľa platnej legislatívy podmienky prístupnosti pre všetkých a mali by byť "debarierizované". Ombudsmanka rokovala so zástupcami orgánov verejnej správy a zástupcami inštitúcií, ktorých verejné budovy v Lučenci sú prístupné verejnosti, aby hľadala riešenia pri odstraňovaní bariér v tomto meste. "Na rokovaní hovorila o stave bezbariérovosti úradu práce, Sociálnej poisťovne, mestského úradu, knižnice, múzea, železničnej aj autobusovej stanice," priblížil Glovičko.
Jana Dubovcová sa s nahlasovateľom Romanom Vrábeľom v Lučenci stretla a poďakovala sa mu za spoluprácu. "Hovorili o riešeniach, ktoré zástupcovia dotknutých inštitúcií navrhli," poznamenal jej poradca pre médiá a komunikáciu s tým, že niektoré z bariér už v niektorých budovách ešte pred rokovaním odstránili. Medzi najčastejšie nedostatky verejných budov patrí bariérový vstup do budovy, chýbajúce sociálne zariadenie pre imobilné osoby, vodiace línie pre nevidiacich či chýbajúci tlmočníci do posunkovej reči.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Lučenci preskúmala na základe podnetu občana i právnička Kancelárie verejného ochrancu práv, vyhodnotenie zistení bude súčasťou záverečnej správy ombudsmanky. Tá bude podľa Jána Glovička obsahovať aj opatrenia adresované orgánom verejnej správy, ktoré majú prijať a odstrániť zistené nedostatky aj porušenia základných práv a slobôd.
Do výzvy Nahlás bariéry sa zapojilo 30 ľudí a organizácií z celého Slovenska od Vranova nad Topľou až po Bratislavu, ktorí kancelárii Jany Dubovcovej poslali svoje postrehy, fotografie a zistenia. Právnici kancelárie s nimi ďalej pracovali. "V lete právnici vyhodnocujú vlastné zistenia z týchto úradov tak, aby na konci leta až na začiatku jesene mohla verejná ochrankyňa práv informovať o záveroch prieskumu," uzavrel Ján Glovičko.